Kapcsolódó cikkek
- Robotlábat engedélyezett az amerikai hatóság 2014. június 30.
- Robotok segíthetik a mesterséges megtermékenyítést 2014. június 4.
- Robot őrzőangyalt fejlesztenek Pécsen 2014. június 2.
- Önszerveződő robotbútorok segíthetik az időseket 2014. május 28.
- Hatósági engedélyt kapott a finom mozdulatokra is képes Deka Arm robotkar 2014. május 13.
- Fesd meg az álmaidat! – vagy megteszi egy robot 2012. október 21.
- Hidrogénhajtású medúzarobotot fejlesztettek ki 2012. március 22.
Legfrissebb híreink
- Hisense a CES-en: Újradefiniált házimozi-élmény, innováció a LED technológiában, Pantone-együttműködés
- A Knox Suite immár skálázható csomagokban elérhető
- Legendás ökölvívó mutatta be az új HONOR okostelefont
- A TCL több díjat is elnyert kijelző-innovációiért és intelligens otthoni megoldásaiért a CES-en
- Itt az új Sandberg USB-C dokkoló és arcfelismerő webkamera
Magát építi fel az origami ihlette új robot
Saját magát rakja össze a papírhajtogatás ősi japán művészete, az origami ihlette új robot, amelyet amerikai tudósok fejlesztettek. Amikor kész, önállóan járni is kezd.
A gép olyan anyagok lapjaiból áll, amelyek közt vannak merev, formatartó, és hőre zsugorodó természetűek is. A rétegek közé beágyazott elemek biztosítják a hőt, amelynek segítségével a robot összeállítja magát - idézte a BBC a Science tudományos lapban megjelent tanulmányt.
„Aki látott már origamit, el tudja képzelni: fantasztikusan bonyolult szerkezeteket lehet hajtogatással készíteni. Az összetettség egy fokán azonban a kézzel hajtogatás nem lenne elég” – magyarázta Robert Wood, a Harvard Egyetem professzora, a kutatás vezetője.
A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) szakembereivel ezért olyan gépet akart fejleszteni, amely saját magát képes hajtogatni. A robot rétegekből épül föl, köztük beépített fűtőelemekkel irányított forgópántok helyezkednek el.
A különleges zsanérok hő hatására az előre programozott szögben hajlanak meg. Ezek meghatározott sorrendben melegednek fel körülbelül 100 Celsius-fokra, így nyeri el a lapos szerkezet fokozatosan a végső formáját.
„A motorokat és az elemeket akkor helyezzük be, amikor még lapos a szerkezet. Ezek adják az energiát a kész robot járásához” – magyarázta Wood.
Úgy vélte, számos területen alkalmazhatók az önmagukat kihajtogató robotok, például az űrkutatásban vagy a műholdaknál, de olyan helyeken is, ahol nehézségekbe ütközik a logisztika: háborús zónákban vagy humanitárius segélyezésnél, földrengések utáni mentésnél.
A kutatócsoport inspirálni is akarta az emberek kreativitását, újabb eszközt kívánt adni nekik, hogy bonyolult szerkezeteket építsenek. Ez a technika arra is alkalmas lehet, hogy magukat összeállító bútorokat, menedékül szolgáló épületeket fejlesszenek vele.
Forrás: BBC.co.uk; Nyitókép: upi.com