Hp Rx5730-as Travel Companion 1 éve már a kezemben..

Kütyü magazin, 2007. szeptember 18. 19:50
HP Rx5730Visszatekintő

Mint ahogy az az írásból kiderül, Játékgyáros kedves PDA társa az írás alanya. Irigylésre méltó módon (én legalább is irigylem, hiszen nálam 2-3 hetet bír ki egy-egy készülék szerk.), ez a készülék már több mint egy éve társa az írónak kalandozásai során.

Előzőekben már írtam arról,hogy ezt a PDA-t egy blogverseny díjaként - melyet a Hp ajánlott fel - nyertem,igazi kis karácsonyi ajándék-jutalom volt 2006 decemberében !!




Mivel is kezdhetném ?Ez a második PDA-m,az elsővel - Hp rx1950-es kis,játékcsodával- nyertem a másodikat..Érdekes ugye ?

Nem ezt típust akartam másodiknak,de így hozta a sors.Milyen is ez PDA ??Tulajdonképpen nincs másról szó, mint egy furán "megdizájnolt" alap-készülékről, ám így, a kinézete alapján már elsőre sem látszik annyira alsó kategóriásnak.

Egy furcsa, vitathatóan szép, teljesen aszimmetrikus házba pakoltak bele egy "landscape" alapértelmezésű,és PNA kinézetű PDA-t, tettek bele egy legújabb típusú 20 csatornás SiRFStar III-as GPS-vevőt, meg sok tartozékot és már készen is van az rx5730-as GPS/iPAQ... vagy ahogyan a Hp-nál - ők így nevezik: a travel companion.

Tavaly karácsonykor debütált a készülék,az eltelt idő óta a kedvencem lett,én szégyenszemre egészen mostanáig nem írtam igazán róla, de most - jelentem - pótolom..



Főleg azért is örültem akkor ezzel a PDA-val való "találkozásnak",mert hivatalos, jogtiszta TomTom 6.1-es verzió volt rajta feltelepítve. Mivel sokat hallottam már róla és symbianos mobiltelefonon már ismertem is, ezért kíváncsi voltam, hogy az S60-as verzió gyerekbetegségei itt is megtalálhatóak-e.

Sajnos igen,a térkép erősen hiányos,Magyarország a holland térképkészítőknek csak mellékes terület...dehát,csinálják nekünk is,ha már itt vagyunk Európa közepén 1000 éve...

Ami nagyon tetszik, hogy csak simán térkép módban használva is mutatja - kis fekete nyilak segítségével - a környező egyirányú utcák menetirányát, így lehet otthon - mintegy térképként használva - előre tervezni, melyik utcán tudjuk az úti célunkat elérni.Arról is tájékoztat, hogy mikor merről érkező járművekkel kell számolnunk, nem árt az! Ezt átvehetné az iGO is (hátha olvasgatják ezt a szerzők!).
Dehát ez nem a TomTom tesztje, erről bővebbet majd akkor, ha lesz kedvem a navigációs-programokról írnom.



Le is cseréltem az iGO-ra, azt használom széleskörűen... a balatoni irányban...
Akkor kanyarodjunk vissza, tehát újra az iPAQ-Hp-ről.
Külső:



A Hewlett-Packard ars-poeticája:kis PDA-NAGY doboz.A színes,képes dobozt felbontva a szokásos precíz, HP-nál megszokott kép tárul elénk. Felül félkilónyi, többszáz oldalas leírások, reklámanyagok némi CD-vel fűszerezve, alatta kemény műanyag választókonzol a készülékkel, alatta pedig a tartozékok szép számmal.

Nézzük mi jár hozzá! Kapunk a készüléken kívül egy jó minőségű (mű)bőr tokot (én legalábbis nem éreztem valódi bőr-illatát, pedig az anyag felülete nagyon megtévesztő, bőrszerű volt), egy szélvédőre tapadókorongozható, de feltűnően rövid szárú, amúgy jól használható autóstartót (alkoholos zsírtalanító-kendő is jár, hogy tökéletesebb legyen az üvegre-tapadás), egy kapcsolóüzemű (100-240 V) hálózati töltőt EU-s töltőfejjel, egy USB-miniUSB adatkábelt (tölt is), és végül egy szivargyújtó töltőt, amely 10-24 V között bármilyen feszültségű egyenáramról működik, ezáltal a 24 V-os hálózattal rendelkező teherautósokra/autóbuszosokra is gondoltak, kedves figyelmesség!

Ezzel végére is értünk, sem headset, sem képernyővédő fólia, sem tartalék stylus, sem memóriakártya nincs a csomagban. Ez utóbbi hiányzik legkevésbé mondjuk, hiszen anélkül is van elég memória a készülékben.A stylust=kis cerkát,csak akkor használom,ha nem vagyok otthon.Az íróasztal mellett kényelmesebb eszközt találtam, elővettem a régi Koh-i-noor Versatil töltőceruzámat,és egy fogpiszkálót belehelyezve - végét persze szépen legömbölyítve - és ezt használom otthoni munkához,a képernyő böködéséhez.





Nehéz leírni a PDA formáját, mert nem tudtam semmiféle szabályosságot felismerni benne.
Bal oldalon már több minden van, 3 csatlakozónak van bemélyítve a dizájnos oldal, lentről felfelé a 3,5 mm-es szabványos fülescsatlakozó (ezért nem bánkódtam azért, hogy nem adtak hozzá headsetet, hiszen amúgy is a jól bejáratott sajátommal használnám zenehallgatásra), aztán a miniUSB adat-/töltőcsatlakozó aljzata, végül a külső GPS-antenna pici arany-csatlakozója. Az átellenes sarkok azonos formájúak, szemből nézve! Bal alul és jobb felül gömbölyítettek a sarkok, de oldalról nézve viszont nem egyeznek, teljes az aszimmetria, ráadásul tetszetősen meg van bolondítva,az egyhangú ezüst műanyag külső egy erős narancs berakással. Felül megint alig valami látható, elsőként a reset gombot vesszük észre, majd a diktafon dedikált gombját, végül az SD-kártya foglalatát találjuk meg, ötletes módon egy "színre fújt" narancsszínű peremű vak-kártya van benne.

Jobb oldalra került az eddig kimaradt összes minden. Fentről lefelé (itt jobbról-balra): a mikrofon, a navigációt is segítő (amúgy átdefiniálható) 4 db gomb (quick launch, navigáció, némítás, képernyőforgatás) majd a többszínű működésjelző piciny LED, végül a ki-bekapcsoló gomb (mely töltéskor világít, attól függően naranccsal v. zölddel, hogy tölt-e, vagy már feltöltött. A készülék fő oldalán a kijelző mellett csak egy 9-állású gombot találunk (ez tulajdonképpen egy szögletes joystick, ami mind a 4 irányba, plusz átlósan is képes mozogni, plusz meg is nyomható), valamint egyet az alkalmazások bezárására, egyet pedig a Windows Start Menüjének előhívására. A képernyőtől balra minden üres. Nem igazán szerencsés a helykihasználás. Viszonylag könnyűnek mondható a méretéhez képest, a 76x120,5x16,5 mm-es PDA 149 gramm tömegű akkumulátorral együtt. Szokatlan felületű a gyárilag csillogásmentesített kijelző. Olyan, mintha lenne rajta eleve egy matt védőfólia, ami miatt érezhetően csökkent a stylusra való reagálás érzékenysége is. Pedig nincs, legalábbis erős nagyítóval sem tudtam észrevenni ilyet. De akkor miért kell a szokásosnál erősebben nyomni a stylust?

A gombok hihetetlen mód precíz kiváltási ponttal rendelkeznek, Nagyon jó érezni az erre odafigyelést is a készülékben.



A készülék alsó része nem rejteget semmilyen meglepetést,szépen lekerekítve,hogy simán feküdjön az ablakra szerelhető tartójában.Az íróasztalomon ebben áll, – egy CD doboz sima felületén – rácuppantottam a tartóját,és abból néz ki rám és a világra. Egyedül bal oldalt alul találunk valamit, aki ügyes,és jó a körme, az 1-2 próbálkozás után ki tudja húzni a helyéről a stylust.

Hátul csak a hangszóró nyílása tarthat érdeklődésre számot. Meg talán a hátlap reteszelésének különlegessége érdemel még említést, a két db szögletes "díszelem" közül az egyik valóban csak dísz, míg a másik a reteszelésért felelős, azt benyomva lehet csak eltolni a hátlapot, hogy hozzáférjünk pl. az akksihoz.

Az autós tartó nagyon praktikus, bár először tanulni kellett a berakást/kivételt, pár alkalom után már ment szinte magától. Az nem tetszett már annyira, hogy a hálózati töltőnek nincs saját zsinórja, mindössze egy USB foglalat van benne, és csak az USB-miniUSB kábellel lehet hálózatról is tölteni a készüléket. Na de igaz, az jobban bosszantana, ha a szivargyújtó-töltő lenne ilyen takarékos megoldású, az pedig nem ilyen, tehát nincs gond. :)

Belső:
A készülék lelke egy Samsung SC32442-s, 400 MHz-en üzemelő processzor. Ez egy QVGA kijelzőhöz több, mint elég, példás gyorsasággal hajtja végre a parancsokat, a mozgókép is szép és folyamatos.



A PDA-ban hatalmas méretű, 1024 MB-nyi FlashROM található, belső elnevezése "iPAQ File Store", (különlegesség, hogy hard reset után is megmarad ezen memóriarész tartalma az utolsó bájtig), míg RAM-ból 64 MB társul ehhez.



A kijelző a szokásos, bevált 3,5 colos (89 mm) képátlójú, 16 bites (65.536 szín megjelenítésére alkalmas) QVGA (320x240 pixel) felbontású,és az akkunak megfelelően a átlagosnál 25%-al nagyobb fényerejű!!!
Akkumulátora 1700 mAh-s Lítium-ion, ezzel 12-14 óra folyamatos működést bír navigációval, ez több, mint nagyon jó érték!



Operációs rendszerként ebben is Magneto dolgozik, teljes néven: Microsoft Windows Mobile 5.0 (OS 5.1.195 – build 14989.2.6.0) for Pocket PC Professional Edition. Ez gyakorlatilag nem tartalmaz igazán semmilyen meglepetést, csak a többieknél gyorsabb processzor (ARM920T S3C2442A) működési frekvenciának(400MHZ) köszönhetően a műveletvégrehajtási sebesség imponáló.



A pontos navigációt egy 20 csatornás SiRFStar III-as GPS-vevő biztosítja, kiváló eredménnyel. El kell mondanom idevágó tapasztalatomat, soha nem volt még eszköz, amely itt, a belső udvarra néző dolgozószobámban talált volna navigálásra alkalmas számú műholdat, ez a HP az első ilyen! Pedig csak leraktam bekapcsolva hagyva kis időre, mire egy negyedóra múlva rápillantottam, nem akartam hinni a szememnek, ott mutatta, merre vagyunk éppen. :) Ez azt hiszem, önmagáért beszél!
Sajnos infravörös kapcsolat nincs, szinkronizálni USB-n vagy bluetooth-on ( BT-PPC Version 1.7.1 Build 9401) keresztül kell.



Bekapcsolás után az összes aprócska hiba közül a legszembetűnőbb (és tulajdonképpen az egyetlen zavaró), hogy nincs benne WLAN rádió. Ez nagyon húsba vág, mert ugyanakkor netet (frissítést, upgrade-t) igénylő program a gyári telepítésű programok között is szerepel, ezért többször ütköztem a napi munka során abba a hibaképernyőbe, ami a bluetoothon keresztüli sikertelen netkapcsolatra hívta fel a figyelmemet. Ebből azonnal arra következtettem, hogy egy bekapcsolva hagyott bluetooth-os mobiltelefon hatókörébe kerülve,tudna érdekes meglepetést okozni a gazdinak a következő havi mobilszámlán.

Ezt a hiányt azóta pótoltam,vettem hozzá egy Just Mobile WiFi SD kártyát,mellyel nagyszerűen üzemel.



Természetesen lehet álló módban is használni - jelenleg ezt használom - , mert a legtöbb alkalmazás csak így fut.


Itt a legújabb felhasználói – zenelejátszó - : a WinVibe program…



A játékprogramok jó része álló kivitelre készült, amelyik nem,az automatikusan vízszintbe fordítja magát...



Tudva ezen hátrányát, talán enyhén túlárazottnak tűnik a közel 90.000 Ft-os árával, még akkor is, ha ebben az árban benne van a készüléken kívül a TomTom 6.1-es verziójának Kelet-Európai térképeket tartalmazó csomagjának ára is.

Az viszont biztos, hogy pontos, gyors, precíz, megbízható útitársat, minőségi terméket kapunk a pénzünkért!

Egy jellemző kép az autóverseny – játék:



Utószó:

Mindennapos használattal a kedvenc Pocket Clive spectrum emulátorom: természetesen sajátkészítésű programjaim futnak rajta...


ez itt az Aranypince….                                 ez a Naprendszer bolygói…


kedvenc 16-os tologatós játék…               a Mátrix-ot minden platformra elkészítettem már…

Befejezésül,itt látszik a két PDA-m egymás mellett.Jól látszik,hogy mennyivel fényerősebb a nagyobb testvér. A Travel Companionnak balra látszik – kéken villog - a kilógó WiFi antennája,a kisebbiknek pedig beépitett WLAN rádiója van. A képernyőjük különben milliméterre megegyeznek..



Ezt a képet nemsokára újra láthatjuk,amikor a Battleship játékról írok hamarosan  egy blogot,melyben két PDA háborúzik WiFi kapcsolat segítségével…

Ugyanez a kettős sokkal jobb minőségben,a - Pocket Controller Professional -  program segítségével:



játékgyáros ... folytatom..

Kapcsolódó cikkek: