Az anorexiás mindenes: Qtek 8500

Kütyü magazin - 2006. december 4.

{mosimage}

Amikor kicsomagoltam rögtön az jutott eszembe, végre egy női Windows mobil. Egy hét használat alapján bátran kijelenthetem, nem csak nőknek készült. Sok előnye mellett, bizony akadt egy két bosszantó hiba is, bár összességében meg voltam elégedve.

 

Kívül

Karcsú, vékony, enyhén szögletes. Ezzel együtt masszív strapabíró kivitel, semmi recsegés, ropogás, pestiesen szólva, van benne anyag. Csukott állapotban, a külső OLED kijelző alatt találhatók a zenehalgatáshoz elengedhetetlen kezelőgombok. Három funkciógomb található a telefonon. Kettő a telefon felső részén jobb és egy a bal oldalon. Az előbbi kettő a hangerő és a hanghívást(hosszan nyomva hangjegyzet) kezeli a bal oldali a fényképező exponáló gombja. Ez utóbbi használata közben ügyelnünk kell, hogy ne lógjon a kezünk a képbe. A telefon szétnyitásakor, elénk tárul a 240x320-as QVGA kijelző és a szinte síkban elhelyezkedő megszokott Smartphone-os billentyűzet. Annak érdekében, hogy ne nyomják egymás, távtartónak gumipapucsokkal látták el a felső és alsó részen két-két helyen. A megoldás nem tökéletes, mert már egy hét használat után megjelenik a billentyű körvonala a kijelzőben, nem beszélve arról, hogy a papucsok nyomot hagynak.

Belül

Hívások kezelése tartogatott egy két kellemes és kellemetlen meglepetést számomra.
Kezdjük a sort a kellemessel:
  • Hívásazonosításnak három beállítási lehetősége van: Senki, Csak tárolt nevek, Mindenki.
  • A beérkező hívásoknál a külső kijelzőn is láthatjuk a nevet és ha van, a csatolt képet.
  • A híváslistában megtalálhatjuk a hívás időtartamát is természetesen a dátum mellett.

            


Kellemetlen tapasztalatok

  • Sim kártyánkról csak egyenként másolhatunk a telefonba és viszont
  • A telefonszámok törlése is egyenként történik, függetlenül a tárolás helyétől

Az üzenetek kezelése (sms, mms, e-mail), megszokott módon történik. Érdekes megoldás, hogy a bejövő sms-nél csak a szám jelenik meg, beljebb lépve, a név és az esetlegesen csatolt kép is láthatóvá válik. Apropó csatolt kép. Érthetetlen, miért bolha méretben látszik, pedig a kijelző nem lehet akadálya nagyobb képnek sem.

A telefon rendelkezik kamerával is, ami nem tartozik az élvonalba, viszont csukott állapotban is használható, ilyenkor a külső kijelző a kereső és itt vissza is nézhetjük a képet. A pda funkciók alapból picit szegényesnek tűnnek, bár igény szerint telepíthetünk szoftwereket, ezzel bővítve a tudását.
A profilok között választhajuk az un. Automata profilt, ami átvállt a Normál és Értekezlet között, amikor a naptár jelzi, hogy az adott időpont foglalt. Van fényérzékelő, ami a körülöttünk érzékelhető fényviszonyok alpapján ki- ill. bekapcsolja a kijelző háttérvilágítást.

              

Kisegítő lehetőségek közül a betű méretét lehet nagyra állítani, ami gyengénlátóknak nagy segítség, de azoknak is áldás lehet akik kocsitartóban használják. A billentyűzet jól átlátható és méretét tekintve még a Havasi Embernek sem okoz gondot a használata.
Az első boszúságot a csatlakozó okozta. Nem is tudom minek nevezzem, talán lapos mini USB jó kifejezés. Hál' isten a töltés az adatátvitel, de még a head set is ide illeszkedik, ezért nagyon vigyázzunk a gyári felszerelésünkre, mert pótlásuk nem látszik könnyű és olcsó feladatnak. A processzor kevésnek bizonyul, főleg annak ismeretében hogy a programok mindaddig futnak a háttérben amíg a task manager-ben nem állítjuk le őket. Ennek kiküszöbölésére(pl. xBar) vannak megoldások, és ekkor már nem is olyan pici a proci! A nálam járt telefon magyar menüvel volt "szerelve", ez is szélesítheti a felhasználók körét, bár néha derültséget okozott a fordítás, mint a Tárhely ürítése (gyári beállítások), vagy a Sugárzás lehetősége.

Összességében jól használható, apróbb hibáktól nem mentes, készüléket vásárolhatunk a pénzünkért.


Vissza