Teszteltük: Nokia E65

Kütyü magazin - 2007. április 22.

Két hete vettem meg a Nokia E65, üzleti okos telefont. Igyekeztem minden részletre kiterjedően tesztelni, első sorban felhasználói  szemmel, a PR szempontokat meghagytam a többi mobiltelefonnal foglalkozó lapnak. Mivel Symbian 3rd edition operációs rendszer fut rajta, módom volt saját igényeimhez igazítani, tapasztalataimat szeretném megosztani olvasóimmal.


A bevezetőben látható kép nem véletlen, hiszen a Nokia 6280, sok szempontból elődnek számít. Erre a későbbiekben még kitérek.

Essünk neki a telefon vizsgálatának. Mikor hazaértem új szerzeményemmel, rögtön kicsomagoltam. Az első meghatottság elteltével, kezdtem számba venni, mit kaptam a (nem kevés) pénzemért. Egyáltalán nem voltam elájulva! Az értékesítési csomag tartalma a következő:

  • Nokia E65
  • Akku: BL-5F
  • Töltő: AC-4
  • Head set: HS-5
  • Adatkábel: CA-53
  • Tarisznya: CP-18

Mivel üzleti telefonról van szó (E széria!) ez több mint kevés. Az adatkábel és a töltő, ezen a szinten kötelező tartozék, a gyárilag csomagolt head set valószínűleg a gyártó vicces kedvét dicséri (kb. öt éve, örültünk volna neki, de manapság egy sztereo füles elvárható lenne),  persze lehet ezt a telefon üzleti mivoltára fogni, akkor már csak a tarisznya a kakukktojás... Arról nem is beszélve, hogy az üzleti felhasználók biztosan örültek volna egy memória kártyának, hát még egy asztali tartónak! 

  Nokia 6280   Nokia 6288    Nokia E65      

A telefon külseje nagyon hasonlít a Nokia 6280- és 6288-as modellre, bár a felső rész billentyűzetét bővítette a gyártó. Azért alapvető különbségek is akadnak szép számmal. Az előd modellek "csak" S40-es kezelő felülettel vannak felszerelve, az E65-ös S60-as rendszerével szemben, nincs bennük Wlan, és kijelzőik is kevesebb színárnyalat megjelenítésére képesek. Ezek igen nagy hátrányok lehetnek, de léteznek olyan tulajdonságaik, amivel többet tudnak, mint a frissebb modell:

  • Van FM rádió
  • Külön kamera a videó hívásoknak
  • 8× digitális zoom és villanó
  • A gyári csomag tartalmaz memória kártyát (6280/64MB, 6288/512MB)

Ezen különbségek egyenként, és összességükben is lehetnek telefon választásunk alapvető feltételei.

Ennyi bevezető után kanyarodjunk vissza, újonnan vásárolt készülékünkhöz. Járjuk körbe, nyomorgassuk picit. A telefon igen szemrevaló, jól összerakták, nem találtam semmi kivetnivalót. A hátlap bőr vagy bőr utánzatú bevonata, komoly elismerést váltott ki ismerőseim körében, ami azon túl, hogy tetszetős és elegáns, kellemes tapintást kölcsönöz új kedvencemnek. A telefon microSD kártyával bővíthető, a hátlap levételével, de az akku kivétele nélkül. Ez olyan, mint az a Mátyás király mese, amikor hoztak is ajándékot meg nem is... A slide technológia igen profi, a billentyűzet jól használható, eltekintve az oldalán található gomboktól. Mivel jobb kezes vagyok, sehogy nem áll kézre. Megkértem egy bal kezes barátomat próbálja ki ő is. Nos neki kevesebb gondot okoztak az oldalsó billentyűk, de ő sem nevezte felhasználó barát megoldásnak. Ettől még együtt lehet "élni" velük, valószínűleg nem tudták máshova rakni a mérnökök, esetleg ha feljebb került volna...

        

A kijelző minden elismerést megérdemel, persze nincsenek illúzióim, lesz még ennél is jobb. A paraméterei a következők: QVGA (240×320), 16 millió szín. Ezen már elfogadhatóan lehet internetezni, a filmek lejátszása sem okoz gondot, igaz napsütésben ez sem az igazi. Csak halkan jegyzem meg, sokan, főleg az idősebb korosztály képviselői, örülnének a nagy kijelzőnek, de ez nem jár együtt a betűk méretének növekedésével, ezért nekik nem igazán ajánlott.

Már említettük, a Nokia E65 Symbian 3rd edition operációs rendszerrel kerül a boltokba, ez gyakorlatilag a telefon teljes testreszabhatóságát garantálja számunkra. Ha esetleg hiányzik (sajnos van ilyen) valamilyen alapvető alkalmazás, esetleg extra kívánságaink vannak, nem okoz gondot a beszerzése és telepítése. A menü igen jól felépített, hamar megszokható, és igény szerint alakítható. A megszokott alkalmazások mellett, találhatunk ötletes, hasznos és kevésbé hasznos alkalmazásokat. A teljesség igénye nélkül, szeretnék egy-két alkalmazást kiemelni. Először a számomra legalapvetőbbnek gondolt alkalmazást emelném ki. Ez nem más mint az automata billentyű zár. Nos ez nincs... Van helyette:

Automata zár: Beállíthatjuk azt az időkorlátot, melynek letelte után a készülék automatikusan lezáródik, és csak a helyes biztonsági kód beírása után használható újra. Írjuk be ezt az értéket percben megadva, vagy az automatikus lezárás kikapcsolásához válasszuk, a Nincs beállítást. Lezárt állapotban is fogadhatók a bejövő hívások és kezdeményezhetők hívások a készülékbe programozott hivatalos segélyhívó számra.

Távoli zárolás: Ha bekapcsoljuk ezt az opciót, akkor a készüléket egy másik telefonról küldött, előre megadott szöveges üzenettel lezárhatjuk. Az opció bekapcsolásakor be kell írnunk a távoli lezáró üzenet szövegét, és meg kell azt erősítenünk. Az üzenetnek legalább 5 karakterből kell állnia. A megengedett maximális karakterszám 8. 8-nál több karakter használata estén a memóriakártya feloldása meghiúsulhat, és lehet, hogy újra kell formázni a kártyát. Ha újraformázásra van szükség, a kártyán lévő adatok elvesznek.

        

Mindkét funkció igen hasznos tud lenni, de akkor sem helyettesíthetik az automata billentyű zárat. Természetesen nincs gond, mert felmentem az internetre, töltöttem le egy okos kis alkalmazást, ami a telefon bekapcsolásakor automatikusan indul, és már van automata billentyű zár. Azért jó ez a Symbian...

Jelenlegi állapotában inkább érdekes, mint hasznos az SMS felolvasó (menü-iroda-üzenet felolvasó), mert nem tud magyarul. Valószínűleg csak idő kérdése a magyar nyelv, addig is tört angolsággal olvassa fel üzeneteimet Elen vagy Martin, ráadásul olyan gyorsan és hangerővel ahogy én szeretném!

A másik kedvencem a felolvasó (menü-eszközök-felolvasó), ami képes az utolsó hívások, névjegyzék, tárcsázó, hangposta és óra felolvasására, magyar nyelven. Érdekes, hogy maga a felolvasó tűrhető magyarsággal olvas, de számomra ismeretlen okból, keveredik az SMS olvasó, tört magyarsággal beszélő hangjával, és felváltva mondják a magukét. Az viszont jó megoldás, hogy aktiválhatjuk a billentyűzárat és a jobb felső billentyű és a kettőskereszt (#) segítségével az időt bemondja. Az valószínűleg a szoftver hibája, hogy a zárat nem tudjuk feloldani a billentyűk segítségével, csak a telefon kinyitásával.

        

Kényelmes helyzetben vagyunk, hiszen, Wlan hálózatokat is igénybe vehetünk az internetes szolgáltatás használatára. Nem kell mást tenni mint megkeresni a környezetünkben elérhető hálózatokat és csatlakozni. Ez leginkább a városi felhasználóknak problémamentes, hiszen gombamód szaporodnak azon vendéglátó ipari egységek, amik szabad eléréssel rendelkeznek, nem beszélve az óvatlan otthoni felhasználókról... Aki használta már a Nokia mini map böngészőjét, biztos egyetért velem, hogy az eddig mobil telefonon alkalmazott legjobb megoldás! Kifejezetten élvezetes szörfölni vele!

Nagy sláger mostanában a GPS. Manapság úton útfélen belebotlik az ember. Némi visszatetszést vált ki belőlem, ha egy taxiban látom, hiszen (legalábbis régen) ők ismerték legjobban a várost. Nem jó ómen, ha ilyen taxiba ülünk, hiszen akár pórul is járhatunk, hallottunk, esetleg láttunk már ilyet...

 Maploader

Nos, új készülékünk, egy GPS vevő segítségével, ezzel a feladattal is megbirkózik. Több szoftver is a rendelkezésünkre áll (Wayfinder, TomTom, smart2go stb.), én a Nokia által ajánlott smart2go béta verzióját töltöttem a telefonra. A telepítés pofon egyszerű. Megnyitjuk a gyártó oldalát, ott kiválasszuk a készülékünket (mivel a Nokia E65 nem volt választható én az N73-as típust választottam), letöltjük a szoftvert. A PC Suite segítségével feltelepítjük a telefonra. Utána letöltjük a Maploader-t is, és a telefon csatlakoztatása után, egyenesen a memória kártyára töltjük a kívánt térképet. Mivel nincs beépített GPS a készülékben, ezért vennünk kell egy külső vevőt, melyet majd bluetooth segítségével tudunk csatlakoztatni, és irány a város. Aki nem szándékozik további költségekbe bocsátkozni, annak is hasznos lehet a program, hiszen van lehetőség a útvonal tervező használatára, és a szimuláció segítségével, megnézhetjük az általunk tervezett útvonalat.

        

A Nokia E65 telefonos funkciói nem kapnak nagy hangsúlyt a tesztben, mert úgy gondolom, ez alapvetően a legjobbak közé tartozik. El lehet vitatkozni, hogy a Sony Ericsson vagy a Nokia, esetleg egyéb márka képviselői funkcionálnak-e jobban mobiltelefonként, de nem sok értelme van. Maradjunk annyiban, ha PDA-Mobil öszvér lenne a teszt alanya, akkor lenne miről írni, gondolok itt a térerő problémákra, a rövid üzemidőre és az sms/mms kezelésre stb.

    Napos időben elég jól használható a kamera

A beépített kamera tulajdonságaira sokan legyintenek (2MP), de ne feledjük, üzleti modellről van szó, örüljünk, hogy van! Napos időben elég jó képeket készíthetünk, a borús, sötét, beltéri, esetleg dokumentáció fotózását ne erőltessük, ezek a képek inkább "jelzés" értékűek, ritkán kerül belőlük az albumba... Azért arra jó a kamera, hogy mindig kéznél van, és ne feledjük, lényegesen jobb, mint annak idején a Szmena 8M! Video felvételére és lejátszására is van lehetőség, ezen felvételek szintén hasonló minőséget képviselnek, mint a képek, itt is a lehetőséget kell értékelni. Itt jegyezném meg, hogy a Nokia kiadta a Nokia Video Managger-t, ami az elkészült és a gépünkön tárolt videók konvertálására, letöltésére lenne hivatott. Sajnos az E65 csak a hangot képes lejátszani a konvertált filmből! Nem kell kétségbe esnünk, mert pl. a PocketDivixEncoder segítségével kedvünkre alakíthatjuk a filmjeinket és a Smartmovie telepítése után, gond nélkül videózhatunk.

Minden készüléknél, ami a "fél életünket" tartalmazza, fontos kérdés a dokumentumaink, képeink, névjegyzékünk stb. mentése. A telefonunkhoz kapott Cd tartalmazza, a már említett PC Suite elnevezésű szoftvert. A program segítségével egyenként és biztonsági mentés formájában, összességében is menthetjük telefonunk tartalmát. Érdemes kihasználni a lehetőséget, mert egy meghibásodás, elvesztés esetleg lopás során, adataink megmaradnak és visszatölthetők.

Végezetül, nem pontoznám külön a jó és rossz tulajdonságokat, mindenki döntse el maga, számára megfelelő készülék-e a Nokia E65. Az tény, hogy a gyártók kényesen ügyelnek arra, hogy minden telefonból, hiányozzon valami, ami a következő megvásárlására sarkallhatja a felhasználót.

Ha valami kimaradt, esetleg kérdés merül fel a telefonnal kapcsolatban, mindenkit várok szeretettel a fórumban.

Vissza