A Samsung kibővíti kötelezettségvállalását a világ óceánjainak védelme érdekében, együttműködve olyan partnerekkel, akik hasonlóan elhivatottak e cél iránt. A vállalat már korábban is fellépett a műanyaghulladék okozta globális probléma ellen úgy, hogy a leselejtezett halászhálók újrahasznosításával magas minőségű anyagot készített, amelyet Galaxy eszközeiben alkalmazott.
A Seatrees-zel együttműködve most jelentős lépést tesz előre a sérült tengeri ökoszisztémák helyreállításának érdekében. A vállalat a korallzátonyok helyreállításért dolgozó helyi közösségeket és szakértőket mobiltechnológiával látja el, hogy fókuszba helyezze azokat a kihívásokat és fenyegetéseket, amelyekkel ez a rejtett élővilág szembesül.
A Samsung elhivatottan dolgozik azon, hogy megőrizze bolygónk természeti erőforrásait a jövő generációinak. Ez az elkötelezettség vezette el a Samsungot ahhoz, hogy technológiai újításaival hozzájáruljon az óceánok védelméhez.
2022-ben a Galaxy S22 szériával kezdődően a Samsung újrahasznosított eldobott halászhálókat – más néven szellemhálókat – használt fel Galaxy készülékeiben. Azóta a vállalat fokozatosan bevezette ezt az újrahasznosított anyagot minden Galaxy mobilkészülékében*, hogy ezzel csökkenthesse az óceánba kerülő műanyagok** által a sérülékeny tengeri ökoszisztémának okozott károkat***.
A Samsung eddigi intézkedései után most újabb lépést tesz előre: együttműködik az Egyesült Államokban működő nonprofit szervezettel, a Seatrees-zel, valamint a San Diegó-i Kaliforniai Egyetemmel, hogy új, innovatív megoldásokat fedezhessenek fel a zátonyok helyreállítására. A Galaxy kameratechnológiát a helyi korallzátonyok helyreállításával foglalkozó aktivisták és kutatók használhatják a part menti közösségekben, hogy fokozhassák a klímaváltozás és szennyezés által érintett zátonyok regenerálásának hatékonyságát, valamint a folyamatok sikeres nyomon követését.
„Elköteleződésünket az óceánok védelme iránt először azzal fejeztük ki, hogy az elhagyott halászhálókat a Galaxy S22 széria kulcsfontosságú alkatrészeivé alakítottuk. Eddig több mint 150 tonnányi elhagyott halászhálót építettünk be Galaxy eszközeink alapelemeibe – mondta Stephanie Choi, a Samsung mobilkommunikációs (MX) üzletágának marketingvezetője és alelnöke. – Idén olyan, célzott technológiák létrehozásával mélyítjük tovább az óceánok iránti elköteleződésünket, amelyek világszerte támogathatják a sérült tengeri ökoszisztémák védelmét és helyreállítását.”
A Samsung a Seatrees-zel együttműködve újabb célt ad a Galaxy technológiának, olyan újító megoldásokat támogatva, amelyek hozzájárulhatnak az óceánok ökoszisztémájának védelméhez. A vállalat a Galaxy technológiával támogatja a Fidzsi-szigeteken, Indonéziában és az Egyesült Államokban működő nonprofit szervezeteket és helyi közösségek tagjait a part menti ökoszisztémák helyreállításában. Ezen szervezetek célja, hogy a mobiltechnológia alkalmazásával szélesebb körre terjesszék ki és tegyék hatékonyabbá a korallzátonyok helyreállítási folyamatait. Olyan káros tényezők hatására sérülhetnek ezek, mint például a klímaváltozás, a túlhalászat vagy az eldobott halászhálók általi óceánszennyezés.
Bár a korallzátonyok az óceánfenék kevesebb mint 1 százalékát borítják, az összes tengeri élőlény mintegy 25 százalékát támogatják, például otthont adnak nekik vagy táplálják, így a Föld egyik, biológiai szempontból legváltozatosabb ökoszisztémáját**** alkotják. Emberek milliói támaszkodnak rájuk világszerte élelem-, vagy jövedelemforrásként és part menti védelemként. A jelenlegi pusztulási ütemben a zátonyok 2050-re akár el is tűnhetnek***** . A korallzátonyok védelmét célzó projektek gyors fejlődése érdekében ez a kezdeményezés olyan fejlett megfigyelési technológiát biztosít, amely a mobileszközöket mint könnyen hozzáférhető technológiai platformot használja.
Bár évtizedek óta zajlanak a korallzátonyok helyreállítására tett erőfeszítések, a kutatók új módszereket keresnek e folyamat javítására. A San Diegó-i Kaliforniai Egyetem Scripps Oceanográfiai Intézetének tudósai és a helyi közösségek fotogrammetria****** segítségével gyűjtenek különféle adatokat – többek között korallokról készült fényképeket –, hogy elemezzék a zátonyok egészségi állapotát és növekedését. Ez lehetővé teszi, hogy a zátonyokról készült 3D modelleket hozhassanak létre, amelyek segíthetnek a kutatóknak abban, hogy beazonosíthassák azokat a megfelelő beavatkozásokat, amelyek enyhíthetik az éghajlatváltozás korallokra gyakorolt hatásait.
A pontos adatok nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy a kutatók jobban megérthessék, hogyan hatnak a korallzátonyok helyreállítására irányuló erőfeszítések, és ezzel még több zátonyt megvédhessenek világszerte. A korallzátonyokról pontos és részletgazdag fényképeket készíteni azonban nem egyszerű feladat. A képek elmosódhatnak, mivel a búvárok a zátonyok felett úszva több ezer fotót készítenek, amely csökkentheti az adatok pontosságát. Ehhez hasonlóan, a víz elnyeli a meleg színeket, például a vöröset és a narancssárgát, más néven hosszú hullámhosszú fényt, ami torzíthatja a képek pontosságát, így a fotók sötétebbnek és kékesebbnek tűnhetnek, mint ahogyan az emberi szem érzékeli őket.
Mivel egy pontos víz alatti kamera kulcsfontosságú a korallhelyreállítási erőfeszítések globális fejlesztéséhez, a Samsung együttműködést indított e kihívások leküzdésére, és a Galaxy technológiát célzott eszközként fejlesztette tovább a korallok védelmére. A vállalat egy testreszabott kameraüzemmódot fejlesztett ki, Ocean Mode******* (Óceán mód) néven, kizárólag ehhez a partnerséghez. Az Ocean Mode optimalizálja a natív Galaxy kamerát, hogy hatékonyabban és kiváló minőségben készíthessen képeket víz alatt a korallzátonyokról. Csökkentheti a mozgásból adódó elmosódást és optimalizálhatja a kamera fehéregyensúlyát, hogy javíthasson a víz alatti tartalom rögzítésén, biztosítva, hogy a kutatók pontos képeket kaphassanak. Ezáltal a helyreállítási erőfeszítések hatékonysága is növekedhet a helyreállítás sikerességének pontosabb kielemzésével.
„A korallzátonyok helyreállításának tervezéséhez és végrehajtásához megbízható információkra van szükség arról, hogy mi működik és mi nem – mondta Dr. Stuart Sandin, a Scripps Oceanográfiai Intézet tengerökológusa és a Tengeri Biodiverzitás és Természetvédelmi Központ igazgatója. – A mobiltechnológiák izgalmas lehetőséget kínálhatnak arra, hogy még szélesebb körben hozzáférhessünk ezekhez az információkhoz.”
„Az innovatív és hozzáférhető technológiára építve ez az együttműködés segíthet áthidalni az akadályokat és egyszerűsíteni a kutatási és helyreállítási folyamatokat, lehetővé téve a hatékonyabb, tudományos alapú tevékenységet” – tette hozzá Dr. Eliah Aronoff-Spencer, emberközpontú technológus és a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem San Diego Egészségtervezési Központjának igazgatója.
„Ez a partnerség olyan emberek és szervezetek közös erőfeszítését jelképezi, akik összefognak, hogy az óceáni ökoszisztémák helyreállításával újraépíthessék a reményt – mondta Michael Stewart, a Seatrees társalapítója és igazgatója. – A Samsunggal és a San Diegó-i Kaliforniai Egyetemmel együttműködve megoszthatjuk innovatív eszközeiket annak érdekében, hogy a helyi közösségek hatékonyan és nagyobb léptékben állíthassák helyre a zátonyokat.”
2024-ben a Samsung olyan korall-helyreállítási projekteket támogatott, amelyek a korallzátonyok jelentős csökkenésével küzdenek, többek között Balin (Indonézia), Viti Levu szigetén (Fidzsi-szigetek) és Floridában (USA). Eddig több mint 11 000 koralltöredéket ültettek el ezeken a helyszíneken. A technológia felelős és jótékony célú felhasználása iránti elkötelezettségével a Samsung és partnerei a közös célok érdekében egyesültek: a tengeri ökoszisztémák helyreállításáért és a világ óceánjainak megőrzéséért a jövő generációi számára. A nyílt együttműködés szellemében, valamint a Samsung globális méretéből fakadó lehetőségeket kihasználva, a szervezetek az elkövetkező hónapokban további régiókra is kiterjesztik a kezdeményezést.
English Summary
Samsung is deepening its commitment to protecting the world's oceans by collaborating with partners who share this mission. Previously, Samsung addressed the global plastic waste issue by recycling discarded fishing nets into high-quality materials for its Galaxy devices. Now, partnering with Seatrees, Samsung is making significant strides in restoring damaged marine ecosystems. The company provides local communities and experts working on coral reef restoration with mobile technology to highlight the challenges and threats faced by these hidden ecosystems.
In 2022, starting with the Galaxy S22 series, Samsung began using recycled discarded fishing nets—known as ghost nets—in Galaxy devices to reduce the plastic waste harming vulnerable marine ecosystems. Samsung continues to innovate and collaborate with organizations like Seatrees and the University of California, San Diego, to find new solutions for reef restoration. Local activists and researchers use Galaxy camera technology to enhance the efficiency and monitoring of coral reef regeneration.
Samsung’s collaboration with Seatrees now extends Galaxy technology to non-profits and local communities in Fiji, Indonesia, and the United States, aiming to restore coastal ecosystems impacted by climate change and pollution. The initiative includes developing Ocean Mode, a customized camera mode for underwater photography, ensuring researchers receive accurate images to improve the success of coral reef restoration efforts.
In 2024, Samsung supported coral restoration projects in Bali, Fiji, and Florida, planting over 11,000 coral fragments. This collaboration aims to restore marine ecosystems and preserve the world's oceans for future generations through open collaboration and leveraging Samsung’s global reach.
Nyitókép: Samsung
______________________________
*Az újrahasznosított anyagok megtalálhatók minden 2022-től megjelent Galaxy eszközben.
**Az óceánba jutó műanyag olyan elhagyott műanyaghulladékot jelent, amely bármilyen méretű lehet (mikroműanyag, mezoműanyag és makroműanyag), és a partoktól számított 50 km-es körzetben található közösségekben vagy területeken fordul elő.
***Az óceánba jutó műanyag mennyisége eszközönként eltérő. További információért látogasson el a Samsung fenntarthatósággal kapcsolatos weboldalára.
****Smithsonian Természettudományi Múzeum
*****Az Egyesült Nemzetek Környezetvédelmi Programja (UNEP)
******A fotogrammetria egy tudományág, amely a fizikai tárgyakról és a környezetről származó megbízható információk megszerzésével foglalkozik a fényképek rögzítésének, mérésének és értelmezésének folyamatán keresztül.
*******Az Ocean Mode (Óceán mód) kizárólag e projekt kapcsán támogatott, és nem érhető el az általános fogyasztók számára készült termékekben.