Kapcsolódó cikkek
- Tanulás helyett tablettákkal juthatunk tudáshoz a jövőben 2014. október 9.
- Egész Észak-Amerikát bejárta az autóstoppos robot 2014. augusztus 26.
- SmartPitcher – okoskancsó a GE műhelyéből 2014. augusztus 25.
- Bénulásban szenvedők kommunikációját segíti a magyar okosszemüveg 2014. augusztus 19.
- Hongkongban készül a világ legpontosabb arcfelismerő rendszere 2014. augusztus 14.
- Magát építi fel az origami ihlette új robot 2014. augusztus 11.
- Oxigént termel egy mesterséges levél [Videó] 2014. augusztus 1.
Legfrissebb híreink
- Hisense a CES-en: Újradefiniált házimozi-élmény, innováció a LED technológiában, Pantone-együttműködés
- A Knox Suite immár skálázható csomagokban elérhető
- Legendás ökölvívó mutatta be az új HONOR okostelefont
- A TCL több díjat is elnyert kijelző-innovációiért és intelligens otthoni megoldásaiért a CES-en
- Itt az új Sandberg USB-C dokkoló és arcfelismerő webkamera
Okoshám értelmezi a kutya testbeszédét
A kutya egészségét őrző, viselhető műszer, okoshám prototípusát készítették el amerikai tudósok. Az eszköz javíthatja kutya és gazdája kommunikációját is.
Az állatra rögzíthető hámot olyan szenzorokkal látták el, amelyek nyomon követik a kutya testtartását és életfunkcióit - tudósított a BBC hírportálja. A hámra rezgő motorokat is szereltek, ezek segítségével kommunikálhat az ember a kutyával, amikor az nincs a közelében. Az okoshám segíthet a kutyakiképzésben, javíthatja a munkakutyák és gazdáik együttműködését.
A hámot mozgásérzékelőkkel látták el, amelyek a kutya testbeszédét, kommunikációja elsődleges eszközét értelmezhetik. Az ember látótávolságon kívül is nyomon követheti, mikor ül, áll, szalad az eb - mondta David Roberts, az Észak-karolinai Állami Egyetem munkatársa, aki a prototípus fejlesztését segítette.
A pulzus és a testhőmérséklet mérésével az állat testi állapotáról is gyűjthető információ, ezek jelezhetik az embernek, ha a kutya izgatott vagy ideges.
Sean Mealin szerint , aki szintén dolgozott a projekten, a vakvezető kutyákat arra képzeték ki, hogy viselkedésükkel ne árulják el, ha stressz éri őket, ezért a műszer jelzései különösen fontosak, mert belőlük felismerhetjük és ennek nyomán enyhíthetjük is a kutyák izgatottságát.
A kutyával való kommunikáció új színnel gazdagodhat: a hám rezgő motorjai működtetésével a gazda megerősítheti a szóbeli parancsot vagy akkor is ráveheti az állatot valamilyen műveletre, ha az nincs a közelében.
Az okoshámot ki lehet egészíteni további műszerekkel is: mikrofonokkal, kamerákkal, a környezet jeleit érzékelő szenzorokkal, amelyek hasznos adatokat rögzíthetnek, amikor például a kutya katasztrófa sújtotta területen segédkezik a mentésben.