Samsung Wave 723

Kütyü magazin - 2010. december 23.

Active ImageA Samsung okostelefon, mégsem Android, mégsem Windows 7, képességei átlagon felüliek, a laikus mégis 30 ezer forintot adna érte. Samsung Wave 723 teszt. 

A dél-koreai gyártó a népszerű operációs rendszerek mellett saját Bada rendszerével is jelen van a piacon, mellyel próbálja az Android szertelenségébe és az iPhone sznobizmusába belefáradt márkahű fogyasztóit kielégíteni. A Wave, Wave 2 és a Wave 723 az okostelefon szegmens alsó és közép kategóriáját próbálja kiszolgálni, nézzük, hogy a furcsa számozás ellenére középső tagnak számító 723-as mit nyújt a tulajdonos számára.

Külső

Kívülről a telefon designja két különálló részre bontható, a hátlap csiszolt fém kialakítása egy modern, elegáns mobilt sejtet, ellenben az előlap inkább az alsó kategóriát jutattja az ember eszébe, a letisztultnál is egyszerűbb forma, a jellegtelen gombok sokat levesznek a készülék észlet értékéből.

A fémes részen megtalálhatjuk a bekapcsolás/képernyőzár, fényképező, hangerő gombokat, emellett itt is meggyőződhetünk róla, hogy nem csak a dobozon dicsekedtek az 5 megapixeles kamerával és a vakuval.

A készülékhez opcionálisan felszerelhetünk egy képernyővédő tokot is, mely kedves gesztus a gyártótól, ráadásul visszahajtani sem tudjuk, így a csinos hátlapot sem takarjuk el vele. Hasznos, ugyanakkor kissé fapados megoldás, inkább örüljünk neki, mint háborogjunk miatta.

A külsőtől a belső értékek felé haladva álljunk meg egy kicsit a kijelzőnél. A 480x320-as, multitouch Samsung kijelző bár jó, de kevesen fogják miatta az állukat a földön keresni. Összehasonlítva a nagyobb területen is ugyanennyi pixelt megjelenítő Spica-val, inkább az Android-os készülék jön ki nyertesen a "párbajból". A félreértés ne essék, a Wave kijelzője nem rossz, ugyanakkor nem ez lesz az a tulajdonsága, mely a vásárlókat a boltba vonzza.

Belső

A 723-as felülete a Samsung által az Android-os készülékeknél is használt TouchWiz 3.0, így a képernyőt itt is egy réteg elhúzásával oldhatjuk fel, a szélessávú képernyőre szabadon szórhatjuk fel a különböző ikonokat és a widgeteket, egyedüli különbség, hogy itt a Samsung saját App-jaiból válogathatunk. A SamsungApp-ban már számos alkalmazást találhatunk, és bár nem fogható az iStore és Market kínálatához a fellelhető programok száma, cserébe a minőség is magasabb, kevesebb a "gagyi".

Active Image

És akkor térjünk rá a telefon lelkét adó Badára. A Google és más fiókokkal való szimbiózis ebben az operációs rendszerben annyira nem erős, természetesen lehetőség van a Gmail, Facebook és egyéb címjegyzékeink szinkronizálására, de e nélkül is boldogan eléldegél a telefon. Sőt, az internetre sem járkálna fel minden percben, a legkisebb frissítési idő a webbel szinkronizáló alkalmazások esetén fél óra.

Az alkalmazásbolt ugyanakkor még küzd gyermekbetegségekkel, de ezek a hiányosságok általában megoldhatóak a mobilra optimalizált weboldalakon keresztül. Ezzel szemben a nem mobilra kitalált site-okkal már komoly gondjai vannak a beépített Dolphin böngészőnek, valamiért kimaradt belőle a képernyő szélességhez tördelés, így folyamatosan húzogathatjuk a sorok között a kijelzőt, vagy megpróbálhatjuk a multitouchnak köszönhetően ideálisra zoom-olni a képet. Utóbbival pár eredménytelen próbálkozás után felhagyhatunk, és várhatjuk a böngésző frissítést, esetleg azt, hogy egy alternatív browser jelenjen meg a SamsungApps-ban.

A TouchWiz használatának köszönhetően a képernyők megjelenése kifejezetten kellemes, a widgetek nagyon jól néznek ki, ellenben ha előkerülnek a menü gombok, akkor összeráncolja a szemét az egyszeri tesztelő. A Windows 98-at idéző szín és formavilág ódivatúnak tűnik, és ezt a formát konzekvensen meg is őrzi a telefon minden területen, legyen szó a lehúzható státusz mezőről vagy a beépített alkalmazásokról. Szerencsére a probléma bizonyos fokig orvosolható letölthető skinek használatával.

A házon belüli operációs rendszer előnye, hogy az optimalizációnak köszönhetően nagyon meg kell izzadnunk, hogy a telefont lassulásra bírjuk. A más mobilokat két vállra fektető párhuzamosan futó 8-10 alkalmazás(, közte 2 játék) itt észrevétlenül bújik meg a háttérben és egy gombnyomással újra elő is vehetjük őket, így ilyen szinten messze átlag felett teljesít a Wave 723.

Az érintőképernyős telefonok rákfenéjének számító akkumulátor idő itt is szűk keresztmetszetnek bizonyult, de egy napot intenzív tesztkörülmények között is kibírt a készülék, ami már jó eredménynek tekinthető ebben a kategóriában. Ráadásul a töltöttség kijelző is a régi időket idéző kis szakaszokból áll, így kiegészítők nélkül is könnyen követhetjük, hogy mennyi van még vissza az "Akkumulátor lemerült" felirat megjelenéséig.

Kinek?

A Wave 723 a felsorolt gyengeségek ellenére is megfelelő választás lehet mindenki számára, aki egy érintőképernyős okostelefont szeretne, mely az összes szükséges funkcióval rendelkezik, miközben a gyári operációs rendszernek köszönhetően végig stabil és megbízható marad.

Egyedüli problémát a készülék ára jelenti. Laikusokat megkérdezve mindenki 30 ezer forint körül lőtte be a telefon értékét, főleg a mobil külső és belső designbeli jellegtelensége miatt. Ezzel szemben jelenleg kétszer ennyiért árulják a Wave 723-at. Várhatóan ahogy ez a két érték egyre közeledik egymáshoz, úgy lesz sokkal népszerűbb a középső Badás telefon.   

Vissza