Mp3 készítése műsoros CD-lemezről

Kütyü magazin - 2008. augusztus 21.
{mosimage}Az mp3-lejátszó vásárlása utáni legfontosabb teendő annak tartalommal való megtöltése. Erre többféle lehetőség is kínálkozik, általában a lejátszó típusa határozza meg, melyik megoldás a legkényelmesebb.
 

Windows operációs rendszerrel rendelkező PC esetében a Windows Média Lejátszó, Apple esetében pedig az iTunes (Windows-os változat innen tölthető le) segítségével lehet könnyedén lemezeket importálni. Természetesen számtalan lehetőség kínálkozik, sokan részesítik előnyben a Winamp-ot, de általában a legtöbb mp3-lejátszóhoz adnak konvertáló és médiakezelő szoftvert (ezekről a programokról külön-külön a tesztek rovatban olvashatnak majd).

Az mp3-fájl készítésénél, ha nincs internetes kapcsolatunk és a tömörítés előtti beállításoknál nem töltjük ki az ID3 információs mezőket, a kész fájl általában Track 01, track 02, track 03, … neveket fogja kapni, ami egy album esetében nem okozhat gondot, azonban két albumnál már összekeveredhetnek az adott zeneszámok. Tehát érdemes ellenőrizni az ID3 mezők helyes kitöltését, így a későbbiekben nem kell egyenként átnevezni a már átkonvertált dalokat. Az egész albumra egyformán érvényes információkat, mint az album neve, előadó, kiadás éve, stílus könnyedén átírható a csoportos szerkesztési mezőben. A számok neveit viszont már csak egyenként, a lemezborítóról lehet bemásolni. Ezzel sok időt veszíthetünk, pedig létezik erre egy nagyon kényelmes és egyszerű megoldás.
 
Az eredeti, műsoros CD-lemezek egyedi azonosító jellel készülnek, ami kiadásonként változik, két egyforma CD-sorozat csak ritkán kerül forgalomba. A műsoros hanglemez beolvasásakor a lemez azonosítószámát a médiakezelő szoftver az interneten keresztül elküldi a CD-adatokat kezelő információs bázisba. Az adatbázisban lévő információk pedig a médiakezelő program segítségével töltődnek le, és ezeket a szoftver egy külön mappában tárolja el. Ezek az adatok kerülnek azután az mp3-fájlba, megspórolva nekünk egy csomó időt, amit egyébként a számok címeinek másolgatásával töltöttünk volna.
 
Az ID3-tagban található adatok: előadó, album, dalcím, stílus mellett egyes médiakezelő szoftverek még a dalszöveget és a lemezborítóról készült képeket is a tömörített fájlba mentik. Az adatok lekérdezésekor elképzelhető, hogy a médiakezelő valamilyen hibát talál. Gyakran előfordul, hogy egy CD-lemez több változatáról van információ, esetleg a lemezt több országban is kiadták (pl. klasszikus lemezek esetében), és a számok neveit minden egyes kiadásnál lefordították. Ilyenkor a médiakezelő szoftver megkérdezi, hogy az információk másolásához melyik kiadást használja.

A CDDB-ben található adatok nem csupán mp3-ra történő konvertálásnál jönnek jól. Ahogyan már korábban is említettem, ezek az adatok számítógépünkön egy külön mappába kerülnek, ha internet kapcsolat nélkül hallgatunk CD-lemezt a gépen, a lemez azonosítójának segítségével a korábban letöltött információk kerülnek megjelenítésre.
 
Sokkal kellemesebb track-ok helyett dalcímek között válogatni, ráadásul a kiegészítő információk segítségével akár a hangulatunkhoz megfelelő stílusú lejátszási sorrendet is beállíthatunk.
Most biztosan sokan azon gondolkodnak, hogy mit lehet tenni, ha másolt CD-lemezről kell mp3-fájlokat készíteni. Ha a másolat pl. a Nero CD Copy-val vagy más CD-klónozó programmal készült, akkor gyakorlatilag nincsen semmi gond, mert ilyenkor a CD-lemez egyedi azonosítószáma is lemásolódik, és a CDDB a másolatot is gyári lemezként fogja kezelni.
 


Kapcsolódó cikkek:


Vissza