Öt kis német távérzékelő hold indult

Kütyü magazin - 2008. augusztus 31.
A RapidEye nevű műholdakat Bajkonurból egy Dnyepr hordozórakétával állították pályára. A Dnyepr hordozóeszközöket korábban interkontinentális ballisztikus rakéták átalakításával tették alkalmassá műholdak indítására. A mostani start magyar idő szerint augusztus 29-én 9:16-kor történt a kazahsztáni űrrepülőtérről, egy föld alatti silóból. Az öt műhold sikeresen kb. 640 km magas napszinkron pályára került, amit alig két órával a start után a követőállomásra érkezett első adatok megerősítettek.

A RapidEye holdak feladata mezőgazdasági célú távérzékelés. A hasonló nevű német üzemeltető cég az űrfelvételeket kereskedelmi forgalomba bocsátja majd. A színes képek felbontása mintegy 6 és fél méteres lesz. A szolgáltatás erőssége a gyors reagáló képesség és a rövid időt igénylő rendelkezésre állás lesz. A pályákat úgy alakítják ki, hogy a 150 kg tömegű műholdak kb. 19 percenként kövessék egymást egy adott terület felett. Tervezett élettartamuk 5 év.

A rendszer képes a Föld bármelyik helyét egy napon belül megfigyelni. Európa és Észak-Amerika összes mezőgazdasági területét öt napos ciklusokban teljesen lefedi. Elsődleges alkalmazásai: a szántóföldek és erdőterületek folyamatos figyelése, valamint a gazdák, a biztosítótársaságok és a katasztrófa-védelmi hatóságok információval való ellátása természeti csapások esetén.


(Kép: RapidEye AG)

Érdekesség, hogy a műholdak mostani startja időben megelőzte a Dnyepr rakéta egy korábbra (augusztus 6-ra) tervezett indítását. A thaiföldi THEOS földmegfigyelő műhold már az üzemanyaggal feltöltött rakétán várakozott a dél-oroszországi Jasznij bázison, amikor Kazahsztán váratlanul visszavonta korábban már megígért hozzájárulását. Az elhasznált első rakétafokozat ugyanis az ő területükön eshetett volna le. Korábban ugyanígy jártak Üzbegisztánnal, ami miatt át is kellett tervezni a rakéta repülési útvonalát. A tárgyalások az orosz és kazah hatóságok közt folynak, a műhold kényszerűen a Földön várakozik...

Forrás: ŰRVILÁG hírportál

Kapcsolódó cikkek:

Vissza