A letartóztatás törvényi feltételei

forrás: Kütyü Magazin, 2024. november 1. 22:24
Mindennapjainkat egyre inkább meghatározza a virtuális térben elérhető játékok széles tárháza. Ezekben lehetünk akár a törvény elől menekülő bűnözők is. Azonban a valóságban a legtöbb esetben a tettest letartóztatják. Vajon mik a letartóztatás törvényi feltételei?

A letartóztatás

A letartóztatás egy olyan kényszerintézkedés, amely a legsúlyosabb büntetésnek számít, és a személyi szabadság korlátozásával jár. Ebben az esetben nagy feladat áll a védőügyvéd, így Dr. Tóth Attila Tas védőügyvéd előtt is, ugyanis az ő feladata lesz, hogy a bíróság elé tárjon minden olyan tényt, amellyel a letartóztatás elkerülhető.

A letartóztatás egy kényszerintézkedés, tehát nem büntetés. Ez azt jelenti, hogy a bíróság nem állapította meg a bűnösséget, a terhelt szabadsága mégis elvonásra kerül. 

A szabadságot korlátozó kényszerintézkedéseknek léteznek enyhébb formái is, ilyen a távoltartás vagy a bűnügyi felügyelet.

A letartóztatás törvényi intézkedései lépcsőzetesek, ami abban nyilvánul meg, hogy a jogszabály első lépésként meghatározza, hogy melyek a letartóztatás feltételei, majd második lépcsőfokként azt is, hogy ha ezek a feltételek teljesülnek, mikor rendelhető el a letartóztatás.

Feltételek

Az elsődleges ilyen feltétel, hogy a bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja álljon fenn. Ha ez teljesül, az alábbi veszélyek fennállása teheti indokolttá a szabadságvesztéssel járó kényszerintézkedést:

Ebben az esetben a védőügyvéd elsődleges célja az lesz, hogy a szabadság korlátozását enyhítsék, és ne szabadságvesztés, hanem a szabadság egy adott területre korlátozása legyen csupán.

A letartóztatás menete

Ha valószínűsíthető, hogy letartóztatást fognak kezdeményezni a terhelttel szemben, akkor először 72 órára őrizetbe veszik. Ez alatt az idő alatt az ügyészség dönt arról, hogy kezdeményezik-e a letartóztatást vagy sem. 

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az ügyészség indítványt tesz erre nézve, amelyet a bíróság megvizsgál, és egy ülésen dönt arról, hogy szükségesnek tartja-e a letartóztatást. Az itt születő végzés megfellebbezhető, fellebbezés esetén a másodfokú bíróság hoz döntést az ügyben.

A letartóztatást először egy hónapra határozzák meg, majd alkalmanként három hónapra egy éven keresztül. Az egy év letelte után alkalmanként két hónapra hosszabbítható meg. 

A büntetőjogi ügyvéd szerepe

A letartóztatással kapcsolatos eljárás során a büntetőjogi ügyvéd szerepe elsődlegesen az, hogy elérje a szabadság korlátozásának enyhítését. Nagyon fontos, hogy a letartóztatással kapcsolatos üléseken nem azt tárgyalja a bíróság, amivel gyanúsítják a terheltet, tehát nem a bűnösségéről van szó. 

Mivel a védőügyvéd teljes mértékben tisztában van az egyes eljárások közti különbséggel, így abban tud segíteni, hogy arra helyezzék a hangsúlyt, amire éppen szükséges.