Az e-sportok és a videójátékok az egész világon nagyszerű szórakozási lehetőséget nyújthatnak. Egyes statisztikák szerint már több mint 3 milliárd aktív játékos van a világon, akiknek átlagéletkora 34 év. A számítógépes játékok világa azonban nem csupán móka és kacagás; aki sokat játszik, annak jobban kell figyelnie magára. A GymBeam, e-sport szakértője összegyűjtötte a kedvenc tippjeit, hogy a gaminggel töltött hosszú órák után, hogyan szerezhető vissza a való életben is az “életenergia”.
A képernyő előtt töltött hosszú órák nem csak fizikálisan, de szellemileg is rengeteget kivesznek az emberből. A gaminggel kapcsolatos egészségtelen szokásokra nem létezik hivatalos diagnózis, de olyan tünetekkel találkozhatunk, mint például izomfájdalom, íngyulladás, látásromlás, súlyos esetben pedig depresszió és szorongás. Ezeknek a veszélyeknek pedig e-sportolók és hobbijátékosok egyaránt ki vannak téve.
Ezért az e-sportokban is rendkívül fontos a regeneráció szerepe, hogy megfelelően helyreálljon a fizikai és mentális állapotod, és újra feltöltsd magad életerővel. A GymBeam szakértője ezt az 5+1 egyszerű tippet ajánlja, hogy top formában maradj, akár gamingről van szó, akár a való világban kell helytállnod:
A túlzásba vitt gaming keményen próbára teszi a tested és az elméd. Megfájdulhat a nyakad, vállad, hátad és rosszabb esetben a kimerültség, szorongás jeleit is észreveheted magadon. A fizikai és szellemi felfrissülés érdekében a legfontosabb, amit tehetsz, hogy beiktatod a mindennapjaidba a rendszeres testmozgást. Érdemes célzottan a hát és a nyak izmait átmozgató gyakorlatokat végezned. Állj fel két játék között is nyújtani, hogy ne veszítsd el az izmaid mozgástartományát, hiszen az izmok összehúzódásához, végső esetben rövidüléséhez vezethet.
+ GymBeam TIPP: A különböző VR platformokon található interaktív játékokkal szintén felrázhatod magad két meccs között. A gép előtti görnyedéssel szemben nagy előnyük, hogy itt csak úgy nyerhetsz, ha rendesen megmozgatod magad. PC-n és konzolokon is számos ilyen játék közül válogathatsz, legyenek a kedvenceid a sportos, zenés vagy szimulációs játékok.
Az e-sport ágazat egyik legnagyobb hiányossága, hogy még nem rendelkezik azzal a tudományos és egészségügyi háttérrel, mint a hagyományos sportágak. Több e-sport-játékos karrierje ér véget idejekorán amiatt, hogy nem fordultak időben szakemberhez segítségért. Egy 2022-es tanulmány azt mutatta, hogy az e-sportolók 27%-a szenvedett el karrierje során legalább egyszer valamilyen sérülést. A leggyakoribb problémás területek a csukló, a nyaki gerinc, a hát, az ujjak, a kéz, a könyök és a hüvelykujj.
Megelőzésként érdemes kipróbálnod olyan eszközöket, mint a masszázshenger vagy a masszázspisztoly, amelyek megkönnyebbülést hozhatnak az izmaidnak.
Az e-sport világában nem csak az izületeid és izmaid, de a szemed is fokozott terhelésnek van kitéve. Napi rendszerességgel hosszú órákat tölteni a képernyő előtt nem csak szemfáradtsághoz vezethet, de növeli a rövidlátás kialakulásának kockázatát. A szemszárazsághoz pedig gyakran homályos látás, fejfájás is társulhat. Ezért érdemes lehet olyan egyszerű trükköket bevetni, mint a szórt háttérvilágítás, szemcsepp használat, megfelelő mennyiségű folyadékbevitel, amelyek segítenek elkerülni a szemek kiszáradását. Meccsek között pedig egy kis szemtornát is érdemes bevetned.
Az idegrendszer épsége és egészsége rendkívül fontos a gamerek számára, hiszen ez az összetett rendszer vesz részt a kezek és az ujjak mozgatásában, a kéz-szem koordináció irányításában. Ha pedig idegrendszered és az agyad működését nem támogatod megfelelően, azon fontos meccsek dőlhetnek el. Csakúgy, mint az izmaid esetén, agyad és idegrendszered is akkor tud a legjobban fejlődni, ha folyamatosan edzésben tartod. A puzzle vagy legózás javíthatja a kognitív funkciókat, például a memóriát, a koncentrációt, a térbeli tájékozódást és a kreativitást. A különféle légzőgyakorlatok, a jóga és a meditáció szintén támogathatják a regenerációt és az idegrendszer működését.
Nem csak az online játékokban, de a való életben is rendkívül fontos a kimerült életerő újratöltése! A regeneráció, a megfelelő alvás és testmozgás mellett épp annyira fontos a kiegyensúlyozott étrend és folyadékpótlás. Ha sportolókhoz hasonló étrendet követsz, nem foghatsz mellé. Legyen része a táplálkozásodnak minőségi fehérjék (sovány húsok, tofu, szejtán), komplex szénhidrátok (rizs, bulgur, hüvelyesek) és egészséges zsírok (hal, lenmag, dió).
Ha pedig szeretnél bónusz pontokat szerezni, a kiegyensúlyozott étrend részeként különböző táplálékkiegészítőket is bevethetsz, például adaptogéneket, vagy nootropikumokat. A GymBeam újdonsága, a Hydrate XP gamereknek készült! Ez az elektrolitokkal, ásványi anyagokkal és vitaminokkal dúsított étrend kiegészítő segít abban, hogy minden játék során hidratált maradj és lendületesen haladhass a győzelem felé.
Az életerő feltöltése kulcsfontosságú minden e-sportoló és gamer számára. A játékkal töltött hosszú óráknak megvan az ára, ezért fontos megtanulnod, hogyan tudsz a leghatékonyabban regenerálódni két meccs között. Ha a fent tippek közül minél többet beépítesz a mindennapjaidba, segítségükkel hosszabb ideig maradhatsz nyeregben a virtuális térben és a való életben is! – szól a GymBeam tanácsa.