Két amerikai kísérleti rakétafegyverzet-ellenőrző műhold indult ma Delta-2 hordozórakétával.
A start pontos időpontja szeptember 25., magyar idő szerint 14:20 volt (Cape Canaveral, 17B indítóállás).Az egyszerre indult két kísérleti műhold az amerikai Space Tracking and Surveillance System (STSS) részeként készült. Céljuk új, fejlett technológiák kipróbálása az ellenséges rakétatámadások elleni védekezésben.
A másfél milliárd dolláros STSS Demo kísérletben a két űreszköz 58 fokos hajlásszögű, 1350 km magas körpályákra állt. A két műholdat a U.S. Missile Defense Agency nevű ügynökség használja majd, hogy az Egyesült Államokat esetlegesen fenyegető rakétatámadásokat azok elejétől a végéig követni tudja.
A demonstrációs repülést már évek óta tervezték. A két műholdat Northrop Grumman cég építette, és ugyanők felelősek a földi követőrendszerért is. A kb. 2,2 tonnás, optikai és infravörös érzékelőket magukkal vivő holdakat két-két napelemtábla látja el energiával. Az űreszközök feladata a ballisztikus rakéták indításának detektálása, útvonaluk követése. A két különböző műhold nyújtotta két nézőpont lehetővé teszi, hogy három dimenzióban pontosan behatárolják a rakéták térbeli mozgását. A műholdas adatok hatalmas előnye a nagy hatótávolság, amivel a szárazföldi és tengeri telepítésű radarok méréseit jól kiegészítik.
A rajz az STSS műholdakat is magában foglaló rakétavédelmi rendszer működését szemlélteti. (Kép: Northrop Grumman)
A mostani két tesztműholddal a 2-4 évesre tervezett időszakban szerzendő tapasztalatok alapján döntik el, hogy a jövőben kiépítenek-e egy hasonló űreszközökből álló hálózatot a Föld körül. Korábban a védelmi célú műholdakat geostacionárius pályákra állították. A rajtuk elhelyezett érzékeny infravörös kamerák feladata elsősorban a rakétaindítások felderítése volt. Az új rendszerben a követésre is hangsúlyt fektetnek, így több, pontosabb és gyorsabb információ állhat rendelkezésre a rakéták időben történő megsemmisítéséhez, az elhárító rakéták indításához. Az STSS része lesz majd a szárazföldi, légi és vízi telepítésű amerikai rakétavédelmi rendszernek.
A mai volt 1997 májusa óta sorrendben a 90., összességében a 143. sikeres start a rendkívül megbízható Delta-2 rakétával. A Delta-2 1989-ben mutatkozott be először, s az azóta végrehajtott 145 startkísérlet közül kettő kivételével mindegyik hibátlan volt.
Frey SándorForrás: ŰRVILÁG hírportál