Legalább két napot csúszik a GIOVE-A fellövése
A Galileo program elso tesztmuholdjának indítását a földi állmások hálózatában észlelt anomália kiküszöbölése miatt kell elhalasztani. Közben a start helyszínén, Bajkonurban 20 európai szakérto ellenorzi az ureszközöket.
Az Európai Urügynökség (ESA) tegnap bejelentette, hogy az ellenorzések során hibát találtak a GIOVE-A muholdat a fellövés után megfigyelo földi állomások hálózatban. A szükséges újrakonfigurálás és annak ellenorzése az ESA szerint a december 26-ra tervezett fellövés legalább két napos csúszását jelenti.
Az elso európai navigációs muholdat meglehetosen nagy hírverés mellett bocsájták az urbe. Európaszerte rendeznek sajtókonferenciákat a következo napokban, a kilövést pedig az ESA TV éloben közvetíti. Az ESA weboldalán egyébként az elmúlt hetekben rengeteg ismeretterjeszto anyag jelent meg a Galileo programmal kapcsolatban: a fellövés kapcsán indított oldal interaktív Galileo-túrára invitálja az érdeklodoket, és kibovített, többnyelvu, videókat, animációkat is tartalmazó médiatár áll rendelkezésre.
A mostani bejelentés nem túl szerencsés, ám az információk alapján kevéssé aggasztó, hiszen nem a muholddal kapcsolatban léptek fel problémák. Utóbbi esetben hosszabb, akár több hónapos csúszás is lehetne, ahogyan az idén az amerikai GPS rendszer új típusú (Block IIR-M) muholdja esetében is megtörtént.

A kilövés elokészületei és az utolsó ellenorzések a Bajkonur Urközpontban a beszámolók szerint megfeleloen haladnak. Európa különbözo országaiból jelenleg 15-20 szakember tartózkodik a kazahsztáni állomáson, akik meghatározott terv szerint végzik a különbözo számítógépes teszteket, és felkészítik, majd a képen látható adapterrel a Szojuz rakéta legfelso fokozatát jelento, autonóm Fregat modulra erosítik a muholdat. Óriási a felelossége az itt dolgozó szakembereknek. Az aprólékos ellenorzések és az összeszerelés utolsó muveletei során nem lehet hibázni, ezek a folyamatok oroszlánrészt jelentenek a fellövés és beüzemelés kritikus pillanatainak zökkenomentességére.
Kapcsolódó oldal:
A GPS Magazin friss Galileo-hírei
A kilövés hírei az ESA oldalán