Az Ibuki első mérései

Kütyü magazin - 2009. február 12.
Az üvegházhatású légköri gázok mennyiségének feltérképezésére készült, nemrég indított japán műhold elkészítette első képeit és méréseit. A fedélzeti műszerek ellenőrzése után, február 7-én Japán fölött végzett megfigyelések eredményeit a JAXA japán űrügynökség most hozta nyilvánosságra. Az alábbi képek és grafikonok alapján ízelítőt kaphatunk abból, hogyan is fog dolgozni ez a maga nemében úttörő mesterséges hold.

Az Ibuki (korábbi nevén GOSAT) két fő műszert visz magával. A TANSO-CAI (Thermal And Near infrared Sensor for carbon Observation - Cloud and Aerosol Imager) egy felhő- és aeroszol-térképező, amely négy különböző hullámhosszon készít felvételeket. Az első ilyen – egyelőre csak három, már tesztelt csatorna adatainak kombinálásával előállított, hamisszínes – kép látható az alábbi ábrán.


(Képek: JAXA)

A másik műszer, a TANSO-FTS (Fourier-Transform Spectrometer) egy széles infravörös tartományban dolgozó színképelemző, közel 18 és félezer színképi csatornával. A Napból érkező, és a földfelszínről, valamint a légkörből visszaverődő infravörös sugárzás spektrumát méri.

A TANSO-FTS méréseit egy, a haladási irányától jobbra-balra kijelölt rácsháló pontjainak „letapogatásával” végzi. Egyetlen mérésre vonatkozóan 10,5 km-es a látómezeje, a letapogatott földfelszíni sáv szélessége az üzemmódtól függően 88 és 789 km között változhat.


Az egyik első színkép részletei. Egyes fontos légköri összetevők (oxigén, szén-dioxid, metán) molekuláira jellemző elnyelési sávokat külön is megjelölték, vízszintes piros csíkokkal. Az elnyelés erősségéből (a sávok mélységéből) lehet majd következtetni az adott gáz mennyiségére. Helyesen kalibrált eredmények eléréséhez földi mérésekre és modellszámításokra is szükség van.

Forrás: ŰRVILÁG hírportál

Kapcsolódó cikkek:
Vissza