PS-InSAR technika és Budapest mozgástérképe

Kütyü magazin, 2009. október 14. 22:18
A műholdradar-interferometria (Synthetic Aperture Radar Interferometry, InSAR és az újabb válfaja, a Persistent Scatterer InSAR, PS-InSAR/ASMI) egy új, igen perspektivikus mozgásvizsgálati technika. Az Európai Űrügynökség (ESA) ERS-1, ERS-2 és Envisat műholdjain elhelyezett radarberendezések és szenzorok tették lehetővé kifejlesztését.

A műholdas technika


Jelenleg számos műhold apertúra-szintézises radarmérései szolgálják ki a műholdradaros mozgásvizsgálatot: Radarsat-1 és -2, JERS-1, ALOS, TerraSAR-X és a COSMO-SkyMed. Az ESA a Sentinel műholdsorozat elkészítésével és pályára állításával biztosítja a 1992-től tartó adatfolytonosságot a jövőben, s ezzel hosszú távú kilátást nyújt a technika jövőbeli alkalmazására is.



Az ESA által tervezett Sentinel műhold, amely váltani fogja a jelenleg működő Envisatot. (Kép: ESA)

Az ESA Envisat holdat példaként tekintve, az ASAR (újabb generációs apertúra-szintézises radar) szenzorral felszerelt műhold 8,5°os azimutú pályán 700–800 km magasságban kerüli a Földet, mialatt 5,331 GHz ferekvenciájú radarjeleket bocsát ki 23 fokos szögben a vertikálistól jobb oldalra. Így a műhold északról dél felé (descending) vagy fordítva (ascending) halad át, mindkét irányból leképezi a tájat, azaz a visszaszórt radarjelek amplitúdóját, fázisát az antennájával detektálja, majd tárolja. Egy következő időpontban ugyanazon pálya mentén – ez az Envisat esetében 35 naponként lehetséges – a következő észlelést is elvégzi és eltárolja. A két felvétel fáziskülönbségéből a felszín időközben bekövetkezett elmozdulása számítható. A fáziskülönbségnek több összetevője van, melyet pontos pályaadatokkal, korrekciókkal, digitális terepmodellel, atmoszférikus hatások modellezésével és becslésével le lehet szorítani magára az elmozdulásból eredő fázisváltozásra. Ennek az észlelt radarképekből való számítása jelenti a műholdradar-interferometria mozgásvizsgálatra való alkalmazásának alapját.

A technika előnyei:

A technika hátrányai:

Alkalmazási területek:


Budapest műholdas mozgástérképe

Összesen már mintegy 30 hazai település PS-InSAR/ASMI mozgástérképét készítettük el eddig a vásárolt műholdradar felvételekből. Budapest esetében az ASMI alapú függőleges felszínmozgás-térképet az EU/ESA GMES Terrafirma projekt keretében az Altamira Information adatai alapján készítettük. 73 radarképet használtunk fel, az elsőt 1995. május 6-án, az utolsót 2005. december 30-án regisztrálták az ERS, illetve az Envisat műholdak. Budapest környezetében 750 km2 területet jelöltünk ki a számításokhoz. Eredményként közel 340 000 radarszóró pontban ismerjük az elmúlt évtized vertikális felszínmozgásának történetét. A minden egyes radarszóró objektumhoz tartózó idősor az egyes meghatározások során az első adathoz képest jelentkező magasságkülönbséget mutatja a műholdfelvétel idejének függvényében.



A nagy ábra azt a közel 340 000 pontot mutatja Budapesten és környékén, ahol az InSAR technika segítségével ismerjük a felszínmozgás sebességét és annak időbeli lefolyását az 1995 és 2006 közötti időszakra. Példaként egy ilyen pont idősorát mutatja a jobb felső grafikon. (Kép: FÖMI KGO)

Hazánkban számos helyen és körülmény között használtuk már az InSAR technikát: külszíni fejtések, ivóvíz-kitermelés, szénhidrogén-bányászat, mélyépítés, alagútfúrás hatásvizsgálatára, valamint nagyfontosságú építmények stabilitás- és mozgásvizsgálatára.

Több település mozgástérképe is elkészült. Rendelkezünk egy budapesti épületszintű mozgásadatbázissal is, amely 2006-ig egy évtizedre visszamenőleg 1 mm/év sebességnél is pontosabban mutatja az épületek stabilitását, illetőleg mozgását (2. ábra). Ez az adatbázis kitűnő alapnak bizonyul például a metróépítés okozta épületmozgások vizsgálata esetében, hiszen bizonyítja a mozgás avagy a stabilitás korábbi meglétét, így az esetleg bekövetkezett mozgás eredete elkülöníthető.

Dr. Grenerczy Gyula
Földmérési és Távérzékelési Intézet, Kozmikus Geodéziai Obszervatórium

Forrás: ŰRVILÁG hírportál