Műholdlelövés - nemzetközi reakciók

Kütyü magazin - 2008. február 18.
A kínaiak és az oroszok sem szalasztották el az alkalmat, hogy aggodalmukat fejezzék ki, amiért az amerikaiak megsemmisítenék hibás kémműholdjukat. Bagoly mondja verébnek, hogy nagyfejű. Ez a szólás juthat eszébe annak, aki a legfrissebb híreket olvassa a lezuhanni készülő amerikai kémműhold lelövésének tervével kapcsolatban.

A kínai külügyminisztérium szóvivője ugyanis aggodalmát fejezte ki az esettel kapcsolatban. Kifejtette, hogy az illetékes kínai kormányszervek figyelemmel kísérik az eseményeket, és megteszik a „szükséges óvintézkedéseket”. Amerikai illetékesek nemrég bejelentették, hogy az irányítatlanul egyre alacsonyabb pályára kerülő, meghibásodott US-193 (NROL-21) jelzésű felderítő műholdjukat meg szeretnék semmisíteni, mielőtt annak darabja a Földre zuhannának. (Mint ismeretes, alig több mint egy évvel ezelőtt épp a kínaiak tettek valami hasonlót, kifejezetten erődemonstrációs céllal. Akkor egy már nem működő, de semmilyen veszélyt nem jelentő kínai meteorológiai műhold lelövéséről volt szó, ami miatt természetesen a többi ország háborodott fel...)

Az amerikaiak szerint az egyre alacsonyabban keringő kémműholdon mintegy 450 kg mérgező hajtóanyag (hidrazin) található, ami – ha a roncsok netán lakott területen érnének talajt – veszélyt jelentene az ott élőkre. Az amerikai haditengerészet feladata lesz, hogy egy, a Csendes-óceán északi részén állomásozó hadihajóról indítandó rakétával még időben megsemmisítse az űreszközt. A kísérletre akár egy héten belül sor kerülhet. A műholdat 2006 decemberében bocsátották fel Delta-2 rakétával a kaliforniai Vandenberg Légitámaszpontról.


Egy SM-3 (Standard Missile-3) rakéta indítása 2007. június 22-én. Egy hasonló rakétát használnak majd a hibás, a beavatkozás híján valahol a Földre zuhanó amerikai kémműhold lelövésére. (Kép: U.S. Navy)

Korábban ugyancsak hivatalosan aggodalmát fejezte ki Oroszország, annak a gyanújának adva hangot, hogy valójában egy burkolt fegyverkísérlet végrehajtására használják ki az alkalmat. Az amerikaiak ezt cáfolják, mondván: egyáltalán nem terveznek támadást más államok műholdas kapacitásai ellen. Az Egyesült Államok diplomatái világszerte azt a feladatot kapták a Bush-kormányzattól, hogy értessék meg állomáshelyükön: itt az esetleges kár megelőzéséről van szó, és nem fegyverkísérletről, mint a tavalyi kínai esetben. Fontos különbség még, hogy a mostani eseményt előre bejelentik, s a felszín felett sokkal alacsonyabban (kb. 240 km-es magasságnál) történik majd. Ennek ellenére nyilván keletkezik űrszemét. Ezeknek a daraboknak a többsége azonban rövidesen belép a légkörbe és megsemmisül. (A szétlőtt kínai Feng Yun-1C hold ellenben 850 km-es magasságban keringett.) Biztos, ami biztos, az Atlantis űrrepülőgépet azért igyekeznek előtte visszahozni, noha a NASA szerint semmi ok sincs az aggodalomra.

 

Az US-193 pályamenti helyzete a cikk írásának időpontjában. A Heavens-Above oldalán ennek az űreszköznek a mozgását is nyomon lehet követni. Itt tippeket (időpontokat, koordinátákat) kaphatunk a szabadszemes megfigyeléshez is! (Kép: Heavens-Above.com)

Forrás: ŰRVILÁG hírportál

Kapcsolódó cikkek:

Vissza