Elfeledett kütyük a fiók mélyén

Kütyü Magazin, 2025. április 28. 16:49

A MediaMarkt megbízásából készült friss, országos kutatás szerint aggasztó mértékben gyűlnek a használaton kívüli elektronikai eszközök a magyar otthonokban. Bár a legtöbben csak 4-5 évente (vagy még ritkábban) cserélik le mobiltelefonjukat (68%), a lecserélt, de működő készülékek több mint fele (54%) egyszerűen a fiók mélyén végzi.

 

Pedig ezek az eszközök komoly, eddig kiaknázatlan értéket képviselhetnek: noha a megkérdezettek 62%-a már hallott a készülékbeszámítás lehetőségéről, a többség még sosem élt vele – miközben egyre többen nyitottak a felújított termékek vásárlása iránt is.

Tavaszi nagytakarítás? Az elektronikai eszközök kimaradnak

A tavasz sokak számára a megújulás időszaka, ám ez a lendület ritkán érinti a háztartási elektronikát. A kutatás szerint mindössze a válaszadók 28%-a végez klasszikus tavaszi nagytakarítást, míg a többség (61%) inkább folyamatosan próbál rendet tartani. A készülékcsere viszont csak ritkán kapcsolódik ehhez az időszakhoz: több mint felük (54%) csak akkor vált eszközt tavasszal, ha az már működésképtelen.

Mit teszünk a lecserélt, de még működő készülékekkel?

Sokan továbbra is a „majd jó lesz valamire” elvet követik: a válaszadók 54%-a elteszi a már nem használt, de működőképes készüléket. Egyre többen azonban tudatosan döntenek: 18% beszámíttatja az eszközt egy elektronikai áruházban, 19% online eladja, míg 26% inkább elajándékozza. Ugyanakkor még mindig van egy kisebbség (6%), aki egyszerűen a kommunális hulladékba dobja ezeket, ami súlyos környezeti terhelést jelent.

A mobiltelefonok esetében különösen hosszú az élettartam: mindössze 2% cseréli évente, míg a túlnyomó többség (68%) legalább 4-5 évig használja ugyanazt a készüléket. Ez ugyan tudatosságra utal, de azt is jelenti, hogy számos használható eszköz kiesik a gazdasági körforgásból.

 

 

Beszámítás és felújítás: kihasználatlan lehetőségek

A kutatás szerint sokan hajlandóak lennének élni a készülékbeszámítás lehetőségével – 41% kifejezetten szimpatikusnak tartja, további 35% pedig akkor lenne nyitott rá, ha kedvezményt kapna az új készülék árából. A leginkább beszámításra szánt eszközök: mobiltelefon (56%), háztartási gép (49%), tévé vagy audióeszköz (47%), illetve laptop (42%).

A felújított eszközök iránti érdeklődés is növekszik: a válaszadók 45%-a vásárolna ilyen laptopot, 38% mobiltelefont, 34% pedig nagygépet. Csupán 18% zárkózik el teljesen a használt, de jó állapotú termékektől.

Tudatos vásárlás és környezetvédelem kéz a kézben

A beszámítás iránti nyitottság és a felújított termékek iránti bizalom azt mutatja, hogy egyre többen gondolkodnak fenntarthatóbban. A használaton kívüli készülékek visszaforgatása nemcsak a környezet szempontjából hasznos – csökkenti az e-hulladékot és az új nyersanyagok iránti igényt –, hanem anyagilag is megéri a vásárlóknak. A beszámítás csökkenti az új termék árát, míg a felújított eszközök olcsóbb, de megbízható alternatívát kínálnak.

A MediaMarkt például háztartási gépek esetén készülékbeszámítást nyújt, de lehetőséget kínál a kisebb, még javítható vagy újrahasználható elektronikai cikkek díjmentes leadására is – akár házhoz szállítás során, akár áruházi gyűjtőponton.

A MediaMarkt célja: új életet adni a régi eszközöknek

„A kutatás eredményei megerősítik törekvéseinket: segíteni szeretnénk vásárlóinkat abban, hogy tudatosabban gazdálkodjanak elektronikai eszközeikkel” – mondta Sipos-Mohai Réka, a MediaMarkt szolgáltatásmenedzsment vezetője. „Sok otthonban porosodnak olyan készülékek, amelyek még értékesek lehetnek. Készülékbeszámítási programunkkal és a Refresh! márkanév alatt kínált, online is elérhető felújított termékekkel célunk, hogy egyszerű és vonzó megoldásokat kínáljunk a körforgásos gazdaság támogatására. Hisszük, hogy a termékek életciklusának meghosszabbítása, a javítás és az újrahasznosítás kulcsfontosságú a fenntartható jövő szempontjából – és ebben vásárlóinkkal közösen szeretnénk részt venni.”

 

English Summary

A recent nationwide survey commissioned by MediaMarkt reveals that Hungarian households are storing a growing number of unused but still functional electronic devices. While most people replace their mobile phones only every 4–5 years, over half of the old devices end up forgotten in drawers instead of being reused or recycled. Despite increasing awareness, many have yet to take advantage of trade-in programs or the growing market for refurbished electronics. Encouraging responsible disposal and reuse could benefit both the environment and consumers’ wallets.