Kapcsolódó cikkek
- A vérünket vizsgálja a Project Ara új modulja 2014. november 10.
- Elkészült a modulos telefon újabb prototípusa 2014. november 5.
- A moduláris telefon után szabadon: Blocks okosóra [Videó] 2014. október 17.
- Módosított Android L rendszer fut majd a Project Arán 2014. szeptember 30.
- Nagy teljesítményű memóriacsalád – HyperX Savage 2014. augusztus 14.
- Fél év múlva piacon a Project Ara [Videó] 2014. április 17.
- Új HyperX FURY memóriacsalád megszállottaknak 2014. április 10.
- Újabb részletek a Project Aráról [Videó] 2014. április 7.
- Project Ara – már 50 dollártól? 2014. február 27.
- Cserélhető modulos mobilok a ZTE műhelyéből? 2014. január 13.
Legfrissebb híreink
- Hisense a CES-en: Újradefiniált házimozi-élmény, innováció a LED technológiában, Pantone-együttműködés
- A Knox Suite immár skálázható csomagokban elérhető
- Legendás ökölvívó mutatta be az új HONOR okostelefont
- A TCL több díjat is elnyert kijelző-innovációiért és intelligens otthoni megoldásaiért a CES-en
- Itt az új Sandberg USB-C dokkoló és arcfelismerő webkamera
Puzzlephone – készül a Project Ara finn riválisa [Videó]
Finnországban született meg a Puzzlephone nevű koncepció, mely a Project Arához hasonlóan moduláris okostelefonok megalkotását célozza. A finnek megoldása egyszerűbb felépítésű mobilokat foglal magába, mint a Google projektje, de piaci megjelenésére csak később, 2015 második felében számíthatunk.
A Google gondozásában készülő Project Ara nem az egyedüli kezdeményezés, amely moduláris készülékekre összpontosít. Finnországban is útjára indult egy hasonló projekt, a Puzzlephone. A Nokia szülővárosában, Espoo-ban életre hívott koncepció lényegét – akárcsak a Project Aráét – cserélhető elemekből felépülő okostelefonok adják, melyeket hosszabb ideig használhatunk, ugyanis lehetőségünk van csak bizonyos komponenseiket újabbra váltani, amikor eljön az ideje. Ha például elavul a processzoruk, a kamerájuk, vagy kevésnek bizonyul a belső tárhelyük, elegendő csupán a szükséges modulokat beszereznünk, a készülék többi része maradhat a régi.
A Puzzlephone felépítése egy kicsit egyszerűbb a számtalan modult felvonultató Project Aráénál. Három fő elemből áll, melyek a gerinc, szív és agy fantázianeveket kapták.
A gerinc tartalmazza az LCD kijelzőt, a hangszórókat és az alapszerkezetet, a legtartósabb komponensnek tekinthető. A szívben kap helyet az akkumulátor és a másodlagos elektronikai hálózat, az agy pedig a processzort és a kamerát foglalja magába.
A projekt ötletgazdái nem szeretnének a mobilpiac szereplőivel versenyezni, és nem is lenne sok esélyük a gyártás terén tapasztalt, számos régióra kiterjedő ellátási hálózattal bíró vállalatokkal szemben. Ezek tükrében csak arra vállalkoznak, hogy prototípusokat készítenek és lehetőséget kínálnak a gyártóknak, hogy licencmegállapodás keretében használják a technológiát. A Puzzlephone-ra valószínűleg több gyártó is lecsap majd, hogy konkurenciát állítson a hasonló moduláris eszközöknek, például a Project Ara készülékeknek.
A tervek szerint 2015 második felében piacra kerülhetnek az első Puzzlephone modellek, ám ehhez a befektetők és néhány készülékgyártó megnyerésére is szükség van. Mivel a Google projektjének első képviselői már néhány hónap múlva megjelenhetnek, a finn moduláris mobiloknak kezdettől fogva egy igen komoly ökoszisztámával kell majd versenyezniük.
A moduláris készülékek hosszabb élettartamuk miatt különösen vonzóak lehetnek a környezettudatos felhasználók szemében. Érdemes viszont megjegyezni, hogy komoly esély van arra, hogy a gyakorlatban mégsem húzzák olyan sokáig ezek a mobilok, hiszen a használat során ugyanúgy elkophatnak és sérülhetnek (hacsak nem kiemelkedő ellenálló képességű burkolattal látják el őket), mint a mezei okostelefonok. Ebben a megvilágításban értelmüket veszítik azok az érvek, melyek az efféle kütyük környezetbarát mivolta mögött sorakoznak fel.
[Forrás: IntoMobile]