Radaros kémműhold indult Indiából

Kütyü magazin, 2009. április 21. 12:58
Az űreszközt Izraeltől vásárolták, és elsősorban a gyanús pakisztáni tevékenység megfigyelésére szánják. A 200 millió dolláros katonai célú műholdas radar hasznosan egészíti ki az indiaiak már meglevő optikai kémműhold-kapacitását. Az indítási előkészületek a nemrég Mumbaiban történt terrorcselekmények hatására gyorsultak fel. Ezeket pakisztáni kapcsolattal rendelkező terroristák követték el.

A radarmegfigyelések segítségével éjjel-nappal és rossz időjárási körülmények mellett (borult időben) is megfigyelés alatt tudják tartani a két ország határvidékén levő völgyekben történő mozgásokat, 1 méteres felszíni felbontással. A radar számára a hagyományos álcahálók sem jelentenek akadályt.


Az indiai radaros kémműhold az izraeli TecSAR továbbfejlesztett változata, építője az Israeli Aircraft Industries vállalat. (Kép: ISRO)

A RISAT-2 nevű műhold április 20-án, magyar idő szerint 3:15-kor startolt az Indiai Űrügynökségnek (Indian Space Research Organization, ISRO) a poláris pályára szánt műholdak felbocsátására szolgáló PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) hordozórakétájával, a sriharikotai Satish Dhawan Űrközpontból. Az új műhold 550 km magas pályára kerül. Az indítás során egy oktatási célú mikroműhold is helyet kapott a rakétán.

A RISAT-2 apertúraszintézis-radarjával a pakisztáni-indiai határvidéken túl északabbra, afganisztáni területen is vizsgálódnak majd. A kopár, hegyes-völgyes területek szemmel tartására különösen kényelmes a radaros technika. A rendszer ugyancsak alkalmas a tengeri hajóközlekedés megfigyelésére.

A közös projekt jól illusztrálja a fejlődő indiai-izraeli katonai űregyüttműködést. India rendelkezik alkalmas hordozórakétákkal, Izrael viszont a műholdgyártás területén nyújt fejlett technológiát. Az elmúlt évben Indiából indult a mostani műhold párja, az izraeli TecSAR. Valószínűleg az adatok földi vétele és a feldolgozó algoritmusok fejlesztése terén is van együttműködés a két állam között.


A rakéta az indítóálláson. (Kép: ISRO)


Forrás: ŰRVILÁG hírportál

Kapcsolódó cikkek: