A Sony World Photography Awards bejelenti a 2025-ös diák és ifjúsági verseny shortlistes fotográfusait

Kütyü Magazin, 2025. január 21. 16:04

A Sony World Photography Awards ma bejelenti a 2025-ös diák és ifjúsági verseny shortlistes művészeit, akik már a karrierjük legkorábbi szakaszában kiemelkedőt alkottak. A diák kategória zsűrije az új kezdetek témáját feldolgozó, kifejező fényképekből álló sorozatokat válogatott be, az ifjúsági shortlistre pedig a 19 éves kor alatti fotósok legjobb képei kerültek. A két lista a jövő tehetségeire irányítja rá a reflektorfényt, olyan fiatal művészekre, akik készségeiket és találékonyságukat bevetve foglalkoznak világszerte a fotográfiával.

 

Diákverseny shortlist

A 2025-ös pályázat felhívása arra kérte a fotográfus diákokat, hogy készítsenek egy öt-tíz képből álló sorozatot, amely a Kezdetben hívószóra reflektál. A shortlistre került projektek számos különböző módon dolgozták fel a témát a családi történeteken keresztül a fotósok életrajzi motívumain át a társadalmi változások megörökítéséig. A legjobbak közé válogatott munkákon a művészek egyéni stílusa és perspektívái kerülnek előtérbe, amellyel saját történeteket mesélnek el.

Az utazás és az átkelés történetei gyakran megjelenő témák voltak a shortlistre került sorozatok között. A kínai Xingyu Fan (Nanjing Unversity of the Arts) a Where Roads Begin to Split című munkája Kína modernizációját és népmozgását veszi górcső alá, a város és vidék közt mélyülő szakadékra fókuszálva. A lengyel Albert Słowiński (Academy of Art is Szczecin) munkája a legfontosabb mauritániai vasútvonal történetét követi nyomon egészen a jelenkori használatáig; utasokat és vasércet szállít a zouérati bányákból. A francia Louna Pauly (Ecole Nationale Supérieure Louis Lumière) Olga című műve archív felvételek és megrendezett fotók vegyítésével állítja össze két dédnagymamája történetét, akik az 1940-es években túlélték a munkatáborokat, majd Franciországba költöztek, hogy új életet kezdjenek.

Több shortlistre került projekt a lakóhelyek és személyes tárgyak segítségével vizsgálja az emberek történeteit. A lengyel Honorata Kornacka (The Maria Grzegorzewska University) Chaos című képsorozata nemcsak a nagymamája által évek során felhalmozott tárgyak gyűjteményét örökíti meg, hanem azt is, hogyan formálták az otthonát, míg az USA-beli Ilana Grollman (Emerson College) az édesanyja elvesztése feletti gyászát dolgozza fel azáltal, hogy fontos helyszíneket keres fel azokban a városokban, ahol az anyja élt. A perui származású, Chilében tanuló Valdivia Medina (Instituto Profesional Arcos) The Last Day We Saw the Mountains and the Sea című munkája a chilei női börtönöket dokumentálja a rabok mindennapi életének kontúrjain keresztül. Az amerikai Montenez Lowery (Georgia State University, Ernest G. Welch School of Art & Design) lyukkamerákat készít a fekete identitáshoz köthető, a résztvevőktől kapott tárgyakból, a képeket egyéni beszámolók kísérik. 

A shortlisten szereplő számos fotográfus foglalkozik a munkájuk társadalmi kontextusával kapcsolatos témákkal. A dán Peter Stougård Maunsbach (DMJX Danish School of Media and Journalism) a nem akaratlagos gyermektelenség egyre erősödő trendjét és az ehhez köthető dániai meddőségi kezeléseket vizsgálja. A Rebirth: The Ritual of Baptism című munkájában a dél-afrikai származású Thapelo Mahlangu (Stellenbosch Academy of Design and Photography) a keresztelés szertartását nézi meg Dél-Afrika hagyományos kultúráiban, elsősorban a xhosa nép által követett rituálékra összpontosítva. Az új-zélandi Joel Potter (Aut University) Orange is the New Blueprint című műve az aucklandi Future Rail Tāmaki Makaurau nevű ambíciózus, a városkép átformálását célzó vasúthálózati projektjének első szakaszait mutatja be a fejlesztésen dolgozó építőmunkások szerepére fókuszálva.

 

 

Az “Év diákfotósa” kategória nyertesét ebből a tíz diákból fogják kiválasztani, és április 16-án, Londonban hirdetik ki a Sony World Photography Awards 2025 díjátadó gáláján. A győztes egyetem 30 000 euró értékű Sony fényképező felszerelést kap a kitüntetés mellé.

Az idei diák kategória szűkített listáját Charlotte Jansen író, újságíró és kritikus értékelte.

 

Ifjúsági verseny shortlist

Az ifjúsági versenyen 19 éves kor alatti versenyzők indulhattak, a szűkített listán 11 fotográfustól szerepel egy-egy fénykép. Idén a jelentkezők nyílt pályázatra küldhették be legjobb fotóikat.

A shortlistbe bekerült fotográfusok közül sokan lélegzetelállító természeti jeleneteket örökítenek meg a hegyvidékektől a víz alatti világig. A 17 éves svájci Matteo Botta a Fekete-hegyről és a rajnai Maighels-mellékágról készített légi felvételt, míg a 17 éves, USA-beli Claire Gonzalez Wanderer on Mars című felvételén egy félreeső utah-i túratérség, a Bentonite Hills ritkán megfigyelt terepét örökíti meg. A 16 éves maláj Landon Chong Chung Yi Golden Mistscape című fotóján a malajziai Cameron-felföld ködbe burkolózó napfelkeltéje szerepel, a 16 éves thaiföldi Tinnapat Netcharussaeng pedig az argonauta nevű nyílt tengeri polipot ábrázolja, amint egy mélyben úszó levélbe kapaszkodva „szörfözik”.

 

 

Más fotósok kifejező pillanatokat örökítenek meg az otthonuk környékén, vagy akár annál távolabb is. Az Egyesült Államokban élő, 17 éves Oliver Marks The Lifts című képe zsúfolt sílifteket ábrázol egy hegyoldalon. A 14 éves ausztrál Joshua Hasanoff DJ Broken Down című fotója arra hívja fel a figyelmet, hogy meghökkentő módon hasonló egy DJ a pultjánál és egy autóját szerelő ember. A Tajvanba valósi, 16 éves Dian-Ji Wu Eclipse of Motion című fényképén egy, a naplemente meleg fényében fürdő deszkás sziluettje látható a Los Angeles-i Venice Beachen. Az Egyesült Királyságból származó, 18 éves Zachariah Levens a csapategység és ünneplés pillanatát ragadja meg Sing When You Win című fotóján az Ampthill Rugby Club nyertes mérkőzését követően. A 16 éves indiai Ankit Ghosh a Vijayadashami nevű népünnepélyt találja meg kamerájával, fotóján bámészkodók nézik, ahogy egy férfi petróleumot köpköd a levegőbe és lángot gyújt. A 15 éves, Új-Zélandon élő Chidima Ugwuedeh egy hagyományos ruhadarabokat és kiegészítőket ábrázoló portréfotón keresztül igbo és maori identitásáról mesél, a 16 éves, USA-beli Shayna Cuenca Parts of the Whole című fotója pedig egy önarckép dekonstruálásával és újbóli összerakásával személyes reflexiót sugall.

Az “Év ifjúsági fotósa” díj idei nyertese, akit Claudia Grimaldi Marks, a Getty Images új alkotókkal kapcsolatos stratégiáért felelős vezetője választ ki a jelöltek közül, Sony digitális fotográfiai felszerelést fog kapni, amely hozzájárul látásmódjának kiterjesztéséhez. 

A 2025-ös Sony World Photography Awards diák, ifjúsági, nyílt, és profi kategóriáinak győzteseit 2025. április 16-án fogják bejelenteni. További információk a bejelentésekről, nyertesekről: worldphoto.org.