Nokia N8 teszt
A Nokia csúcstelefonjai már évek óta nem hozzák azt a színvonalat, melyet az iPhone és Android jelentette verseny miatt elvárható lenne, állítják a mobilos szakírók. Tesztünkben arra keressük a választ, hogy valóban ilyen siralmas a helyzet és kukába való készülékek kerülnek ki a finn gyártó boszorkánykonyhájából vagy csak az újságírók sznobizmusa ásta alá a Nokia termékeit.
Specifikáció
Ha csak az N8 specifikációját nézzük végig, akkor elsőre szemet szúrhat a 12 megapixeles kamera, mely a legnagyobb vetélytársakhoz képest is kimagasló értéknek számít, a vakuval felvértezve sokkal jobb képteljesítményt sejtet, mint a konkurencia képrögzítő eszközei, és akkor a Carl-Zeis lencsék jelentette előnyről még nem is beszéltünk. Persze mit sem ér az elsőrangú kamera, ha okostelefonnak pocsék lenne az N8-as. Így most kanyarodjunk el egy kicsit a mobil csodálatos fényképező voltától és nézzük meg, hogyan funkcionál csúcskategóriás telefonként.
Mindent a szemnek
Az N8 külsejét megvizsgálva meglepően tapasztalhatjuk, hogy a más telefonoknál megszokott műanyag bevonat helyett teljesen fém házat kapott a készülék, melynek köszönhetően sokkal masszívabb a telefon, és a kecsesen lekerekített formák helyett a XXXX-re hajazó kialakítást kapott az N8-as.
Érintőképernyős csúcstelefon lévén a telefon nagy kijelzőt kapott, melyre 360x640 pixelt zsúfoltak. Ennek köszönhetően az N8-as a vizuális igényeinket többé-kevésbé ki tudja elégíteni, bár a kategóriában lassan elvárásnak tekinthető szájtátásnyi élményt már nem tudja nyújtani, tekintve hogy a versenytársai 480x800-as (Android, Win7) és 640x960-as (iPhone 4) kijelzőkkel szállnak harcba.
Az ujj alapú navigációnak hála az N8-ason sem találhatunk sok gombot, a készülék oldalán elhelyezkedő fényképező, hangerőszabályzó, képernyőfeloldó, bekapcsoló gombok mellett csak a jelentőségteljesen rendszeresen világító/pulzáló univerzális vissza gombról tudunk beszámolni, mely bármely programból pillanatok alatt visszadob a kezdőképernyőre, innen megnyitja a menüt vagy pedig a futóalkalmazások listáját tárja a szemünk elé. Hiába, multi-task készülékről lévén szó, erre is szükség van.
A készülék külsejénél feltétlenül meg kell említeni a fényképező lencséjét, mely több milliméterre kiemelkedik a készülék vonalából, melynek köszönhetően ha hátra fektetjük a telefont, akkor az nem fekszik fel a felültre, hanem felemelkedik, kissé billeg rajta. Sajnos az extra fényképezőnek ez az ára, de akit ilyen esztétikai kérdések zavarnak, azoknak nem az N8-ast ajánljuk, hanem valamelyik design készüléket.
Mit rejt a kijelző?
Az új Symbian 3-as operációs rendszer számos újdonságot tartalmaz, melyek elsősorban a háttérben bújnak meg (pl.: multi-touch lehetőség), így a felhasználói felület nem sokban változott, melynek sokan biztos örülnek.
Kezdőképernyőkből 3-at kapunk, ide pakolgathatjuk a különböző widgeteket, beállíthatjuk az azonnal elérni kívánt kontaktjainkat, illetve belátásunk szerint dönthetünk a webTV-s (pl.: TV2) elérések sorsáról. Utóbbiak nem tudom mennyire használtak a hazai mobilozók között, ugyanakkor iskolapéldái annak, hogy a Nokia nagy hangsúlyt fektet a helyi tartalmak, alkalmazások használatára, a már telepített programok között többet is találhatunk, mely csak számunkra érdekes.
Az újításnak számító 3 képernyőnél érdemes megemlíteni, hogy az Android vagy Bada telefonoknál megszokott „csúszó háttér” itt kimaradt, így minden oldalhoz teljesen független képeket rendelhetünk, ami valljuk be egy kicsit ódivatú.
A menübe belépve a szokásos Nokia látvány terül elénk, az ikonok, az elrendezés, megnevezések teljesen ismerősek lesznek, senki sem fogja értetlenül nézni az elé táruló lehetőséghalmazt. Ugyanakkor a finn gyártó védjegyének számító menürendszeren egy kis csavar azért segített volna, jól esik az embernek, ha szembeötlő újításokkal találkozik, nem csak az unalomig ismert megoldások köszönnek vissza, hanem a gyermeki kíváncsiság is előkerül. Aki nem vágyik ilyesmire, és a használatba vétel után azonnal úgy akarja használni a telefonját, mintha már évek óta hű társa lenne, azok számára a tradíciókhoz való ragaszkodás pozitív kicsengésű lehet, kérdés, hogy csak őket akart meghódítani a Nokia vagy ennél szélesebb spektrummal tervezett.
A menü kezelhetősége, a menüpontok közötti navigáció tehát nem okozhat gondot senkinek, ugyanakkor az egész kissé nehézkesnek, sok lépésből állónak hat a több operációs rendszerhez képest. A két-tapintással minden elérhető megoldásokból itt kevéssel találkozunk, az egész rendszer hosszadalmasnak hat, még annak ellenére is, hogy az optimalizációnak hála nagyon reszponzív a készülék működése, lassulással nem találkozhatunk.
Fontos megemlítenem, hogy a fentebb leírt aggályaimat megosztottam egy N8 használóval, aki ugyanígy nyilatkozott… csak az Androidok esetén. Úgy tűnik, hogy a más okostelefonoktól eltérő, a Nokiás ízt meghagyó működés az ehhez a rendszerhez szokott telefonálók számára nem jelent akadályt, így aki nem az Android/iOS/Windows7 vonalról szeretne (vissza)váltani, annak tökéletes megoldást jelent a Symbian 3 fémjelezte menürendszer.
Alkalmazások
Csúcstelefon lévén sokat vár az ember a már telepített, a csomagba tartozó alkalmazásoktól. A Nokia ütőkártyájának számító navigáció itt is megtalálható Térképek néven, ráadásul a magyarországi térképet tartalmazza is a csomag, így adatforgalom nélkül tudjuk GPS-ként használni a készülékünket itthon.
Nézzük a további programokat. Mivel a legtöbb program, alkalmazás valamilyen formában ingyenesen letölthető az Ovi Store-on keresztül (akár még az Angry Birds is), így az alkalmazások taglalásának szerepe nem is lenne olyan fontos, de az irodai alkalmazások mellett nem lehet elmenni szó nélkül. A mobilos alkalmazásboltokból származó dokumentumkezelő szoftverek közös tulajdonsága, hogy az ingyenes verziójuk csak olvasásra hajlandó, szerkesztésre nem, így bizonyos szint fölött elvárja az ember, hogy ezt biztosítsák a 100 000 + telefonja mellé. Sajnos ez irányú igényeimet a Nokiánál nem értékelték túl, így csak read-only dokumentumkezelőt kapunk, mellé még PDF olvasóval és Zip tömörítővel.
Számomra ez komoly negatívumként jelent meg, és bár a teljes szoftver pár ezer forintos költsége nem jelenthet gondot a vásárlóknak, ugyanakkor ebben a tekintetben nagyvonalúbb lehetett volna a Nokia.
Multimédia
A 12 megapixeles kamerával fémjelzett multimédia szekcióban, a korábbiakkal ellentétben, kiemelkedően teljesít az N8-as.
Azt kár is vitatni, hogy a versenytársak nyomába sem érnek a készülék kamerájának, mely nem csak a 12 megapixelben csúcsosodik ki, hanem a szerkezet további tulajdonságaiban is: Carl Zeiss optika, 2,8-as fényerő, 1/1,83 colos képérzékelő, 28 milliméteres nagylátószögű lencse.
Akinek ezek az adatok keveset mondanak, annak úgy foglalnánk össze az előző bekezdést, hogy egy nagyon jó, a kompakt gépeknél is jobb szerkezet bújik meg az N8-as belsejében. Ezt használva, nincsen szükségünk plusz kis fényképezőgépre, annak a szerepét teljesen ki tudja váltani a Nokia csúcsmobilja.
Természetesen amellett, hogy nagyon jó képeket tudunk készíteni a készülékkel, a fotókat azonnal szerkeszthetjük is, alakíthatjuk a megjelenésüket, utólag szépiára vagy fekete-fehérre színezhetjük őket, de akár szövegbuborékokat is hozzáadhatunk a művekhez. Összességében effektek terén is nagyon sokat nyújt a telefon, aki nem akarja megvárni, míg egy számítógépes szerkesztő elé kerül, annak maximálisan ki tudja szolgálni az igényeit.
A videó hasonlóan impresszív eredményekre képes, mint a fényképező, ezzel az eszközzel 1280x720 pixeles felvételeket tudunk készíteni, melyeket ráadásul a telefon HDMI kimenetén keresztül közvetlenül a HD TV-nken le is játszhatunk. Zoomolásra itt is lehetőség van, az érintőképernyőt vagy az ilyenkor ezt a funkciót betöltő hangerő gombokat nyomva közelíthetünk rá az eseményekre.
Az amatőr videó riporterek örömmel fogadhatják, hogy egy egész ügyes videóvágó-szerkesztő program is helyet kapott az N8-asban, így akár a buszon hazafelé is elkészülhet a zenei aláfestéssel, vágásokkal, feliratokkal felvértezett videó.
Semmi meglepő
A Nokia N8 összességében egy nagyon jól összerakott, gyors, stabil, nagy tudású, jól működő csúcstelefon, melyet ráadásul egy szuper fényképezővel is felszereltek, így mindenkinek csorgatnia kellene a nyálát miatta, de… Sajnos a készülék koncepciójában, működésében teljesen eltér a mai okostelefonoktól, az azoknál természetesnek vett mozdulatok itt nem hozzák az elvárt hatást, így annak aki most Android-ot, iPhone-t, Windows 7-et használ inkább visszalépésnek tűnik az N8, pedig csak arról van szó, hogy a finn gyártó megmaradt a már jól bevált koncepciójánál.
Tehát, aki eddig is Nokia telefont használt, és az N8-at szemelte ki magának, az nyugodtan megvásárolhatja, mert nem fog csalódni benne, sőt. Viszont aki egy másik operációs rendszerről térne át a finn minőségre, az előbb próbálja ki valahol a készüléket, mert a „jól bevált megoldások” nem mindig hozzák azt a katarzist, amit elvár az ember.