Nokia E72 teszt - Okos telefon okos embereknek

Kütyü magazin, 2011. március 2. 12:09

A Nokia E szériája elsősorban az üzleti felhasználókat célozza meg, akik egy telefonban nem a csili-vili áttünéseket vagy a foszforeszkáló hátlapot keresik. Az E72 ennek a sorozatnak az egyik utolsó darabja, mely a finn gyártótól megszokott letisztult működést párosítja az erre a szegmensre jellemző speciális igényekkel.

Okos kívül

A telefon magyar nyelvű QWERTY- billentyűzettel érkezik, mely még további funkció gombokkal is kiegészül, így semmi akadálya sincsen, hogy pillanatok alatt elsajátítsuk a kétujjas gépelést. A navigációt a szokásos négyirányú „tárcsa” adja, annyival kiegészítve, hogy a közepe érintésérzékeny, így az ujjunkat húzva is mozoghatunk a menüben vagy a weboldalakon. Sajnos ez az a megoldás, amit először kikapcsol az ember, mert normálisan közlekedni nem lehet vele, cserébe növeli a félrekattintási arányt.

Plusz gombból a Nokia modelleknél szokásosakat kapjuk, illetve 4 gyorsgombbal pillanatok alatt elérhetjük a naptárat, a névjegyzéket és az üzenetek, illetve vissza is ugorhatunk a kezdőképernyőre.

A telefon mindössze 10,1 mm vastag, a lekerekített formát a hátsó lap fémborítása töri meg, mely jelentősen feldobja a telefon kinézetét. A letisztult formát csak a fényképező és a vaku kiemelkedő része töri meg, ezt kell beáldoznunk az 5 megapixelért és a jobb képekért. Itt jegyezném meg, hogy az E72 ezen funkciója semmi kiemelkedőt nem nyújt, kissé zajosan, de hozza az elvárt színvonalat, amit egy telefon fényképezőgépétől elvárunk. És bár a telefonnal készített képek nem a legtisztábbak, cserébe a készüléket ilyen szempontból nem kell féltenünk, ugyanis a gyári csomag része egy tok is.  

Okos belül

Mivel az E72-őt nem a csengőhang huszárok szokták használni, így a multimédiás, grafikus lehetőségekre nem fecsérelnék sok karaktert. A kezelőfelület letisztult és egyszerűen kezelhető, ugyanakkor nem fogunk elalélni a vizualitástól két oldalváltás között. A kezdőképernyőt azonnal két módban is használhatjuk, a Munka és Normál elosztás ideális megoldás arra, hogy az adott igényeinknek megfelelő kinézetet kapjunk. A más ikonkiosztás felett még az értesítési mező jelenti a különbséget a felületek között, akinek szüksége van erre az opcióra, az nagyra fogja értékelni, míg a többieknek csak egy plusz ikon lesz a kezdőlapon. Erre a felületre több ikont is kipakolhatunk, melyeken keresztül könnyebben elérhetjük a számunkra kedves alkalmazásokat. A menüről annyit, hogy Nokia.

Okostelefon lévén az érintőképernyőt leszámítva minden olyan funkciót megkapunk, amire a mindennapi internethasználat közben szükségünk van, ráadásul itt a szinkronizáció is jobban meg van oldva, mint a korábban bemutatott X03-ban, nem kell mindig a Frissítés gombot nyomkodnunk.

Az Ovi Store lévén nem lesz olyan megoldás, melyet nem tudnánk megoldani egy alkalmazáson keresztül, de amiben az E72 igazán erős, az a telepített programok széles köre. Az e-mail fiókok létrehozásánál számos ismert és hazai(!) szolgáltató alapbeállításként szerepel, így könnyen szinkronizálhatjuk az internetes postaládáinkat.

Az irodai alkalmazások között szótár, fájlkezelő, átváltó, betű átméretező, számológép, jegyzet, presenter, szkenner (OCR és névjegykártya), zip kezelő, pdf olvasó is található, de emellett egy Word, Excel, PowerPoint olvasó és szerkesztő programot is kapunk, így az alapvető irodai feladatainkat el is végezhetjük az E72-n keresztül. Ez az alkalmazás-pakk nagy előnye a telefonnak, kulcsrakészen adja azt a funkciótengert, amit az ember elvár egy üzleti telefontól.  

A belsőnél maradva, az Andoid és iPhone telefonokhoz képest szerényebb vizuális megjelenésnek nem csak árnyoldalai vannak, a Nokia visszafogott, egyszerű belső designja  az E72 célközönsége számára még előnyt is jelent. Pusztán az igény hiánya mellett fontos kiemelni, hogy az akkumulátor idő nagyságrendekkel nagyobb, mint egy okostelefoné, melyet napjában egyszer kell töltenünk, míg az E72-vel normál használat mellett is el lehet időzni 4-5 napig. Ezen felül a más telefonokon tapasztalható gyakori lassulásoknak is búcsút mondhatunk, a készülék minden esetben tükörsimán válaszol a kéréseinkre, így nem kell hatásszünetekkel készülnünk, ha valamit el akarunk indítani vagy menteni.

Ami felróható az E72-esnek és nem palástolja az üzleti felhasználás, az a képernyő alacsony felbontása. A 320x240 pixeles kijelző bántóan kevésnek bizonyult böngészés során, a mobilra optimalizált weboldalak és bannerek is pixelesen jelentek meg rajta. Bár nem teszi használhatatlanná ezt a funkciót, de a jóleső elégedettségből elvesz és pár évvel visszarepít minket a mobilfejlődés korában.

Csak üzletembereknek

A Nokia E72-őt összevetni a mostani okostelefonokkal felesleges (nem azért mert már másfél éves konstrukció), hiszen mind a felhasználói köre, mind a vele szemben támasztott igények eltérőek ezektől. Munka során tökéletes társ lehet mindenki számára, a telepített alkalmazásoknak köszönhetően kézhezvétel után azonnal használható, és nem hagy cserben semmilyen körülmények között.