Nálunk 2009 a műholdas helymeghatározás éve lesz

Kütyü magazin - 2008. december 29.
Sokan, már az idei évet is a műholdas helymeghatározás évének tekintették, azonban talán a jövő év lesz az, ami igazolhatja ezen elvárásokat. Mára már mindennapjaink része a navigáció, és ez jövőre csak erőteljesebb lesz, hiszen az eszközök egyre inkább elérhetőek mindenki számára. Ezért is választotta kiemelt témájául az Űrvilág Hírportál is e témakört.

A jövő évre egy kiemelt témát választottunk, amellyel kapcsolatban számos cikket tervezünk, de különféle pályázatok révén számítunk olvasóink aktivitására is. Az elsőt mindjárt meg is hirdetjük.

Új hagyományt szeretnénk teremteni azzal, hogy egy-egy év kiemelt témájául az űrkutatásnak egy jelentős, a hétköznapi életben is fontos szerepet játszó – és rohamosan bővülő – területét választjuk. Választásunk elsőként a műholdas navigációra, helymeghatározásra esett. Ennek okát talán nem kell hosszasan magyarázni: ez az egyik legelterjedtebb űralkalmazás. Globális, a Földet körülvevő műholdrendszerek (az amerikai GPS és az orosz GLONASSZ) rádiójeleinek megfigyelésén alapul. Kiépülőben van az európai Galileo és a kínai Compass (Beidou) rendszer is. Nem csak helyzet- és sebesség-meghatározásra használható, hanem a pontos idő megállapítására is. Az eredetileg katonai célra kifejlesztett műholdas helymeghatározást számtalan területen, kisebb-nagyobb pontossági és megbízhatósági követelményekkel alkalmazzák: például a szárazföldi, légi és vízi közlekedésben, a földmérésben, a mezőgazdaságban, tudományos célokra, de akár más, alacsony Föld körüli pályára állított mesterséges holdak pontos pályájának meghatározására is. A rendszer része a műholdak mellett a földi követő- és vezérlőállomások hálózata. A változatos alkalmazásokat földi kiegészítő rendszerek segítik, Magyarországon is.

Mit kínál tehát az Űrvilág 2009-ben? Az év során rendszeresen jelentkezünk a témába vágó cikkekkel. Röviden bemutatjuk a globális műholdas helymeghatározás történetét, alapjait, működési elvét, fontosabb alkalmazásait. Külön figyelünk az aktuális újdonságokra, érdekességekre. Olvasóinknak tehát nincs más dolga, mint figyelni az ezzel az emblémával jelzett cikkeinket.

Emellett számítunk az aktív közreműködésükre is! Egymást követő pályázatok, versenyek meghirdetését tervezzük. Ezek mind más jellegűek lesznek. Közös vonásuk, hogy kapcsolódnak a műholdas helymeghatározáshoz. Hogy pontosan miben kell majd vetélkedni az elkövetkező év során, az egyelőre maradjon titok! Kivéve az első pályázat témáját, amit az alábbiakban szeretnénk közzétenni.

Találkozásom a műholdas helymeghatározással

Az Űrvilág asztronautikai hírportál cikkpályázatot hirdet a műholdas helymeghatározás (GPS, GNSS) témájában. A pályázatra legfeljebb 4000 karakterből álló szövegeket, valamint legfeljebb 5, a cikkhez tartozó képet várunk. A cikkek legyenek – az Űrvilág hagyományához illeszkedő módon – ismeretterjesztő jellegűek, könnyen érthetők, lehetőleg olvasmányosak, ugyanakkor szakmailag korrektek. Az elbírálás során előnyt élveznek azok a munkák, amelyek a műholdas navigáció egyes konkrét alkalmazásait, eszközeit mutatják be, illetve személyes élményeken, tapasztalatokon alapulnak.

A beérkezett írásokat a szerkesztőség tagjaiból álló zsűri értékeli. A legjobb pályaműveket természetesen megjelentetjük a honlapon, terjedelmüktől függően egy vagy több részletben. (A pályázók a pályamű beküldésével ehhez egyúttal hozzájárulásukat is adják.) A zsűri által legjobbnak ítélt, legfeljebb három pályamunka alkotói közt jutalmul űrkutatási témájú könyveket, folyóiratokat osztunk szét. Egy pályázó több cikket is beküldhet, de a jutalmakért folyó versenyben személyenként csak a legjobbra értékelt munkát vesszük figyelembe.

A pályamunkákat a palyazat@urvilag.hu e-mail címre kérjük eljuttatni egyszerű szöveges formátumban, mellékletként csatolva a cikkhez szánt képeket. A beküldés határideje 2009. február 20. (péntek). A pályázatokhoz kérjük írják meg a pályázó nevét, címét, telefonszámát és e-mail címét is. (A néven kívül a további adatokat természetesen csak a nyertesek értesítése céljából használjuk fel.) A pályamunkákat február végéig értékeljük, s az arra érdemes cikkeket ezután folyamatosan jelentetjük meg.

Forrás:ŰRVILÁG hírportál
Vissza