Legfrissebb híreink
- Lassul a mobil adatforgalom növekedése, de 2030-ig így is megtriplázódik
- Galaxy AI: Mesterséges intelligencia a csuklódon és a füledben
- A HONOR Magic V3 elsőként kapja meg az AI-alapú MagicOS 9.0 frissítést
- Az Artec 3D bemutatja az Artec Studio 19-et
- Így változtatja meg a fiatalok életét a mobilhasználat
A szürkehályog hajlamosító tényezői
A szürkehályog az egyik leggyakoribb szemészeti probléma - különösen az idősebb korosztály körében. Bár a tünetek általában a 65 év felettieket érintik súlyosabban, a szürkehályog kialakulásának folyamata sokkal korábban is elkezdődhet. Ez a szembetegség lassan, folyamatosan és egy darabig akár észrevétlenül rontja a látás minőségét, míg végül jelentős akadályt képezhet a mindennapi tevékenységek során is. De vajon mik azok a dolgok, amelyek miatt nagyobb eséllyel alakul ki a szürkehályog? Soroljuk!
A szürkehályog annyira gyakori, hogy a 65 év felettiek körülbelül felét, míg a 75 felettieknek már hozzávetőleg a 70%-át érinti. Valójában a szürkehályog kialakulása az öregedési folyamat részének is tekinthető, azonban vannak olyan hajlamosító tényezők, amelyek megnövelhetik a kialakulás kockázatát.
Gyógyszerek és mellékhatásaik
Egyes gyógyszerek, különösen a szteroid-alapú készítmények, valamint az immunszupresszív szerek sajnos hozzájárulhatnak a szürkehályog kialakulásához. Bár ezek a gyógyszerek fontosak lehetnek bizonyos betegségek kezelésében, nem árt rendszeres szemészeti ellenőrzésre járni, ha hosszabb távon is szükséges a használatuk. A szemészeti vizsgálatok segíthetnek időben felismerni a lencse elhomályosodását, így megelőzhető a komolyabb látásromlás.
UV-sugárzás
A káros UV-sugarak nemcsak a bőrünknek árthatnak, hanem bizony a szemünknek is. Kevesen tudják például azt, hogy a szemünk is leéghet, méghozzá nemcsak nyáron, hanem akár télen is, hisz olyankor még a hó is visszaveri a fényt. És azt sem tudja mindenki, hogy ha nem védjük a szemünket, akkor a szürkehályog kialakulásának esélyeit is növeljük. Ezért tehát halmozottan fontos, hogy mindenkinek legyen egy megfelelő UV-védelemmel ellátott napszemüvege, hisz nagy a tét!
Káros szenvedélyek
Az olyan életmódbeli szokások, mint a dohányzás és az alkoholfogyasztás szintén növelhetik a szürkehályog kialakulásának kockázatát. A dohányzás során szervezetünkbe jutó toxikus anyagok és az alkohol túlzott fogyasztása nemcsak a tüdőt, a májat, a szív- és az érrendszert terheli meg, hanem a szemlencse elhomályosodásához is hozzájárulhat. A káros szenvedélyek elhagyása tehát nemcsak az általános egészségi állapot javítását szolgálja, hanem a látás megőrzésében is kulcsszerepet játszhat.
Mechanikai sérülések
A szem sérülése, például sportolás vagy fizikai munka közben, szintén hozzájárulhat a szürkehályog kialakulásához. Azok, akik rendszeresen vesznek részt olyan tevékenységekben, ahol fennáll a szem sérülésének kockázata, különösen oda kell figyelniük a megfelelő felszerelés, például a védőszemüveg használatára. A mechanikai behatások okozta szürkehályog megelőzhető, ha a veszélyes helyzetekben megfelelő óvintézkedéseket teszünk.
Genetikai hajlam és örökletes tényezők
Vannak olyan esetek, amikor a szürkehályog kialakulásának esélye genetikailag kódolt, de az öröklött hajlam mellett a cukorbetegség és bizonyos autoimmun betegségek is növelhetik a szürkehályog kockázatát. A rendszeres orvosi kontroll és a betegségek megfelelő kezelése azonban segíthet csökkenteni az ilyen típusú szembetegségek kialakulásának kockázatát.
Bármilyen ok is álljon a szürkehályog hátterében, nem érdemes félvállról venni a problémát. Az időben történő felismerés és a megfelelő óvintézkedések megtétele segíthet lelassítani a szürkehályog kialakulási folyamatát. Persze a cikk elején ismertetett statisztikák megmutatják, hogy a többség nem kerülheti el a szürkehályog megjelenését, de az se szomorkodjon, akit már most is érint a probléma, hisz a gyors és fájdalommentes szürkehályog műtét megszabadíthatja ettől a kellemetlen szembetegségtől. Szóval ne féljenek, jelentkezzenek be bátran a Focus Medicalhoz egy alkalmassági vizsgálatra, ahol képzett és kedves szakorvosok adhatják vissza az éles látás élményét!