A Nagy Neutrino Network felé?

Kütyü magazin - 2008. május 31.
Egy most közzétett tanulmány szerint elképzelhető, hogy az esetleg létező idegen civilizációk nem rádió- vagy fényjeleket, hanem neutrínókat használva üzennek. John Learned (University of Hawaii) és kollégái úgy vélik, hogy a Tejútrendszer egyes részen nem éppen akadálytalanul terjedő fény- vagy rádióhullámokkal szemben a neutrínókból létrehozott üzenetek gyakorlatilag bárhova eljuthatnak.

Ahhoz viszont, hogy meg lehessen őket különböztetni a természetes eredetűektől, az szükséges, hogy 6,3 PeV-osak legyenek, mivel ilyen nagy energiájúak a természetben nem fordulnak elő. Így a jelek detektálói számára "azonnal nyilvánvalóvá válna, hogy ez [a neutrínó-sugárzás] egy mesterséges forrásból származik, mint amilyen egy ET is, és nem valamilyen random háttérsugárzás".

A szerzők emellett azt is kiemelik, hogy mivel a civilizációk egymástól nagy időbeli eltérésekkel, véletlenszerűen jelennek meg és emelkednek fel (ugyanis "az evolúciós sztochasztikus folyamat millió éves skálán való ingadozásokkal"), ezért a neutrínó-alapú jelküldést két fázisra kell bontani. Az első a figyelemfelkeltést szolgálná, és nem igazán tartalmazna mást, mint arra vonatkozó információt, hogy a továbbiak hol találhatóak, míg a második arról szólna, hogy a korábban, általuk az ígéretesnek tűnő naprendszerbe küldött és érdemi információkat tartalmazó mesterséges objektumokra pontosan hol lehet rábukkanni. Vagyis egy megfelelő technikai szintre eljutva bármely új civilizáció képes lenne hozzákapcsolódni abba a galaktikus, neutrínó alapú információs hálózathoz, amely a számítások szerint mintegy évi 1000 oldalnyi információt lehet képes továbbítani.


 

Az egész, különben izgalmasan hangzó elképzelést végzetesen meggyengíti viszont, hogy – miként a szerzők is elismerik – senki sem tudja, hogyan lehetne egy ilyen "neutrínó-adót" megépíteni, és innentől kezdve az egész nem több szellemes, ám egyelőre megalapozatlan találgatásnál. Ha ugyanis abból indulunk ki, hogy egy nálunk sokkal fejlettebb civilizáció olyanokra is képes, mint amikre mi nem, akkor ebben biztosan igazunk van (elvégre fejlettebbek nálunk). De abból, hogy más dolgokra képes, nem tudunk arra következtetni, hogy konkrétan mire, és innentől fogva vagy eltaláljuk az igazságot, vagy nem, és még ellenőrizni sem tudjuk, hogy eltaláltuk-e. Márpedig az efféle találgatások nem tartoznak a tudományos módszerek közé.

Forrás: ŰRVILÁG hírportál

Kapcsolódó cikkek:

Vissza