Kapcsolódó cikkek
- Egy forradalmi lépés az AI világában 2024. december 15.
- A Samsung AI TV-k a televíziózás új korszakát hozzák el 2024. november 8.
- Testre szabott nyelvleckékkel jön az Uwaizy alkalmazás 2024. október 15.
- A Lenovo a legújabb fejlesztéseit vitte az Innovation World 2024-re 2024. szeptember 7.
- A gyártók új hatékonysági szinteket érnek el a Zyxel Networks AI-kész megoldásaival 2024. július 14.
- Jobban teljesített a Lenovo, mint a HP és a Dell 2024. július 13.
- A Samsung okosórái az AI-val hozzák el a biztonságosabb egészségügyi élményt 2024. június 28.
- A legújabb HONOR funkciók a hardver szintű AI-t használják a rövidlátás enyhítésére és az átverések elkerülésére 2024. június 27.
Legfrissebb híreink
- Hisense a CES-en: Újradefiniált házimozi-élmény, innováció a LED technológiában, Pantone-együttműködés
- A Knox Suite immár skálázható csomagokban elérhető
- Legendás ökölvívó mutatta be az új HONOR okostelefont
- A TCL több díjat is elnyert kijelző-innovációiért és intelligens otthoni megoldásaiért a CES-en
- Itt az új Sandberg USB-C dokkoló és arcfelismerő webkamera
Karácsony a virtuális térben
A mesterséges intelligencia része a mindennapoknak, legyen szó munkavégzésről, oktatásról, tudományos kutatásokról, vagy éppen a karácsonyról. Az ünnepet is képes tökéletesen reprodukálni a technológia, általa olyan hangulatot, enteriőrt lehet előállítani, amire mindenki vágyik.
Aki szereti a karácsonyt, az minden színét, illatát, hangját szereti. Van, aki lelkesen dekorál, ajándékokat vásárol, díszít. A változatos, kevert koncepció alapján egységet alkotó dekorációk örömöt, izgalmat, megnyugvást, kiegyensúlyozottságot, elégedettséget sugároznak.
Ugyanilyen hatást érhetnek el azok a képek, fotográfiák, mémek, gifek, animációs pillanatképek, mozgó hangulatvideók, melyek díszítésre, az ünnep teljesebb megélésére ösztönöznek. A közösségi médiát ebben az időszakban minden eddiginél nagyobb mennyiségben árasztják el az ilyen tartalmak, melyek szépek, hangulatosak, egyediek, csak épp nem valódiak. A mindennapokba is betört a virtuális valóság, a határokat folyamatosan feszegető mesterséges intelligencia előtt nincs olyan feladat, amiben a modern technológia ne javasolna valamilyen alternatív megoldási lehetőséget.
A mesterséges intelligencia az elmúlt években a karácsony materiális értelmezésében is jóval nagyobb szerepet kapott; a megosztott hangulatvideók, vagy az ünnepi fotók nagy része ennek a technológiának az alkalmazásával születik. Az olyan megoldásokkal, mint a Stable Diffusion, Midjourney, DALL-E, Sora, illetve Suno valósághű, fotórealisztikus képeket, videókat, vagy akár zenét tudunk generálni, mindössze néhány másodperc, videók esetében pedig néhány perc leforgása alatt. Sokszor meg sem lehet állapítani, hogy a kandallóban lobogó tűz fényével elárasztott, pirosba öltöztetett és tökéletesen feldíszített helyiségek léteznek-e vagy sem.
A Debreceni Egyetem Informatikai Karán kiemelt terület a mesterséges intelligencia és az adattudomány. A kar képzési portfóliójában, valamint tudományos tevékenységében is fontos fókuszterületként kezeli a témát. Bogacsovics Gergő, az Adattudomány és Vizualizáció Tanszék adjunktusa a hirek.unideb.hu érdeklődésére elmondta, nagy divat lett az MI alkalmazása a különféle hangulatfotók, videók készítésénél. Alkalmazzák, mert egyszerűen és gyorsan elérhető vele a kívánt végeredmény.
– Meglepő módon az ingyenes verziók is nagyon jó minőségűek. Kezdetben a generatív MI-re még nem ez volt jellemző, inkább az előfizetéses modellek generáltak minőségibb kimeneteket. A legtöbb mai modell viszont már rendelkezik ingyenes verzióval is, amikkel ugyanúgy rendkívül látványosan lehet képeket, videókat, zenéket létrehozni. Olyan tartalmakról van szó, melyek azonnal megragadják az emberi elmét, figyelemfelkeltőek, beszéljünk akár videóról, vagy csak egy montázsról. Lényegében bármit le lehet generálni, csak a képzelet szab határt. A korszerű generatív mesterséges intelligenciát éppen az teszi vonzóvá az átlagember számára, hogy a megfelelően betanított modellekkel az alapvető paraméterek közlése révén már szaktudás nélkül is bármit létre lehet hozni, nagyon jó minőségben – mondta el az adjunktus.
Kevesebb mint egy perc alatt generálható akár egy 3-4 perces zene, de ha pontos bemeneti parancsokat kap a modell, akkor néhány másodperc is elegendő lehet. Az ünnep közeledtével a karácsony a legnépszerűbb téma, de változatos a tematika, előszeretettel használják a technológiát az online munkahelyi prezentációknál egy-egy háttérképhez, átvezető slide-nak egy tananyaghoz, vagy a saját tartalmak rendszerezéséhez. Visszatérő téma az is, hogy sokan elégedetlenek egy adott zene, vagy mondjuk egy karácsonyi lejátszási lista minőségével, ebben az esetben is alkalmazzák az MI-t. Bogacsovics Gergő elmondta: ma már megszámlálhatatlan mennyiségű MI-modell áll rendelkezésre
– A technológia hirtelen népszerűsége elsősorban annak köszönhető, hogy egyre több AI-jal foglalkozó startup jelenik meg, amiket sokan finanszíroznak, így folyamatosan nő az elérhető modellek száma. Leginkább a művészek, zenészek kerülnek kényszerhelyzetbe emiatt, hiszen már bárki képes lehet egy festményt, egy illusztrációt, egy zenét a saját igényeihez igazítva legenerálni. Az alkotóknak minőségibb, összetettebb tartalmakat kell előállítaniuk. Az AI egy nagyon jó módszer arra, hogy egy ötletet pár perc alatt gyors prototípusként meg tudjunk jeleníteni, így a feedbackek, azaz a visszajelzések révén egyszerűbb javítani, pontosítani az eredményen, elképzelésen, vagy annak kivitelezésén. Ezáltal az AI és az emberi felhasználó együttműködése lehetne a legfőbb potenciál a mesterséges intelligenciában ahelyett, hogy kizárólag teljesen új, teljes értékű tartalmakat hozzunk létre – emelte ki a szakember.
Bogacsovics Gergő hozzátette: bizonyos előrejelzések arra utalnak, hogy ez a felívelő tendencia 2025-ben visszaeshet, hiszen az MI tanítására alkalmazható publikus adatok nagy része már felhasználásra került, így nehéz megmondani, meddig fejlődhet még a technológia ebben a felgyorsult ütemben.