Miért hívjuk MP3 lejátszónak?

Kütyü magazin - 2008. augusztus 19.
A hordozható digitális multimédia lejátszókat gyakran csak mp3 lejátszónak titulálják, ami egyre kevésbé fedi a valóságot. Ezek az eszközök ugyanis az mp3 mellett manapság már számtalan formátumot képesek kezelni, a legújabb modellek pedig már élvezhetõ minőségű videó lejátszására is alkalmasak.

Az internet terjedésével a tömörített, kisméretû és ezáltal könnyen továbbítható zenei tartalmak egyre népszerûbbé váltak. Az elsõ digitális hangok lejátszására alkalmas eszközök is elõszeretettel használták az mp3 formátumot, mert a lejátszó memóriájának mérete határozta meg az eszközön tárolható mûsor hosszát. Az mp3 formátum használatára vonatkozó jogi szabályok miatt és a memória kapacitásának hihetetlen fejlõdése következtében ezek az eszközök számtalan lehetõséget kínálnak az mp3 mellett. Különféle tömörített és tömörítetlen hangformátumok lejátszása után a videólejátszás is egyre népszerûbb. A hangrögzítõ- és az FM rádió-funkció egyre gyakoribb lett, valamint háttértárnak (USB pendrive) is használható a legtöbb típus.

Az mp3 lejátszó ma már fogalom, ami egy kicsit nehezen írható körül. A legelterjedtebb megfogalmazás szerint olyan hordozható szórakoztató eszköz, amely digitális multimédia tartalom lejátszására alkalmas és többnyire nem tartalmaz mozgó alkatrészt sem. Az utóbbi azért csak részben igaz, mert 4-8 Gigabájt kapacitás felett még mindig a kisméretû merevlemez (microdrive) jellemzõ. Az mp3 lejátszó is olyan, mint annak idején a discman, a walkman, vagy a minidisc volt, ahol elsõsorban nem az eszközt híressé tevõ gyártóra, hanem az adott eszközzel lejátszható hangformátumra gondoltunk.


Kapcsolódó cikkek:



Vissza