Kapcsolódó cikkek
- UPC TV app: használd távirányítóként okostelefonodat! 2013. március 8.
- Nokia Lumia 620 a Telenornál 2013. március 7.
- Telenor: 2013-ban jön a Firefox-mobil 2013. február 25.
- Telenor: az eladott telefonok kétharmada már okostelefon 2013. február 20.
- Windows Phone 8X by HTC a Telenornál 2012. november 9.
- Másképpen mobiloznak a hölgyek 2013. április 25.
- Mobilok 40 év távlatából 2013. április 24.
- Okostelefon Akadémia a Telenortól: középpontban a mobilbiztonság 2013. március 14.
- Vásárlás mobilon: csaknem egymilliárdot költöttünk tavaly 2013. február 6.
- Több LG okostelefon is iF Formatervezési Díjat nyert 2013. január 23.
Legfrissebb híreink
- Érkezik a One UI 6 Watch frissítés a régebbi okosórákra
- Vadonatúj technológiák a szemvédelemért
- Újabb streaming-szolgáltatás érhető el a Magyar Telekom kínálatában
- A Rakuten Viber bevezeti az üzleti fiókokat a kisvállalkozások számára a kulcsfontosságú piacokon
- Kedvezményes áron szerezhetők be a legmenőbb Sony tévék, fülhallgatók és fényképezőgépek
A Telenor kitiltja hálózatáról a lopott telefonokat
A társaság most már minden lopott és csalás útján szerzett készülék IMEI számát letiltatja, így az ilyen telefonokkal sem a Telenor, sem más hazai vagy külföldi mobilszolgáltató hálózatára nem lehet felcsatlakozni.
Az okostelefonok terjedésének köszönhetően egyre értékesebb telefonokat használunk, ezzel együtt sajnos gyakoribbak a készüléklopások és az egyéb, készülékekkel kapcsolatos visszaélések. A készüléklopások és visszaélések egyik mozgatórugója, hogy sokáig viszonylag könnyen továbbértékesíthetők voltak a kétes eredetű, „másodkézből származó” készülékek. Ügyfelei és ügyfeleinek értékes okostelefonjai védelmében a Telenor határozottan fellép a tisztázatlan eredetű készülékekkel kapcsolatban, hogy ezzel is visszaszorítsa a lopások és visszaélések számát. A társaság most már minden lopott és csalás útján szerzett készülék IMEI számát letiltatja, így az ilyen telefonokkal sem a Telenor, sem más hazai vagy külföldi mobilszolgáltató hálózatára nem lehet felcsatlakozni. A Telenor a határozott fellépéstől a készüléklopások és a készülékekkel kapcsolatos visszaélések radikális csökkenését várja.
Míg a Telenornál 2010-ben 109 alkalommal kérték készülékek lopás miatti tiltását, addig 2012-re ez a szám 841-re emelkedett. A Belügyminisztérium adatai szerint Magyarországon 2009-ről 2012-re 23%-kal nőtt a mobiltelefonokra irányuló lopások száma, így tavaly több mint 12 ezer mobiltelefont tulajdonítottak el.
A mobiltelefonok feketekereskedelme nemcsak a készüléklopások növekvő gyakorisága miatt virágzik. A telekommunikációs eszközökkel elkövetett visszaéléseket vizsgáló Communications Fraud Control Association 2011-es felmérése szerint a részletfizetéssel vásárolt telefonok törlesztés előtti továbbadása és az egyéb előfizetésekkel kapcsolatos visszaélések jelentik a második leggyakoribb típusú csalást a szektorban. A kutatásból kiderül, hogy nemzetközi szinten ez a típusú „másodlagos kereskedelem” közel négymilliárd dolláros üzlet.
A Telenor az ügyfelek bejelentése alapján a lopott telefonokat letiltja saját hálózatáról, valamint IMEI-számukat feltünteti a hazai szolgáltatók közötti és a nemzetközi GSMA (GSM Association) nyilvántartásban is, hogy ezeket a készülékeket az együttműködő társaságok hálózatán se lehessen használni. A feketekereskedelem visszaszorítása érdekében ez az eljárás most már nemcsak azokra a részletre vásárolt telefonokra terjed ki, amelyek tulajdonosa nem fizeti a törlesztő-részleteket, hanem azokra is, amelyeket eleve csalás szándékkal vásárolt előfizetés mellett kedvezményes áron vásárolnak, és még a hűségszerződésben vállalt havidíjat sem fizetik. A fizetési kötelezettség tartós elmulasztása azokban az esetekben jellemző, amikor a telefon tulajdonosa már röviddel a vásárlás után eladja a készüléket, tehát azt eleve csalás céljából vásárolta.
A mobileszközt másodkézből beszerző, amúgy jóhiszemű vásárlót is anyagi kár érheti, hiszen a letiltott IMEI-szám utólagos visszaállítására nincs lehetőség, s így a mobiltelefon alkalmatlanná válik a szolgáltatások igénybevételére. A szolgáltató ezért azt javasolja ügyfeleinek, hogy csak megbízható forrásból vásároljanak készüléket, a használt készüléket mindenképpen próbálják ki vásárlás előtt, és szerezzenek megfelelő biztosítékokat arra, hogy a készüléket vissza tudják cserélni. A Telenor ügyfélszolgálata az IMEI-szám alapján készséggel tájékoztatást ad arról, hogy az adott készülék tiltólistán szerepel-e.