Az iPhone a feketepiac hálójában

Kütyü magazin - 2008. február 16.
Egy virágzó globális hálózat a hivatalos utakat megkerülve akár már 1 millió Apple-mobilt értékesíthetett.
A pekingi Csungkuancun Komao műszaki piacon sok olyan kereskedő dolgozik, mint Li Csung-hszin, akinél a telefonok és kiegészítőik garmadájában nem látni iPhone-t, de örömmel mutat, ha kérik. „Ha előre fizetsz, annyit veszel, amennyit csak akarsz” - mondja Li.

A kijelentés furcsának tűnhet egy olyan országban, ahol az Apple még nem mutatta be az iPhone-t. A telefont hivatalosan egyelőre csak az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, Franciaországban és Németországban árusítják, ahol az Apple egy-egy kiválasztott szolgáltatóval kizárólagos szerződést kötött. A pekingi kereskedő virágzó üzlete szinte magától értetődő, ha egy olyan széles körben reklámozott termékről van szó, mint az iPhone, amelyet a gyártó még mindig csak szigorú korlátozásokkal és meghatározott területen bocsátott piacra.

Li pedig csak egy a sok közül abban a szövevényes iPhone-feketepiac hálózatban, amely névtelen terjesztőkkel, félvezető-gyártókkal, üzletemberekkel és csempészekkel fonja be az egész világot, nem beszélve a megszámlálhatatlan kiskereskedőkről, akik szerte a világban hajlandók megvásárolni majd borsos áron tovább adni az Apple-telefonjait.


Már több mint egymillió?

Az Egyesült Államokban eladott készülékekből közel egymillió darabot, vagyis az iPhone-ok 27 százalékát kódolták ki – jelentette ki januárban Tony Sacconaghi, a Bernstein Research elemzője.

A kártyafüggetlenített készülékek "jelentős" aránya az amerikai informatikai óriáscég számára is aggasztó lehet, ugyanis az AT&T mobiltáraság az Apple-nek az előfizetői szerződések és a telefonálások után is százalékot fizet. Az elemző számításai szerint, ha az államokban 2008 végéig mintegy 10 millió készüléket értékesítenek, és ennek csaknem 30 százalékát kikódolják, az Apple 500 millió dollár (90 milliárd forint) bevételtől eshet el.


Prága a központban

Nem kellett eltelnie hosszú időnek ahhoz, hogy az iPhone 2007. június 29-ei amerikai premierje után megjelenjenek a telefon kikódolására specializálódott hackerek. A leleményes vállalkozások már keresték a módját, miként lehet feltörni és a nem engedélyezett szolgáltatók hálózatain is működtetni a készüléket. Az online fórumok heteken belül ontották a megoldást, amit egy prágai kisvállalkozás, a Bladox dolgozott ki.

A Bladox Turbo SIM nevű lapkája, tulajdonképpen a SIM-kártya helyett, illetve azzal együttműködve csapja be a feltörni kívánt telefont. Ezzel a megoldással sikerült elsőként hatékonyan működésre bírni az iPhone telefon funkcióját. A hack kicsit durvának tűnhet, mert a szolgáltatótól kapott SIM-kártyát szét kell vágni ahhoz, hogy a Turbo SIM-hez lehessen illeszteni.


Gyenge Apple reakció, vagy jól felépített reklámfogás?

A Bladox mintegy 100 országban adta el az általuk kifejlesztett Turbo SIM törést, a megrendelő országok között van Francia Polinézia és Afganisztán is – állítja a cég vezetője, Pavel Zaboj. A BusinessWeek olvasói Brazíliából, a Dominikai Köztársaságból, az Egyesült Arab Emirátusokból, Indonéziából, Izraelből, Kanadából, Lengyelországból, Nigériából, Oroszországból és Peruból is jelentettek iPhone-eladásokat.

A feketepiac sikerét nemcsak az elégtelen kínálat, hanem az Apple és partnereinek halovány és erőtlen reakciója is segíti. Az Apple-partnerek (AT&T, O2, Orange és a Deutsche Telekom mobilszolgáltatója, a T-Mobile) havidíjakban mérve is több száz dollárt veszítenek a bevételeikből a kikódolás és a két évre szóló előfizetői szerződések megszegése miatt. Jóllehet a kikódolások többsége azokban az országokban történik, ahol az iPhone hivatalosan még nem elérhető. Az Apple és az AT&T az illegális iPhone-kereskedelemre válaszolva korlátozza az egy ember által megvásárolható készülékek számát.


Kínai gyárak a leggyengébb láncszem?

A feketepiac a valuta-árfolyamok változásaiból is meríthet. A dollár esésével ugyanis az európai és más fogyasztók jobb áron juthatnak iPhone-hoz egy amerikai kiruccanás alkalmával, mintha otthon vennék meg a készüléket. A feketepiac is felismerte a lehetőséget és elkezdték a toborozást az iPhone-ok beszerzésére. Néha csak meg kell kérni a barátokat vagy a családtagokat, hogy használják ki az egy főre eső maximális mennyiséget, ami az Apple-nél vásárlónként 5 telefont, az AT&T esetében 3 telefont jelent.

Néhány a feketepiaci készülékek közül valószínűleg a forráshoz egészen közeli helyekről származik: a kínai gyárakból, ahol összeszerelik őket. Az egyik disztribútor vélekedése szerint az illegális telefonok egyik kínai beszerzési forrása az iPhone-okat közvetlenül a gyár dolgozóitól veszi meg. Egyik szállítója ugyanis egy titkos Apple-dokumentumot adott neki, ami az eredeti iPhone-tervrajzokat és javítási utasításokat is tartalmazta.


Az iPhone-vásárlók között sok a csaló

A szolgáltató független készülékeket és kiegészítőket árusító WirelessImports.com munkatársa, Shawn Zade szerint az iPhone-vásárlók között sok a csaló. Összehasonlításként két adatot idéz: a nem iPhone-kiegészítőt vásárlók közül 100-ból 1 próbál lopott hitelkártyával fizetni, míg ez az arány az iPhone-tartozékok esetében 5:1-re emelkedik. A csalók kivédése érdekében a kereskedő ezért hitelkártya- és jogosítvány-másolatokat is kér a vevőktől.


Macska-egér játék

Szeptemberben az Apple szoftverfrissítése a feltört telefonokat használhatatlanná tette, de ezt gyorsan követte egy újabb szoftveres törés, ami még egyszerűbbé tette az iPhone-ok kikódolását. Ennek következtében a prágai Bladox és a hozzá hasonló SIM-kártya patkoló eljárásokra való igény zuhanórepülésnek indult. Ennek következtében több mint 100 000-es túlkínálat halmozódott fel a feltört iPhone-ok piacán.

A telefonok feltörői szerint a szolgáltatók mindezek ellenére sem kezdik meg a telefonok kártyafüggetlen változatának árusítását. Az sem valószínű, hogy az Apple exkluzív szerződéséből kimaradt mobilhálózatok a hackerek tevékenységét nyíltan támogatnák, bár nem is nagyon tiltakoznak miatta. Az iPhone-feketepiac szereplői szerint az üzlet örökké működni fog, mert nem valószínű, hogy az Apple bármi módon megállíthatná őket.


Forrás: www.businessweek.com

Kapcsolódó cikkek:


Vissza