Kapcsolódó cikkek
- Bemutatkozik az öt új Nokia és az elsőrangú Android élmény 2018. február 26.
- Bemutatta a világ első 5G-chipkészletét a Huawei 2018. február 26.
- Jelentős balatoni hálózatfejlesztésekkel készül a nyárra a Vodafone 2018. február 15.
- Katasztrófa sújtotta területek feltérképezésében segít a Vodafone és a Nokia 2018. január 4.
- Vodafone: egyre többen köszöntenek online 2017. december 27.
- Nőtt a 4G+ és a beltéri 4G lefedettség is a Telenornál 2017. december 18.
- Újabb 4G+ hálózatfejlesztések a Vodafone-nál 2017. november 22.
- 4G fejlesztések a vizes VB-re a Telekomtól 2017. július 17.
- Magyarország 4G mobilhálózata a világ egyik legjobb mobilhálózata 2017. június 9.
- 5G teszthálózat kiépítését kezdi meg a Magyar Telekom Zalaegerszegen 2017. június 1.
Legfrissebb híreink
- Nagy felbontás, gyors sebesség és MI-alapú képfelismerés
- A Sony bejelenti az első G Master F2-es rekesznyílású standard zoomobjektívet
- T-esport Bajnokság: Európa legjobbjai mérkőztek meg a hétvégi budapesti döntőn
- Idén az üvegfalak áttöréséről szól a telekom ünnepi kampánya
- A Samsung különleges megoldásait díjazták
A Vodafone és Nokia hozza létre az első 4G hálózatot a holdon
A berlini székhelyű PRScientists a Vodafone Németországgal és az Audival közösen dolgozik az első magánúton finanszírozott holdra szállás megvalósításán.
A ’Küldetés a holdra’ misszióhoz a Vodafone Németország a Nokiát választotta partneréül az egy csomag kristálycukornál is kisebb súlyú, űrszabványoknak megfelelő hálózat fejlesztéséhez. A Vodafone 4G hálózatának köszönhetően első alkalommal lehetővé válik HD videófelvétel élő közvetítése a Hold felszínéről, globális nézőközönség számára.
A Holdon jövőre elérhetővé válik a 4G hálózat, 50 évvel azután, hogy a NASA űrhajósai a felszínére léptek. A Vodafone célja a 4G hálózat Holdon történő kialakításával a PTScientist küldetésének támogatása 2019-ben, amelyhez a Nokiát választotta technológiai partneréül.
A berlini székhelyű PTScientists a Vodafone Németországgal és az Audival közösen dolgozik az első magánúton finanszírozott holdra szállás megvalósításán. A ‘Küldetés a Holdra’ a tervek szerint 2019-ben indul Cape Canaveralból, egy SpaceX Falcon 9 rakétán.
A Vodafone szakembereinek segítségével valósul meg a Hold első 4G hálózata, amelyen két Audi Lunar Quattro holdjárót csatlakozik az Autonóm Landolási és Navigációs Modulon (Autonomous Landing and Navigation Module - ALINA) található bázisállomáshoz. A Nokia Bell Labs közreműködésével a Nokia egy űrszabványoknak megfelelő Ultra Compact Network elnevezésű hálózatot hoz létre, amely egy kilónál is könnyebb súlyával a valaha fejlesztett legkönnyebb hálózat lesz.
A 4G hálózat segítségével az Audi Lunar Quattro holdjárók kommunikálni képesek, valamint tudományos adatokat és HD videófelvételeket tudnak küldeni, miközben óvatosan megközelítik és átvizsgálják a NASA Apollo 17-es holdjáróját, amelyet a legutóbb Holdra lépő űrhajósok (Eugene Cernan parancsnok és Harrison Schmitt) használtak, amikor 1972 decemberében bejárták a Taurus-Littrow völgyet.
A Vodafone által végzett tesztek azt jelzik, hogy a bázisállomás a 1800 MHz-es frekvenciatartományban a várakozások szerint képes lesz 4G hálózaton közvetíteni, és a történelem első élő HD videóját visszaküldeni a Hold felszínéről, amelyet a globális nézőközönség a PTScientist berlini irányító központ szerveréhez kapcsolódó ‘mélyűri’ (deep space) linken keresztül tekinthet meg.
A 4G hálózat energiahatékonysága az analóg rádióénál sokkal magasabb, ami kritikus fontosságú a ‘Küldetés a Holdra’ számára, és az első lépést jelenti abban a folyamatban, amelynek célja a kommunikációs infrastruktúra kiépítése a jövőbeli küldetések számára.
A Vodafone Németország vezérigazgatója, Dr Hannes Ametsreiter így fogalmazott: „Ez a projekt radikálisan innovatív megközelítést alkalmaz a mobilhálózati struktúra fejlesztésében. Ezenfelül kiváló példa arra, amikor egy független, sokféle készséget felölelő csapat történelmi jelentőségű célt valósít meg bátorságára, úttörő szellemiségére és kreativitására támaszkodva."
Robert Böhme, a PTScientists vezérigazgatója és alapítója így nyilatkozott: „Egy kritikus fontosságú első lépésnek lehetünk tanúi a naprendszer fenntartható felfedezésében. Ahhoz, hogy az emberiség ki tudjon lépni Föld nevű bölcsőjéből, saját bolygónkon túl is ki kell építenünk infrastruktúrát. A ‘Küldetés a Holdra’ keretében a Hold saját kommunikációs rendszerének első elemeit hozzuk létre és teszteljük. A legnagyszerűbb ebben az LTE megoldásban az, hogy rengeteg energiát takarít meg, és minél kevesebb energiát használunk fel adatküldéshez, annál több marad a tudomány számára!"
Marcus Weldon, a Nokia műszaki vezetője és a Bell Labs elnöke a következőket mondta: „Nagyon örülünk, hogy a Vodafone bennünket választott technológiai partneréül. Ez a fontos küldetés többek között új, az űrszabványoknak is megfelelő technológiákat támogat, amelyek célja jövőbeli adatátvitelhez, feldolgozáshoz és tároláshoz használt hálózatok kialakítása, valamint hozzájárulás a holdkutatással foglalkozó tudományos, ipari és oktatási intézmények számára szükséges kommunikációs infrastruktúra továbbfejlesztéséhez. Ezek a célok várhatóan jelentős hatással lesznek mind a számos érintett, mind pedig általánosságban az emberiség számára, ezért a következő hónapokban várakozással nézünk a Vodafone-nal és más partnereinkkel való szoros együttműködés elébe a 2019. évi startot megelőzően."