Végre elindult a GOCE

Kütyü magazin - 2009. március 20.
Egy módosított orosz ballisztikus rakéta állította pályára az Európai Űrügynökség (ESA) legújabb tudományos műholdját, amely a földi gravitációs erőteret térképezi majd fel. A GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer) az észak-oroszországi Pleszeckből indult március 17-én, magyar idő szerint 15:21-kor.

Az indítás különböző okok miatt már évek óta késlekedik. A legutolsó, csupán egynapos késést tegnap "szedte össze" a startra készen álló műhold, amikor a mozgó indítóállvány nem távolodott el időben a rakétától. Mára a problémát megoldották az orosz indítóhelyen.

A GOCE alacsony, közel kör alakú, a földi pólusok fölött húzódó napszinkron pályára áll. A célul kitűzött pályamagasság 280 km, a pályasíknak az Egyenlítő síkjához képest mért hajlásszöge 96,7°. Az indításhoz használt Rokot hordozóeszköz az SS-19 jelzésű, eredetileg nukleáris robbanótöltetek célba juttatására épített ballisztikus rakéta átalakított változata, amelyet a németországi székhelyű Eurockot vállalat szervezésében kereskedelmi műholdindításokra is alkalmaznak. A rakéta hidrazin és nitrogén-tetroxid hajtóanyaggal üzemel, amivel az elmúlt hétvégén töltötték fel.

Az északi irányban induló rakétáról a startot követő első 5 perc során levált és a Barents-tengerbe zuhant az első két fokozat. A végső pályára állítást a Briz-KM végfokozat végzi. (Ennek a navigációs rendszerében levő, még időben felfedezett hiba miatt kellett tavaly szeptemberről mostanra halasztani az indítást.) A GOCE műhold a start után kb. másfél órával önállósodik. Röviddel ezután derülhet ki, hogy a start végül sikeres volt-e, hiszen ekkor veszik majd a műholdról az első jeleket az ESA kirunai (Svédország) megfigyelő-állomásán. Az irányítók az eseményeket az ESA darmstadti (Németország) központjából kísérik figyelemmel.


(Fantáziakép: ESA / AOES Medialab)

A GOCE fedélzetén különösen érzékeny gradiométer méri majd a Föld gravitációs terének apró térbeli változásait. A tervezett mérések alapján olyan jelenségeket lehet majd jobban megérteni, mint az óceáni áramlások, a tengervíz felszínének magassági változásai, a klímaváltozás, a vulkáni tevékenység és a földrengések. A műhold elkészítése sokáig tartott ugyan, de az építés kiemelkedő európai műszaki-tudományos teljesítmény. Európa 13 országából összesen 45 cég vett részt a munkában. Mint arról korábbi cikkeinkben már beszámoltunk (ld. lent), a tudományos programba magyar kutatók (az MTA Fizikai Geodézia és Geodinamikai Kutatócsoportja) is bekapcsolódnak.

A GOCE egy új európai földtudományi műholdcsalád első tagja. Az Earth Explorer sorozatot bolygónknak és közvetlen kozmikus környezetének a vizsgálatára szánják.

Forrás: ŰRVILÁG hírportál

Kapcsolódó cikkek:
Vissza