Az ázsiai ország saját, Compass (Beidou) nevű navigációs műholdrendszerének kiépítése felgyorsulhat.
A kínaiak célja, hogy először egy regionális lefedettséget nyújtó helymeghatározó és navigációs műholdrendszert építsenek ki, lehetőleg 2010 végére. Néhány további év kellene ahhoz, hogy egy igazi globális műholdas helymeghatározó (GNSS) rendszer legyen belőle. Ez talán 2015-ben történhet meg.
Az első, és mindmáig egyetlen közepes magasságú Föld körüli pályára (MEO) állt Compass műhold 2007 áprilisában startolt. Teljes kiépítettségében a rendszerhez 30 darab MEO és 5 geostacionárius (GEO) műhold tartozik. Ez utóbbi kategóriából 2000 óta négyet állítottak eddig pályára (közülük jelenleg három működik). A rendszer kínai neve (Beidou) a Nagy Medve csillagképre utal.
A tervezett 10 indítást Hosszú Menetelés-3 hordozórakétákkal hajtják végre. A kínaiak eddig nem verték nagy dobra terveiket, a mostani információk egy múlt év végi amerikai konferencián elhangzott előadás alapján kerültek napvilágra. A Compass állítólag öt nyílt (ingyenes) és öt másik, csak az arra feljogosított szervezetek (jellemzően a hadsereg) által használható szolgáltatást nyújt majd, nyolc különböző rádiófrekvencián. A nyílt szolgáltatás pontossága 10 méteres lehet, ha egyetlen vevőberendezés méréseire támaszkodnak. Földi kiegészítő hálózatok mérésein alapuló, valós idejű korrekciókkal ez lemehet 1 méterig. Becslések szerint a navigációs eszközökkel kapcsolatba hozható ipari szektor termelése 2015-ig elérheti az 50 milliárd amerikai dollárt Kínában. Már most is több száz, főleg kis és közepes vállalkozás specializálódott GNSS eszközökre és szolgáltatásokra.
Forrás: ŰRVILÁG hírportál
Kapcsolódó cikkek: