Elromlott az Eutelsat egyik új műholdja

Kütyü magazin - 2009. január 29.
A december végén sikeresen pályára állított két távközlési mesterséges hold egyike, az Eutelsat W2M használhatatlanná vált. A műhold egy európai-indiai közös vállalkozás első terméke, tavaly december 20-án indult Ariane-5 hordozórakétával. Mindössze öt héttel a start után az energia-ellátó alrendszere meghibásodott, ezért az Eutelsat W2M minden valószínűséggel végleg a veszteséglistára kerül.

Az új űreszközzel a geostacionárius pályán 16° keleti hosszúság fölött levő Eutelsat W2 műholdat szerették volna felváltani. A régi hold rendben üzemel, de már közel 11 éves, így megérett volna a cserére. A váltásra így 2010 közepéig, a nagyobb méretű, W3B jelzésű távközlési mesterséges hold elkészültéig várni kell. Nagyobb gond, hogy az Eutelsat egyes ügyfeleit, akik a W2M szolgálatba lépésére vártak, nem tudják kiszolgálni a régi műhold korlátozott kapacitása miatt.

Nem ez volt az egyetlen műhold, amely az elmúlt időszakban dőlt ki a sorból. A luxemburgi székhelyű SES vállalat Astra-5A távközlési holdja január 15-én, 12 évi működés után szűnt meg működni. Az ugyancsak januárban nyilvánosságra hozott amerikai jelentések szerint az 1987-ben, még a szovjet időkben felbocsátott, már régóta nem működő Kozmosz-1818 műhold, fedélzetén egy atomreaktorral, több darabra kezd szétesni 800 km körüli magasságú pályáján. Ennek első jeleit még tavaly júliusban kezdték észlelni. Orosz illetékesek szerint ez állítólag nem jelent veszélyt más műholdakra. A Kozmosz-1818 darabjai valamikor az évszázad közepe táján jutnak a felsőlégkörbe, ahol maradéktalanul elégnek.

Forrás: ŰRVILÁG hírportál

Kapcsolódó cikkek:
Vissza