Legfrissebb híreink
- HONOR Watch 5: 1,85”-os színes AMOLED kijelző és akár 15 napos üzemidő
- A Samsung AI TV-k a televíziózás új korszakát hozzák el
- Ez a felújított mobil a legjobb belépő az Apple AI funkcióira vágyóknak
- Trendforce: A Kingston Digital vezeti a 2023-as viszonteladói SSD-listát
- vivo – A prémium mobiltechnológia új fejezete Magyarországon!
Radaros műholdakkal a víz nyomában
Az Európai Űrügynökség (ESA) egyik programja keretében a felszíni és felszín alatti vízkészletek felmérésében igyekeznek segíteni, radaros műholdas távérzékelési adatok felhasználásával. Az esőzések mennyisége időben és térben igencsak változó. Különösen az utóbbi években sújtotta szárazság a Száhel-övezet mezőgazdasági termelőit, ami kihatott az élelmiszer-ellátásra is.
Az európai ERS-1, ERS-2 és Envisat távérzékelő műholdakkal különböző időpontokban készített radarképek a Niger folyó környékéről. (Kép: ESA / Advanced Computer Systems S.p.A)
Az ESA programjában az ERS és Envisat műholdak apertúraszintézis-radarjaival (SAR) készített felvételeket használják a felszíni vizek monitorozására, illetve azoknak a helyeknek az azonosítására, ahol a legtöbb lehet a talajba beszivárgó víz. Az így kapott térképek segítségével a helyi vízügyi hatóságok jobban tudnak gazdálkodni a kincset érő vízzel. Az állatállományt például szükség esetén a vízben gazdagabb területekre tudják terelni.
A felszíni vizek térképe 2007-ben Niger fővárosa, Niamey környékén. (Kép: Advanced Computer Systems S.p.A)
A helyi hatóságokkal együttműködve, egy olasz cég dolgozta ki azt az adatfeldolgozó rendszert, amit 2008 végén már szolgálatszerű használatba is vettek Nigerben. Az 1993 és 2007 között végzett műholdas radarméréseket Niger nyugati részéről, kb. 100 ezer négyzetkilométernyi területről származó helyszíni adatgyűjtésekkel egészítették ki. Az így kalibrált és ellenőrzött eljárással minden évre elkészültek a víztérképek. A végtermék 2007-ben elvégzett minőség-ellenőrzése azt mutatta, hogy az állandó felszíni vizek tekintetében 100%-os biztonsággal használható az adatbázis. Az időszakos vízfelületek esetében 75%-os a módszer megbízhatósága. Ez az információ nagyon fontos az öntözéses növénytermesztés számára.
A talajvíz-beszivárgás valószínűsége 2007-ben. A piros szín magas, a sötétkék viszonylag alacsony értékeket jelöl. (Kép: ESA / Advanced Computer Systems S.p.A)
Forrás: ŰRVILÁG hírportál
Kapcsolódó cikkek: