N97 - Csúcstelefon 2 év távlatából

Kütyü magazin - 2011. április 18.

A Nokia 2009 közepén dobta piacra legújabb zászlóshajóját, melybe minden elérhető vagy addig elérhetetlen feature-t belepakolt, hogy visszaverhesse az iPhone és Android jelentette fenyegetést. Nézzük mit sikerült végül összehoznia a mostanában lesajnált finneknek és a gyorsan változó piacon mennyire számít elavultnak egy ilyen készülék. 

A készülék

A fekete vagy fehér színben kapható (mi a fehéret preferáljuk) telefon háza tervezésénél nem az extravagáns design lehetett a leggyakoribb kifejezés a megbeszéléseken. Az elegáns, lekerekített formákkal operáló, az ezüst kávával díszített telefon nagyon szemrevalóra sikeredett, az összes elem nagy harmóniában dolgozik össze azért, hogy ne csak egy műanyagdarabról, hanem egy csinos kiegészítőről beszélhessünk. A képen egyedül a már a megjelenéskor is kissé megmosolyogtató ceruza ront, de erre szerencsére nincsen szükségünk, enélkül is használható a telefon.

A külcsínnél maradva nézzük meg, hogy ujjunkkal mit vezérelhetünk, ha nem a képernyőt tapogatjuk. Az előlapon 3 gomb kapott helyett, a számomra még mindig kicsit idegenül ható, ferdén álló ezüst Menü/menekülő gomb, illetve a híváskezelést intéző zöld és piros világító érintőpont. (Az ezüst gombbal az a legnagyobb problémám, hogy nem illeszkedik a designba és funkcióját is ki tudná váltani a piros gomb, így fölösleges. Létjogosultsága fizikai voltából adódik, a gyártók még mindig ragaszkodnak valamilyen tényleg nyomható touchpointhoz, ami a Nokiánál ez lett.)

Az előlap mellett a telefon oldalán is megtalálhatjuk a szokásos gombokat, fényképező, hangerő, kikapcsolás a megszokott helyen vannak, és tökéletes illeszkednek is a designba. Ugyanakkor a készülék bal oldala kilóg a sorból, jellegtelenül tátong rajta a töltésre és kábeles adatforgalomra szolgáló miniUSB foglalat, illetve a máshol nem látható formavilággal bíró, recés képernyő kioldó. Érdekesség, hogy a fényképező is kapott egy szép védő ablakot, melynek köszönhetően az egyszeri tesztelő minden fotózás alkalmával értetlenül bámulta a fekete képernyőt, míg el nem húzta designba simuló ezüst lapot. A védőablak előnye az alapfunkciója mellett, hogy elhúzva a lezárt képernyős módból azonnal a fényképezőgéphez dob bizonyos esetekben.  

Bár a tökéletes és  elegáns designon ront a mobil bal oldala és a kissé érthetetlen lencse védő, de összességében egy nagyon szépen összerakott telefonról beszélhetünk.

A rendszer

Persze az elegáns kinézet csak luxusmárkáknál lenne elegendő ahhoz, hogy eladjon egy ilyen árfekvésű készüléket, így nézzük mit kínál valójában az N97.

Operációs rendszerből Symbian^5-öt kapott a készülék, így nagy meglepetés nem érheti az újdonsült tulajokat.

Az okostelefonoknál megszokott kezdőképernyőből itt csak egyet kapunk, ide pakolgathatjuk ki a különböző widgeteket, összesen 5 darabot. Ezek lehetnek RSS feedek, kedvenc kapcsolatok, Facebook infók vagy bármi egyéb amit el tudunk képzelni. Fontos különbség a például Androidon elérhető ugyanilyen megoldásokhoz képest, hogy ezeknek a widgeteknek a mérete fix, így akinél fontos szempont, hogy egy fél képernyőnyi felhő jelezze, hogy hűvös van, az nem ebben a telefonban fogja megtalálni álmai készülékét. Ugyanakkor aki nem egész nap a telefonja kijelzőjét akarja bújni, annak tökéletesen megfelelnek a Nokia nyújtotta lehetőségek.

A menü a szokásos Nokia elrendezést követi, egy 4x3-as táblázatban vagy lista nézetben szemezgethetünk az egyes menüpontok között. Az elnevezések elég egyértelműek, így valószínűleg mindenki rutinosan fog mozogni ezen a szinten. Pozitívum, hogy a finn gyártó nagy versenyelőnyének számító Térkép már itt megjelenik, az eltévedésre hajlamosak legalább ezt könnyen megtalálhatják.

A menüben való komfortos kiigazodást egyedül az akadályozhatja meg, hogy a lokalizáció sok esetben a karakterkorlát miatt rövidítésekkel van tele, és ezek nem mindig egyértelműek, pl.: "Vill. fény k. lét." . Akik csak az alapfunkciókkal foglalkoznak, azok ezzel csak ritkábban találkozhatnak, tehát nem a használatot ellehetetlenítő dologról van szó, de a felhasználói élményt rontja.

Alkalmazások

Az alkalmazáskínálat az Ovi Store bevezetése óta csak másodlagos kérdésnek tűnhet, de nem szabad elvenni a telefontól a már előretelepített (fizetős) programok jelentette előnyt. A Térképekről már volt szó korábban, emellé nem meglepő módon az Alkalmazások menüpontban társulnak a további alkalmazások. A szinte már sztenderdnek számító jegyzetek, hangrögzítő, Facebook mellett kapunk Youtube, internet megosztó, Qik videóhívó, Boingo, FM-rádió, rajzoló programokat is. Külön kiemelendőek az irodai alkalmazások, ezek között fájlkezelő, szótár, átváltó, tömörítő (zip), RealPlayer a videóknak és pdf olvasó található, illetve a Quickoffice nevű szövegszerkesztő, táblázatkezelő, prezentáló program található. A problémát csak az jelenti, hogy a Quickoffice ingyenes változata került fel a telefonra, így aki nem csak olvasni, hanem szerkeszteni is szeretné ezeket a fájlokat még meg kell vennie külön a teljes verziót.

Multimédia

Az N97-es multimédiás oldalról vizsgálva egyáltalán nem szégyenkezhet. A fényképező lelkét az 5 megapixeles Carl-Zeiss kamera adja, mely jó minőségű képeket készít és ráadásul a sötét viszonyok sem okoznak neki legyűrhetetlen akadályt, hiszen vakut is rejteget a védő ablak. Összességében  nem tud túllépni telefon jellegén a készülék, így ne dobjuk ki a kompakt gépünket miatta, de ha nincsen más, akkor nem kell bosszankodnunk, hogy a legérdekesebb pillanatokban csak az N97-es volt nálunk.

A zenelejátszót a telefon többi részéhez hasonlóan az egyszerűség és a letisztultság jellemzi, albumborító, hangszín szabályozó, főoldali widget, Bluetooth fülhallgatók támogatás szerepel a feature listában, így azt mondhatjuk, hogy hozza a kötelezőt az N97-es, se többet, se kevesebbet.

Bár N szériás készülékről beszélünk, de a multimédia szekció mégsem domborodik ki a telefon képességei közül, akinél ez kiemelt szempont és a finnekre esküszik, az inkább másfelé kacsintgasson, de az egyszerű telefonhasználók számára ez elégséges lehet.

Szezám tárulj

Eddig még nem ejtettünk egy szót sem az N97-es egyik fő tulajdonságának számító QWERTY billentyűzetről. A telefont elfektetve és eltolva a tetejét kapjuk meg az új formát, mely a megszokottól eltérően nem lapos, hanem kissé ferde, a képernyő 45 fokos szöget zár be a billentyűzettel, fixen fekvő módban mutatva a képet.

A billentyűzetre nem sok gombot sikerült feltenni, a latin abc-t csak a legfontosabb gombok egészítik ki, a változatosságot a funkcióbillentyűvel előcsalogatható plusz karakterek adják. Furcsasága a billentyűzet kiosztásnak, hogy  3 sorba zsúfolták a gombokat, így például a Space nem a szokásos helyére került, így kicsit több idő kell míg megszokjuk az ilyen módon való gépelést, de ez közel sem tartozik a lehetetlen küldetés kategóriába.

További előnye a fizikai billentyűzetnek, hogy egy navigációs pad is helyet kapott rajta, melyen keresztül a klasszikus módon is irányíthatjuk telefonunkat, így kinyitva szinte egy mini komputer előtt érezhetjük magunkat.

Összegzés

A Nokia N97-es személyében egy nagyon jó, komplex készüléket ismerhettem meg, mely bár nem rendelkezik egy húzónévnek számító tulajdonsággal sem, ám összességében minden olyan képességnek birtokában van, amiért az ember szívesen vesz Nokia telefont. Az iPhone-okkal és Androidokkal összevetve nem tűnik nyerő választásnak ez a készülék, de ha egy megbízható, könnyen kezelhető, kompromisszumoktól és kihívásoktól mentes mobilra vágyik, annak tökéletesen megfelel ez a telefon. 

Vissza