GPS a telefonban, pro és kontra
Manapság természetes, hogy a telefonáláson kívül, egyre több funkcióval rendelkeznek készülékeink. A kamera már nem számít extra funkciónak, csak az a kérdés, hány megapixeles! Tiszta fegyverkezési verseny, tele ipari kémkedéssel, mint annak idején a Hód könyvekben (Mattyasovszki Jenő sorozata), ahol a nyugati kém mindig valami magyar találmányt akart megkaparintani, és ekkor jött a Hód fedőnevű elhárító tiszt, aki megvédte érdekeinket!
No, de térjünk vissza napjainkhoz. Manapság a telefonok egyre nagyobb számban rendelkeznek beépített GPS vevővel. Ezek egyelőre felső kategóriás készülékek, Nokia N95, N82, E90, 6110 Navigator, Benefon TWIG, Samsung SGH-i550 és még sorolhatnám. A PDA és PDA-GPS készülékekről nem is beszélve, mert azok némileg más megítélés és elvárás alá esnek. Róluk egy másik alkalommal ejtünk szót.
Mivel ezek a készülékek alapvetően mégiscsak telefonok, a szokásosnál több kompromisszumot kell kötnünk használatuk során, nem beszélve az anyagi áldozatról, amit biztonságos és huzamos használatuk érdekében meg kell tennünk!
Nézzük, miről is van szó, mit kell még beszereznünk, hogy kihasználjuk a beépített GPS adta lehetőségeket!
Az esetek többségében, még térképszoftvert sem mellékel a gyártó, vagy ha mégis akkor a hang navigáció már fizetős. Tehát első dolgunk, vásárolni egy készülékünknek megfelelő térképszoftvert. Szerencsére a kínálat egyre bővül, már nem csak Windows Mobile operációs rendszerű készülékekhez vagy Symbian-t futtató készülékekhez találunk programot, a "sima" java képes készülékek használóinak sem kell lemondaniuk a navigációról, csak győzzék kifizetni az adatkapcsolatot és/vagy a külső GPS vevőt. A programok ára változó, néhány ezer forinttól több tízezer forintig terjedhet igényeinktől és a gyártó "befutottságától" függően. A külső GPS is 10.000 Ft-nál kezdődik.
Ezzel még nincs vége a beruházásnak. Mivel navigálunk is telefonunkkal, ajánlott beszereznünk egy szivargyújtó-töltőt, vagy egy pótakkumulátort, nehogy úgy járjunk, mint a Nokia N95-es készülék tulajok, hogy 1,5 óra alatt lemerül kedvencünk, nem beszélve a GPS vevő finoman szólva is döcögős működéséről. Igaz, egy szoftverfrissítés sok mindent megold, de az akkumulátor üzemidejét akkor is valahogy meg kell hosszabbítani. Ha autóban navigálunk, nem árt egy passzív tartó, hogy meglegyen a komfortérzetünk. Ha ezeket a tételeket összeadjuk, pláne ha gyári tartozékokról van szó, drága készülékünk GPS képessége újabb vásárlásra kötelez. Ezért aztán jól meg kell fontolni mit vásárolunk, kihasználjuk-e képességeit még olyan áron is, hogy újra a kasszához kell járulnunk!
Ha szivargyújtó töltőt nem, de egy passzív tartót mindenképp érdemes beszerezni!
Előnyök:
- Navigációra is képes készülékünk, külső eszköz nélkül.
- Nem kell több eszköz, és a telefon jószerivel még a WC-n is kéznél van...
- A kiegészítők, jó esetben, következő telefonunknál is jó szolgálatot tehetnek.
Hátrányok:
- További kiegészítőket kell vásárolnunk (passzív tartó, szivar-gyújtó, térképszoftver stb.).
- Az alapfunkció (telefonálás), üzemideje vészesen megrövidül.
- Ha meguntuk készülékünket senki nem fogja megfizetni a tartozékok valós árát.
- Egy valóban jól használható navigációs szoftver nem olcsó!
Azon is érdemes elgondolkodni, mi van ha olcsóbb, nem GPS képes készüléket veszünk, és a navigálást rábízzuk egy PNA készülékre, ami pl. Bluetooth kihangosítási, videó- és zene lejátszási stb. funkcióval is rendelkezik. Nem beszélve arról, hogy ennek a kombinációnak még az ára is kedvezőbb lehet. Jó vásárlást!
Kapcsolódó cikkek: