Legfrissebb híreink
- Bemutatkozik a be quiet! két új 1200 W-os tápegysége
- 430 ezer pályamű közül a legjobbak: ezek a világ legerősebb fotói 2025-ből
- Okos kijelzők, személyre szabott élmények
- Digitális életjel: Magyarországon is elindult a „Meghaltál?” alkalmazás
- Sandberg újdonságok: zöldenergiás túlélőrádió és univerzális laptoptöltő
Új orosz kémműhold indult
A Szojuz rakétával Föld körüli pályára állított űreszközön állítólag nagyfelbontású felvételek készítésére alkalmas kamerát és filmkazettákat helyeztek el.
A katonai műhold startjára április 29-én, magyar idő szerint 18:58-kor került sor az észak-oroszországi Pleszeckből. Az új űreszköz – szokás szerint – nem túl beszédes elnevezést kapott: Kozmosz-2450. Külföldi megfigyelők szerint a 67 fokos hajlásszögű, kb. 170 és 330 km között változó magasságú pályára került új mesterséges hold az ún. Kobalt típusba tartozik.Ezek a katonai felderítő műholdak nem úgy működnek, hogy a kamerájukkal készített digitális képeket a Földre sugározzák. Ehelyett a fedélzeten készülő hagyományos filmeket időnként visszajuttatják a felszínre. A fényképeket ezután tudják előhívni és kiértékelni az arra illetékesek. Egy-egy ilyen műhold jellemzően néhány hónapig működik. Két gömb alakú kapszulában tárolják a Földre küldendő, exponált filmeket. A holdak rendelkeznek egy visszatérő egységgel is, amely a működési élettartam befejeztével ugyancsak a Földre jut, az utolsó adag képpel együtt. A rendszer nagy előnye az elérhető igen jó felbontás. Ugyanakkor a módszer nem igazán alkalmas az operatív, a helyzet gyors változásaihoz igazodó katonai felderítésre.
A statisztikák kedvelőinek: a szerdai start volt idén a harmadik, amelyet Szojuz hordozórakétával hajtottak végre. A mostani műhold volt világszerte a huszonkettedik űreszköz, amely 2009-ben eljutott a Föld körüli pályára.
A statisztikák kedvelőinek: a szerdai start volt idén a harmadik, amelyet Szojuz hordozórakétával hajtottak végre. A mostani műhold volt világszerte a huszonkettedik űreszköz, amely 2009-ben eljutott a Föld körüli pályára.
Forrás: ŰRVILÁG hírportál
Kapcsolódó cikkek: