Mio 168RS és Mio 169

Kütyü magazin, 2005. szeptember 14. 19:12

  Két GPS-es Mio PDA-t mutattak be itthon
 
A tajvani bemutatóról szóló hírünkből már tavasszal megismerhették olvasóink a Mio 169-et, melybe SiRFstar III-as GPS vevo került. Ezen a héten a népszeru Mio 168-as újabb kiadása, a 168RS is a boltokba kerül.


    A sajtó, illetve a kereskedok számára tartott hétfoi és szerdai tájékoztatókon a QTek okostelefonok új modelljei is bemutatkoztak. A számunkra fontosabb újdonságok és érdekességek azonban a Mio háza tájáról érkeztek. Az olcsó, egybeépített PDA-GPS- megoldásként itthon is elterjedt Mio 168-as továbbfejlesztésével született Mio 168RS a belépo szintet képviseli. Külsoleg csupán a grafitszürke szín különbözteti meg elodjétol. Házában az Intel 300 MHz-es PXA 255-ös processzorát találjuk. 32 MB-os Flash ROM és 64 MB-os SD RAM található benne, a tárkapacitás (vagy a funkcionalitás) SD (I/O) kártyával bovítheto. Operációs rendszere (Windows Mobile 2003 SE) lehetové teszi a fekvo képernyomód használatát. A képernyo felbontása a régi, azaz 240 x 320 pixeles. A kihajtható antennás GPS egységet egy újabb vevore cserélték, melynek képességeirol, érzékenységérol csak tesztek után lehet érdemben nyilatkozni. Mindenesetre a csomag külso antennát is tartalmaz. Tartozékban egyébként nincsen hiány, hiszen a dobozban szivargyújtós töltot, autós tartót, adatkábelt, CD-t és hálózati töltot is találunk.
 
A Mio májusban bejelentett 169-es modelljének kialakításakor az autónavigációs felhasználás jobban elotérbe kerül. Ezen a területen egyébként a kifejezetten off-board navigációra tervezett Mio 268-as és 269-es típusok színesítik a gyártó palettáját. Ezek a készülékek SiRFstarII-es GPS vevovel rendelkeznek, és másutt már az év elején megjelentek. Itthon már egy újabb változatban, magyar térképet is tartalmazó navigációs szoftverrel lesz kapható, eloreláthatólag októberben. A 268+ típus SD kártyával, míg a 269+ 2,5 GB-os merevlemezzel rendelkezik majd, és a baloldali képen látható Mio 169-eshez hasonlóan már SiRFstar III-as chipkészletet fog tartalmazni.
 
    A Mio 169-es antennájának elhelyezése szokatlan, hiszen megfelelo használata fekvo képernyonézetet igényel. Ebben a módban hatékonyan jelenítheto meg ugyanis az autós navigációban sokszor kedvezo perspektivikus térképi nézet a hozzá tartozó adatokkal. Az oldalsó kezelogombok egyikével gyorsan válthatunk az álló és fekvo nézet között. A Mio 169-es PDA a 20 csatornás SiRFstarIII vevon kívül 400 MHz-es processzorával különbözik a 168RS-tol. Amennyiben az igen érzékeny vevo mégsem látna át a fémgozölt szélvédon, rendelkezésre áll a tartozék külso antenna.
 
    A Mio 168RS és 169 többféle térképes csomagban kerül forgalomba. Jelenleg az iGO Magyarország 2005|SD szoftverrel, az AeroMap V2-vel, vagy a 3 CD-nyi nyugat-európai térképi adatbázissal (Destinator, Tele Atlas térképekkel) bíró MioMap navigációs szoftverrel kapható.
 
A tájékoztatón a most kiadott iGO térképszoftver is bemutatásra került, és elozetes információkat kaptunk a Mio év végéig megjeleno modelljeirol. A már említett 268+ és 269+ után, novemberben a Mio A201-es PDA-GPS combo (bal oldalon) bemutatása várható, amely az elso ilyen Mio eszköz BlueTooth támogatással. A Windows Mobile 2005 operációs rendszer mellett újdonság lesz az a megoldás, amely az akkumulátor lemerülése esetén sem enged adatvesztést. A további újdonságot a Mio A701 névre hallgató PDA+GSM+GPS eszközének megjelenése jelenti majd (jobb oldalon), melyben ugyancsak SiRFstar III-as vevo foglal helyet.