Kapcsolódó cikkek
- A PC is a felhőbe költözik – Microsoft Inspire 2021 2021. július 15.
- Minden, amit a 2018-as Xbox E3 konferencián bejelentettek 2018. június 11.
- A Build 2014 konferencián debütál a Lumia 630 és 930? 2014. március 21.
Legfrissebb híreink
- Több mint 70 százalékkal több felújított eszközt vettek a magyarok a Rejoytól 2024-ben
- Hisense a CES-en: Újradefiniált házimozi-élmény, innováció a LED technológiában, Pantone-együttműködés
- A Knox Suite immár skálázható csomagokban elérhető
- Legendás ökölvívó mutatta be az új HONOR okostelefont
- A TCL több díjat is elnyert kijelző-innovációiért és intelligens otthoni megoldásaiért a CES-en
A mesterséges intelligencia és a technológiai fejlődés átalakítja a világunkat
A 2023-as év végéhez közeledve jóformán minden iparág átalakuláson megy keresztül – az MI fejlődésének köszönhetően szinte minden munkahelyen a munkavégzés teljesen új formáit fedezik fel.
A Microsoft Ignite azokat az innovációkat mutatja be, amelyek megkönnyítik az ügyfelek, a partnerek és a fejlesztők dolgát, amikor a legteljesebb módon szeretnék kiaknázni a Microsoft-technológia nyújtotta előnyöket, és szeretnék átalakítani a munkafolyamataikat.
Az idei évet magunk mögött hagyva megállapíthatjuk, hogy a mesterséges intelligencia egyre erőteljesebben alakítja át a munkahelyeinket. A legutóbbi Work Trend Index kutatásunk ezt a folyamatot tárja elénk. Nyolc hónappal ezelőtt mutattuk be a Copilot for Microsoft 365-öt, amellyel megtakarítható az az idő, amit adatgyűjtéssel, információszerzéssel és adminisztrációval töltünk, és amely a termelékenység fokozásával segíti hozzá az embereket ahhoz, hogy jobban tudjanak azokra a tevékenységeikre összpontosítani, amelyek valóban emberi kreativitást és közreműködést igényelnek. Most mindenki erre a kérdésre keresi a választ: A Copilot valóban végleg átalakítja a munkavégzést? És ha igen, hogyan? A kutatásunk, amely felmérések és tesztek adatait összegzi, azt mutatja, hogy az MI előnyei valóságosak:
• A Copilot-felhasználók 70%-a állította azt, hogy jóval produktívabb lett a munkájában, és 68% mondta azt, hogy javult a munkája minősége. Ugyancsak 68% vélte úgy, hogy az MI a kreatív feladataik végrehajtásához is nagyban hozzájárul.
• Összességében a válaszadók 29%-os gyorsulásról számoltak be bizonyos feladatok (keresés, írás, szövegek összefoglalása) végrehajtása közben.
• A felhasználók közel 4-szer gyorsabban dolgozták fel azokat a megbeszéléseket, amelyekről lemaradtak.
• A felhasználók 64%-a állította azt, hogy a Copilot segít nekik időt megtakarítani az e-mailek feldolgozásával.
• 87% mondta azt, hogy a Copilot megkönnyíti a szövegvázlatok elkészítését.
• 75% mondta azt, hogy a Copilot “időt takarít meg nekem azzal, hogy előkeres bármit a fájljaim közül, amire szükségem van”.
• A felhasználók 77%-a mondta azt, hogy miután már kipróbálta Copilot-ot, nem szeretné többet nélkülözni a munkájában.
Az idei Ignite során hozzávetőleg 100 új bejelentés hangzott el, amelyek különböző területekre – technológiai adaptáció, termelékenységnövelés, kiberbiztonság – vonatkoznak, de valamennyi az MI stratégiánkat ülteti át a gyakorlatba. Egy-egy területre és azok hatásaira az alábbiakban részletesebben is kitérünk.
A felhő-infrastruktúra újragondolása
A Microsoft vezető szerepét úttörő jelentőségű fejlesztéseinek köszönheti. Ennek sorába tartozik az OpenAI-al való együttműködésünk, és a ChatGPT képességeinek beemelése az olyan funkciókba, mint a keresés, a munkahelyi kollaborációt, a munkafolyamatokat és a tanulást segítő megoldások. Amint egyre több területen alkalmazzuk az MI-t, szükségessé válik újragondolni a felhő-infrastruktúránkat is annak érdekében, hogy az a legoptimálisabban működjön a hardvertől a szoftverig.
Az Ignite konferencián olyan innovációkat mutatunk be, amelyek az adatközponti infrastruktúránkat újítják meg. Ilyen például a legújabb, iparági partnereinktől származó, MI-vel optimalizált chip, illetve két új, a Microsoft által fejlesztett chip.
• A Microsoft Azure Maia egy MI Gyorsító (AI Accelerator) chip, amelyet úgy terveztek, hogy képes legyen a felhőalapú gépi tanulás, továbbá az OpenAI modellek, a Bing, a GitHub Copilot és a ChatGPT futtatására.
• A Microsoft Azure Cobalt egy felhőre tervezett chip, amely az ARM architektúráján alapul, és kifejezetten a nagyobb teljesítményért, a jobb energiahatékonyságért és költséghatékonyságért fejlesztették ki.
• Mindezeken felül bejelentjük, hogy a jövőben az Azure Boost is széles körben elérhetővé válik. Ez a rendszer a tárolást és a hálózatok működését gyorsítja fel azáltal, hogy az ezekkel kapcsolatos folyamatokat elköltözteti a host szerverekről, és az erre a feladatra specializált hardvereken és szoftvereken futtatja.
Saját chipünk továbbfejlesztése érdekében bővítjük együttműködéseinket chipkészletet szállító partnereinkkel, így többféle infrastruktúrát is fel fogunk tudni ajánlani ügyfeleinknek.
• AMD MI300X gyorsított virtuális géppel egészítjük ki az Azure-t. Az ND MI300 virtuális gépet úgy tervezték, hogy felgyorsítsa az MI-folyamatok feldolgozását a gépi tanulás és a gépi válaszok generálása során. A megoldás része az AMD legújabb grafikus feldolgozó egysége (GPU), az AMD Instinct MI300X.
• Az új NC H100 v5 virtuális gépsorozat előzetesét a NVIDIA H100 Tensor Core GPU-hoz tervezték. Nagyobb teljesítményt, megbízhatóságot és hatékonyságot kínál a közepesen nagy számítási igényű MI-tanulás és válaszgenerálás során. Az ND H200 v5 virtuális gépsorozattal kapcsolatos terveinkről is beszámolunk, továbbá egy olyan MI-re optimalizált virtuális gépről, amelybe a NVIDIA H200 Tensor Core GPU-ja lesz beépítve.
Tovább bővítjük a Microsoft Copilot funkcióit
Az elmúlt évben folyamatosan finomítottuk a víziónkat a Microsoft Copilot fejlesztési irányairól, azokról a funkciókról, amelyek révén a felhasználóink méginkább ki tudják használni az MI-ben rejlő előnyöket. Nemcsak az egyes felhasználók eredményességét szeretnénk növelni, hanem olyan megoldássá kívánjuk fejleszteni a Microsoft Copilot-ot, amely a vállalati működés minden területén, bármilyen szerepkört betöltő munkatárs számára hatékonyságnövekedést eredményez – az irodai munkát végzőktől az ügyfélkiszolgálásban dolgozókon át a fejlesztőkig és az informatikusokig.
A Microsoft maga is egy Copilot vállalat. Hiszünk abban, hogy a jövőben mindenkinek minden feladatra lesz egy saját Copilot-ja. A Copilottal kapcsolatban az alábbi fejlesztésekről számolunk be:
• Microsoft Copilot for Microsoft 365: Ebben a hónapban a Copilot for Microsoft minden vállalkozás számára elérhetővé vált. Az olyan ügyfeleink, mint a Visa, a BP, a Honda és a Pfizer, valamint a partnereink közül az Accenture, az EY, a KPMG, a Kyndryl és a PwC már javában használják a Copilot-ot. Tovább elemezzük az Early Access Programból és az egyéb kutatásokból származó tapasztalatokat. Az új Microsoft Copilot Dashboard azt mutatja meg, hogy az ügyfeleink működését hogyan befolyásolja a Copilot – ezekről a Work Trend Index kutatásunkban számoltunk be részletesen. Olyan új képességekkel vértezzük fel a Copilotot, amelyek révén még személyre szabottabb, kifejezetten az adott felhasználó preferenciáinak és szerepkörének megfelelő válaszokat lesz képes generálni. A munkahelyi együttműködés támogatására jelennek meg a Copilothoz kötődő új funkciók az Outlookban, amelyek segítik a találkozókra való felkészülést és a találkozók alatti jegyzetelést. Része lesz a fejlesztésnek egy új rajztábla, és a jegyzetelés módja is megújul, hogy a Teams-ben mindenki nyomon tudja követni, mi hangzott el az értekezleten. Azok az ügyfelek, akik ezt igénylik, úgy is használhatják a Copilotot, hogy az értekezletekről készült leiratokat ne őrizze meg. Ha virtuálisan hellyel kínáljuk a Copilotot a tárgyalóasztalnál, nemcsak egy adott résztvevő virtuális asszisztenseként fog helytállni, hanem a teljes csapatot fogja segíteni a szolgáltatásaivak. Az előbbiekről, és arról, miként újítja meg a Copilot a teljes irodai szoftverparkot (pl. PowerPoint, Excel, Microsoft Viva), a Microsoft 365 blogban lehet bővebben olvasni.
• Microsoft Copilot Studio: Az MI-re alapuló átalakulás azzal kezdődik, hogy a szervezet átgondolja, milyen adatok állnak rendelkezésére, és hogyan lehet megújítani a munkafolyamatokat. A Microsoft Copilot Studio egy low-code megoldás, vagyis alapvetően grafikus eszközök használatával kezelhető szoftver, amelyet arra terveztek, hogy személyre szabja a Microsoft Copilotot az üzleti működés szempontjából kritikus adatok integrálásával. Valójában egyedi copilotok jönnek így létre, amelyeket mind a vállalaton belül, mind a külső kommunikációban lehet alkalmazni. A Copilot Studio konnektorokkal, pluginokkal és GPT-vel működik, és lehetővé teszi, hogy az informatikai csapatok továbbfejlesszék a Copilotot, hogy az a legmegfelelőbb adatokat használja speciális feladatok végrehajtására.
• Microsoft Copilot for Service: A legújabb copilot az adott munkakörhöz kapcsolódó támogatást nyújt, ezzel gyorsítva fel a szervezetek ügyfélszolgálatainak MI-alapú átalakulását. A Copilot for Service mindazt kínálja, amit a Microsoft Copilot for Microsoft 365, ugyanakkor az MI révén kibővíti az ügyfélközpontok funkcióit. Az ügyfél-kapcsolattartás közben a munkatársak beszélt nyelven tehetnek fel kérdéseket a Copilot for Service asszisztensnek, amely adott tudásbázisra támaszkodva ad releváns válaszokat, így az esetleges ügyfélpanaszokra is gyorsabban és hatékonyabban képes megoldásokat javasolni.
• Copilot in Microsoft Dynamics 365 Guides: A generatív MI és a kevert valóság előnyeit kombinálja ez a copilot, amely az első vonalban dolgozó munkatársaknak nyújt értékes segítséget ahhoz, hogy a komplex feladatokat és a nehéz problémákat is gyorsan meg tudják oldani, anélkül, hogy fennakadás történne a munkafolyamatokban. Az előzetes verzió a HoloLens 2-n lesz elérhető. A kéz nélkül működtethető copilot a szolgáltatóiparban dolgozó szakembereknek fog segíteni abban, hogy beszéddel és emberi gesztusokkal, interaktív módon tudjanak berendezésekre kivetített tartalmakat és hologramokat értelmezni.
• Microsoft Copilot for Azure: Ez egy olyan MI-alapú virtuális asszisztens, amely az IT csapatot segíti a mindennapi munkavégzésben. Több, mint egy egyszerű eszköz: egy olyan chatbot, amely tisztában van az adott felhasználó munkakörével és céljaival, segít jobb terveket készíteni, továbbá segít az alkalmazások és az IT-infrastruktúra működtetésében, illetve a hibák elhárításában. A Copilot for Azure révén az IT-csapatok jobban átlátják a munkaterhelésüket, felfedezhetik az Azure eddig kevéssé használt funkcióit, és optimalizálhatják a feladatkiosztást mind a felhőn belül, mind a perifériákon.
• Copilot mindenkinek: Elsősorban az internet kapujaként funkcionáló Bing az, amely megismerteti minden felhasználóval a Copilotot, és egyszerű funkciókon keresztül teszi könnyen átélhetővé, mit jelent a mesterséges intelligencia a mindennapok gyakorlatában. A Bing Chat és a Bing Chat Enterprise a jövőben egyszerűen Copilot lesz. Az Entra ID ügyfeleink üzleti adatait is a Bingbe, Edge-be és a Windows-ba beépített Copilot védi majd. Idővel egyre több Entra ID-val rendelkező (korábbi Azure Active ID) felhasználónak fogunk elérhetőséget biztosítani az üzleti adatoknak is védelmet nyújtó Copilothoz, többletdíj felszámolása nélkül. A Copilot (korábbi nevén Bing Chat és Bing Enteprise chat) előzetes verziója rövidesen hozzáférhető lesz, december 1-én pedig átadja a helyét a széles közönség számára elérhető, végleges változatnak. További részletek itt érhetők el.
Összekötjük az adatokat a mesterséges intelligenciával
Az MI éppen annyira jó, mint az adatok, amelyek mögötte állnak. A Microsoft ezért elkötelezett egy integrált és egyszerű felhasználói élmény megteremtése mellett, amely az ügyfelek adatait összeköti az MI-alapú megoldásokkal.
A Microsoft Fabric is része annak a tervnek, amely ehhez a célhoz visz közelebb bennünket. A már jelenleg is elérhető Microsoft Fabric az adatok felhasználásával alakítja át a csapatok működését úgy, hogy minden csapattagot egyetlen közös, MI által működtetett platformra irányít, ahol a teljes vállalati adatvagyon fellelhető.
A Microsoft Fabric-be beépített Copilot együttműködik a Microsoft Office és Teams alkalmazásokkal, így az adatok használatát, az adatalapú értékteremtést az egész szervezeten belül általánossá teszi. A Build óta több mint 100 funkciót újítottunk meg, az ökoszisztémánkat pedig az iparágban vezető szerepet betöltő partnerek bevonásával bővítettük tovább. Több mint 25 000 nagyvállalati partnerünk van, köztük a Milliman, a Zeiss, a Londoni Tőzsde és az EY, amelyek sikerrel használják az új funkciókat.
Még több előnyt kínálunk az Azure AI-t alkalmazó fejlesztőknek
Még több lehetőség közül választhatnak és még rugalmasabban alakíthatják át a generatív MI modelleket a fejlesztők az eddigi legátfogóbb ajánlatunknak köszönhetően. A Model-as-a-Service szolgáltatásunkat a Build-en jelentettük be a modellkatalógusunk új funkciójaként. A professzionális fejlesztők ennek segítségével könnyen integrálhatják a legújabb MI modelleket – például a Meta által fejleszett Llama 2-t – és a közeljövőben a Mistraltól, a G42-től és a Jaistól érkező prémium modelleket API-végpontokként az alkalmazásaikba. A saját adatbázisaikkal összekötve egyedivé is tehetik ezeket a modelleket, anélkül, hogy a GPU infrastruktúra felállításával és kezelésével vesződniük kellene, illetve a számítási erőforrások és a tárhely biztosításának gondját is másra bízhatják.
Az Azure AI Studio előzetes verziójának bemutatásával megteremtettünk egy egységes és a fejlesztők bizalmát élvező platformot, amelynek révén a szervezetek még egyszerűbben kipróbálhatják, fejleszthetik, tesztelhetik és közreadhatják az MI-alapú alkalmazásaikat – mindezeket egyetlen felületen. Az Azure AI Studio segítségével ügyfeleink létrehozhatják a saját copilotjaikat, betaníthatják őket, vagy akár behozhatnak más, nyílt forráskódú modelleket, amelyek a saját adataikat használják.
A Vector Search pedig – az Azure AI Search egyik funkciója – mostantól mindenki számára elérhető, vagyis a szervezetek minden egyes felhasználójuk számára a legmegfelelőbb generatív MI alkalmazásokat képesek biztosítani.
Az új, 16 000 token prompt hosszúságú GPT-3.5 Turbo modell és a GPT-4 Turbo modell előzetese az Azure OpenAI Service-en belül november végén válik elérhetővé. A GPT-4 Turbo lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy hosszabb promptokat fogalmazzanak meg, amely révén még pontosabb válaszokat kapnak, és még inkább képesek élni az MI nyújtotta előnyökkel.
A GPT-4 Turbo with Vision előzetese hamarosan elérhető lesz, a Dall-E 3 előzetese pedig már elérhető az Azure Open AI Service-en belül. Ezek az új funkciók – a GPT-4-gyel együtt – az üzleti megoldások új generációjának vetik meg az alapjait, amelyek eredményeként a szervezetek a képgenerálás terén is jelentős előrelépést tudnak tenni. Amikor pedig ezeket a funkciókat az Azure AI Vision szolgáltatásaival együtt használják, a GPT-4 Turbo with Vision még a videókban elhangzó szövegeket is képes megérteni ahhoz, hogy azokból írott anyagokat állítson elő.
Az MI felelős használata
A Microsoft iparági vezető szerepet tölt be az MI biztonságos és felelős használata terén. A vállalat az egész iparág számára példamutató módon kötelezte el magát amellett, hogy megvédi ügyfeleit, és megóvja őket attól, hogy bírósági perekkel kelljen érvényt szerezni a szerzői jogaiknak (CCC – Copilot Copyright Commitment), ezzel pedig felállított egy, a teljes ágazat számára irányadó standardot.
A Microsoft ma egy lépéssel tovább ment a kötelezettségvállalásában, és bejelentette, hogy a CCC-t kiterjeszti az Azure OpenAI szolgáltatásait használó ügyfelekre is. A kötelezettségvállalást ettől kezdve Customer Copyright Commitmentnek fogják hívni. A kiterjesztés részeként a Microsoft egy új dokumentációt is kiadott, amely segít az Azure OpenAI Service ügyfeleknek életbe léptetni azokat az intézkedéseket, amelyekkel mérsékelhetik a jogsértő tartalmak terjesztésének kockázatát. Az ügyfeleknek tartaniuk kell magukat a dokumentumban foglaltakhoz, hiszen csak így élvezhetik annak előnyeit.
Az Azure AI Content Safety megoldás szintén elérhetővé vált a széles publikum számára. Ez abban segíti a szervezeteket, hogy azonosítani tudják a káros tartalmakat, és korlátozni tudják azok terjedését, illetve javítani tudják a böngészési élményt. Az ügyfelek egy, az Azure OpenAI Service-be beépített biztonsági rendszerként használhatják az Azure AI Content Safety megoldást. A nyílt forráskódú modellek esetében az Azure Machine Learning részeként, vagy különálló API szolgáltatásként alkalmazhatják a prompt engineering támogatására.
A Windows új funkciói hatékonyabbá teszik a munkavállalókat, a rendszergazdákat és a fejlesztőket
Továbbra is prioritás számunkra a Windows fejlesztése, ami az elsődleges platform, amelyen az emberek az MI-vel megismerkedhetnek. Nagy örömünkre szolgál bemutatni a Windows 11 és a Windows 365 azon új funkcióit, amelyek a rendszergazdák és a munkavállalók mindennapi munkavégzését könnyítik meg; átalakítják a munkahelyeket, és még könnyebb hozzáférést biztosítanak az MI-hez bármilyen eszközön keresztül. Követve missziónkat, amelynek értelmében a Windows-nak kell a fejlesztők és az MI-alapú innováció elsődleges platformjává válnia, a fejlesztőknek tervezett, hatékonyságjavító, MI-alapú megoldások sokaságát jelentettük be, köztük a Windows AI Studio-t.
Új NVIDIA AI foundry
A NVIDIA hamarosan bejelentést tesz arról, hogy a vállalkozásokat segítő MI-szolgáltatásokat tesz elérhetővé az Azure-on. Ezekkel a kisvállalkozások és startupok fejlődésének kívánnak lendületet adni, hozzásegítve őket azokhoz a megoldásokhoz, amelyekkel létrehozhatják a saját MI-modelljeiket a Microsoft Azure felhőjében. A NVIDIA AI foundry szolgáltatás három elemből áll: a NVIDIA AI Foundation modelljeinek gyűjteményéből, a NVIDIA NeMo keretrendszerből és ehhez kapcsolódó megoldásokból, továbbá a NVIDIA DGX Cloud AI szuperszámítógépből és az általa nyújtott szolgáltatásokból. Ezek összességében teljeskörű megoldást nyújtanak ahhoz, hogy a vállalkozások megalkothassák a saját generatív MI modelljeiket. A vállalkozások a NVIDIA AI Enterprise szoftver segítségével üzemeltethetik be ezeket a modelleket Azure-on, illetve működtethetik a generatív MI-alapú applikációikat, például az intelligens keresést, szövegek összefoglalását és a tartalomgenerálást.
A kibervédelem erősítése az MI-korszakban
Az elmúlt években drasztikusan emelkedett a veszélyforrások száma a kibertérben, a Microsoft Ignite-on ezért a Microsoft összes termékét érintő, a kiberbiztonságot erősítő új technológiákról adunk hírt, amelyek a védekezésben dolgozó szakemberek munkáját segítve teszik a világot mindannyiunk számára biztonságosabbá.
A Microsoft Sentinelt és a Microsoft Defender XDR-t (korábbi nevén Microsoft 365 Defender) összevonjuk, így létrejön az iparág első egységes kiberbiztonsági platformja (Unified Security Operations Platform), amelybe egy Security Copilot is beépül. A beépített generatív MI-nek köszönhetően ez egy olyan egységes felhasználói élményt nyújtó felület lesz, amely gépi sebességgel védi ki a támadásokat, a kibervédelmi szakembereket pedig a komplex feladatok leegyszerűsítésével segíti.
Mindezeken túl az Intune-ba, Purview-ba és az Entra-ba beépülő kibővített Security Copilot a rendszergazdákat, a megfelelőségért és a felhasználók személyes adatainak védelméért felelős csapatokat fogja segíteni az összetett szcenáriók leegyszerűsítésében. Az Entrán belül a szakemberek gyorsan reagálhatnak az adathalász támadásokra. A Purview-ban az incidensekről riasztások érkeznek, amelyek részletesen leírják a támadás körülményeit, ami segít gyorsan megoldani a felmerülő problémákat. Az Intune-ban a rendszergazdák „mi lesz, ha” típusú elemzéseket végezhetnek, ezzel támogatva a folyamatos üzletmenetet, miközben javítják a vállalatirányítás és a vállalati megfelelőség minőségét.
A fentiek csak ízelítőt adnak mindabból, amit az Ignite-on jelentettünk be. Emlékeztetőül: Satya Nadella, Rajesh Jha és Jared Spataro, Charlie Bell és Vasu Jakkal, továbbá Scott Guthrie tartottak előadásokat a rendezvényen, amelyek utólag is megtekinthetőek lesznek.