Kapcsolódó cikkek
- Magyarországon először mutatott be valós körülmények között 5G kapcsolatot a Telekom 2018. július 2.
- Megérkezett az üzenetküldés következő generációja 2018. március 8.
- A Telekom hálózatai a legjobbak Európában 2017. december 13.
- Egész Budapesten elérhető a Telekom NarrowBand-IoT hálózata 2017. november 28.
- Európa első 5G-s antennái már működnek Berlinben 2017. október 12.
- Magyarország 4G mobilhálózata a világ egyik legjobb mobilhálózata 2017. június 9.
- 5G teszthálózat kiépítését kezdi meg a Magyar Telekom Zalaegerszegen 2017. június 1.
- Ma indul a regisztráció a júniusi budapesti Gorillaz albumbemutató show-ra! 2017. május 15.
- Láthatatlan, mégis összeköt: európai hálózati kampány a Deutsche Telekomtól 2016. augusztus 25.
- Két hét alatt egymillióan töltötték le a demenciakutatást segítő mobil játékot 2016. május 21.
Legfrissebb híreink
- Nagy felbontás, gyors sebesség és MI-alapú képfelismerés
- A Sony bejelenti az első G Master F2-es rekesznyílású standard zoomobjektívet
- T-esport Bajnokság: Európa legjobbjai mérkőztek meg a hétvégi budapesti döntőn
- Idén az üvegfalak áttöréséről szól a telekom ünnepi kampánya
- A Samsung különleges megoldásait díjazták
Digitális Magyarország: hatvan százalékos a gépek internetének lefedettsége
Komoly mérföldkőhöz ért a digitális gazdaság fejlesztésének folyamatában a Magyar Telekom és a T-Systems Magyarország: mára az ország területének közel hatvan százalékán elérhető a gépek közötti kommunikációra használható új keskenysávú IoT hálózati funkció.
Ezen keresztül már nagy számban kommunikálhatnak például az otthoni okos mérőórák, a mezőgazdasági járművek és ipari berendezések, a közszféra ellenőrző-eszközei és akár egyes egészségügyi mérőműszerek is. A Budapesten már közel egy éve kialakított hálózati funkció bővítésnek újabb fázisát a T-Systems Symposiumon jelentették be 2018 november 27-én.
A keskenysávú dolgok internete, úgynevezett NB-IoT (Narrow-Band–Internet of Things) gyökeres változást hoz a gazdaságba azzal, hogy a legfontosabb döntéseket a vezetők az automata rendszerekre támaszkodva is egzakt, pontos adatok alapján hozhatják meg. A magyar gazdaság digitalizációja ezzel a lefedettséggel új szintre lép és új lehetőségeket teremt. Vállalkozások százainál teszi majd lehetővé, hogy gépeik, járműveik, berendezéseik, szenzoraik alacsony költségek mellett folyamatosan kommunikáljanak egymással és információt szállítsanak nekünk. A gyártásban, a logisztikában és a mezőgazdaságban elterjedt digitális alkalmazások a keskenysávú IoT-hálózaton gazdaságosabban kommunikálhatnak, így ez az új technológia a mindennapokban is támogatja majd az innovációt, a hatékony döntéshozatalt, és a minden eddiginél gazdaságosabb napi működést.
A NB-IoT néven ismert technológia magas megbízhatóság mellett kiemelkedő beltéri penetrációt, alacsony költség- és energiafelhasználást biztosít, mely megfelel számos ipari, közszféra és lakossági IoT felhasználási terület által támasztott elvárásnak.
A hálózatbővítés ezen jelentős mérföldkövét a T-Systems Symposium 2018 konferenciáján jelentette be dr. Palkovics László nemzeti innovációs és technológiai miniszter, Rékasi Tibor, a Magyar Telekom vezérigazgatója, Kaszás Zoltán, a T-Systems Magyarország vezérigazgatója és Srini Gopalan a Deutsche Telekom igazgatósági tagja.
Erre az új, keskenysávú, gépek közötti kommunikációt támogató hálózatra épülő megoldások realizálása és későbbi bevezetése, elterjesztése érdekében 2018-ban iparági partner- és fejlesztési programot indított a T-Systems. Az NB-IoT partnerprogramba bekapcsolódó fejlesztők és jövőbeni felhasználó partnerek hozzáférnek egy közös tudásbázishoz, de a T-Systems igény esetén egyéni támogatást is nyújt. A program keretében a partnerek számára lehetőség biztosított megoldásaik kipróbálására és optimalizálására tesztek keretében az elérhető teljes NB-IoT hálózaton.
Technikai adatok:
A keskenysávú dolgok internete (NB-IoT) egy új típusú, LTE alapú, kimondottan mobilhálózatokra szabványosított technológia. Az NB-IoT az LPWAN (Low Power Wide Area Network) családjába tartozó adatátvitel, mely kifejezetten a gépek közötti kommunikációra lett kifejlesztve, melynek sávszélessége alacsony, 600b/s - 250 Kb/s közötti. A 3GPP szabványnak megfelelően a rendelkezésre állása magas, a technológia pedig jövőbiztos, azaz a most szabványosítás alatt álló 5G hálózatok részévé válhat a kiépített rendszer. A kiépített hálózat a Deutsche Telekom NB-IoT hálózatfejlesztési tevékenységének Közép-Európai szinten egyik első fázisaként valósult meg.
A hálózatot a jövőben a lakossági ügyfelek is használhatják háztartási mérőeszközeik, riasztóberendezések és egyéb okos eszközök kommunikációjára.