Az eyePhone nevű eszköz működésének alapelve a következő. Ha a turista séta közben valami érdekeset lát, készít róla egy digitális fényképet a mobiltelefonjába épített kamerával. A képen megjelöli azt az objektumot, amely érdekli. Ez lehet egy épület, egy hegycsúcs, vagy akár egy nevezetes helyi esemény is. Ezután gyakorlatilag valós időben az objektumra vonatkozó információkat kap a mobiljára egy adatbázisból. A tájékoztatás részletessége csak a felhasználón múlik: ha még többre kíváncsi, csak megnyom egy gombot. Az eszköz a turizmus mellett később például az oktatásban, távgyógyításban, biztonsági alkalmazásokban, kutatásban is használható lehet.
A Galileo Masters nevű versenyt, amelyet az Európai Űrügynökség (ESA) technológia-átadási programja is támogat, 2004 óta hirdetik meg. Célja, hogy elősegítse a műholdas navigációt felhasználó innovatív alkalmazások és szolgáltatások kifejlesztését, a kis és közepes vállalkozások bekapcsolódását a hamarosan kiépítendő európai Galileo műholdrendszer sokrétű hasznosításába.
Az eyePhone rendszer „lelke” a képfelismerő algoritmus, amely különböző megvilágítási körülmények és képminőség, ill. eltérő látószög mellett is gyorsan képes meghatározni a felvételen látható objektumot, természetesen a műholdas helymeghatározásból kapott pozíciót is felhasználva. A rendszer minden szükséges eleme adott, az eszköz prototípusa rövidesen, még az idén elkészül. Újabb egy-másfél év múlva megszülethet a megegyezés egyes mobilszolgáltatókkal, akik beépíthetik kínálatukba a "mozgó útikönyvet"
Forrás: ŰRVILÁG hírportál