Legfrissebb híreink
- Elindult a Google 2024. novemberi Core, alap-algoritmus frissítése
- Kiterjesztett valósággal segíti az autósokat a bonyolult közlekedési szituációkban az LG
- Kevesen élnek a Black Friday bevált trükkjeivel, de a HONOR segíthet
- A Yettel meghosszabbítja a Yepp tarifa kedvezményes havidíját és új, ingyenes próbaidőszakot vezet be
- Még biztonságosabb lesz a népszerű üzenetküldő alkalmazás
Kicsi asztal, kicsi pingvin
Érdekes megjegyzéseket kaptam az Asztalon a pingvin megjelenése után...
Sokan most hallottak először róla, hogy a Linuxnak nem csak fekete
képernyőn villogó szöveges felülete van. A mellékelt videó is egyeseket
szájtátásra késztetett! És tényleg, egészen 1996-ig így nézett ki az, ha meg akartuk tudni, mennyi hely van a merevlemezünkön:
Szó sincs róla, hogy nem hasznos ez a terminálnak vagy konzolnak keresztelt kütyü, de manapság már ez is csak egy megnyitott ablak kell legyen a sok közül. Mi, mindennapos felhasználók nem nagyon kell igénybe vegyük, de lesz példa rá későbbiekben, hiszen egy-egy feladatot sokkal könnyebb elvégezni vagy nincs is a művelethez grafikus kezelő vagy GUI (Graphical User Interface).
Térjünk vissza a kezelőfelületekhez.
Az előző részben bemutattuk a K asztali környezetet vagy KDE-t. Ma az Olivier Fourdan által megalkotott és szintén közösségek által továbbfejlesztett Xfce (ne kérdezzétek, hogy minek a rövidítése :) Ha valaki tudja, akkor írja meg a gerebrobigmailcom címre, mert én nem találtam meg) kezelőfelület egy pár érdekes tulajdonságát mutatjuk be.
Sokan vannak ma is, akik 5-8 éves gépeken reszelik otthon a programjaikat. Ennek több oka is lehet:
• nincs pénz új gépre
• annyira megszerettük, hogy nem vagyunk hajlandóak megválni tőle
• nyolc éve kiömlött a pillanatragasztó és pont a gép alá folyt be
• csak Máriót játszunk a gépen. Jobb játékot sosem csináltak
• az mese, hogy a PCI-Express jobb, mint az AGP slot
Ha valaki magára ismert valamelyik alpontban, akkor karikázza be képernyőjén a helyes választ! (Csak vicc. Ne tegyük!)
Az Xfce-t pont ilyen számítógépekre találták ki. Nincs szükség arra, hogy több százezer forintot költsünk azért, hogy legalább az operációs rendszer fusson (láttunk már példát erre egy bizonyos redmondi cégnél). Igaz, hogy ezért alapból néhány kényelmi dologról és vizuális effektről le kell mondjunk. Azért mondom, hogy alapból, mert nyilvánvalóan telepíthető a Compiz ablakkezelő, melynek demonstrálását már elvégeztük előző cikkünkben és még lesz róla szó. Sokan ugyanakkor azért használják (annak ellenére, hogy számítógépük hardver szempontjából naprakész), mert egyszerűen tetszik és kész. Őszintén, azért csúnyának egyáltalán nem mondható:
Egyik különlegessége, hogy telepített programjainkat nem egy indítómenüből érjük el (lásd K menü, Start menü), hanem jobb klikk az asztalra és máris előtűnik - természetesen itt is kategóriákba szedve - a programjaink listája.
A KDE-hez hasonlóan az Xfce is egy összevont beállítás kezelővel rendelkezik. Egyetlen ablakban navigálva szinte teljesen testre lehet szabni a rendszert. Alapból szinte bármelyik Unix alapú operációs rendszerre telepíthető (BSD, Solaris, Linux). Sőt, néhány Linux kiadás egyenesen ezzel érkezik (lásd Xubuntu).
Ez a leírás messze nem teljes, hiszen csak a fő tulajdonságokat soroltuk fel. Az interneten rengeteg dokumentáció és fórum áll az érdeklődők rendelkezésére.
Íme pár ötlet:
• wikipedia
• xubuntu
• xfce
A következő cikkben bemutatásra kerül a Gnome felület utolsóként és egyben elkezdjük a mindennapos felhasználáshoz szükséges alapvető dolgok elsajátítását is (telepítés stb.). Ez egy újabb nagy fejezet lesz Szabad számítógépünk életében. Remélem, tetszett a cikk! Jó olvasgatást!