Elindult a Google 2024. novemberi Core, alap-algoritmus frissítése

Kütyü Magazin - 2024. november 14.

A Google elindította a legújabb algoritmus frissítését. A „2024. novemberi Core-frissítés” körülbelül két hétig fog tartani, amíg teljesen érvénybe lép. Szuhi Attila, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője mutatja a részleteket.

A Google augusztus után újabb alap-algoritmus, azaz Core frissítést hajt végre.

Az alap-algoritmus frissítések évente 2-4 alkalommal történnek és jelentős, átfogó változásokat eredményezhetnek a Google keresési algoritmusában és így a találati llistán is. Éppen ezért a Google ezeket a változásokat bejelenti.

 

A mostani frissítés néhány hónappal a 2024. augusztusi alapfrissítés után érkezik, és várhatóan egy tipikus alapfrissítés lesz. A Google ezt írta a LinkedInen„Ez a frissítés arra szolgál, hogy folytassuk munkánkat a keresési eredmények minőségének javításán, azáltal, hogy több olyan tartalmat mutatunk, amelyet az emberek valóban hasznosnak találnak, és kevesebb olyan tartalmat, amely csupán a keresőmotorban való jobb szereplés céljából készült.”

A Google közleménye szerint az algoritmus lefutásának időpontját is közli majd.  

 

 

Korábbi kommunikáció

A Google szóvivője Danny Sullivan már hetekkel ezelőtt utalt arra, hogy hamarosan jön egy nagy frissítés, de azok a webhelyek, amelyeket negatívan érintett a 2023. szeptemberi hasznos tartalom frissítés (HCU), ne számítsanak nagy helyreállásra.

Mit tegyünk, ha érint minket a mostani frissítés?

A Google adott már tanácsot arra vonatkozóan, hogy mit érdemes fontolóra venni, ha egy alapfrissítés negatívan érint, de most nem adott specifikus tanácsokat.

A korábbi tanács lényege, hogy készítsünk hasznos tartalmakat az emberek, és ne a keresőmotorok számára. A részleteket itt találod. Az anyag magyar módosítását korábban, még 2019-ben publikáltam az ite.hu-n azt itt találod. Ha tagja vagy a SEO Klubomnak, akkor itt találhatsz egy 28 leckéből álló tanfolyamot, ami kifejezettena Core-frissítések elemzését és helyreállítását segíti.

Érdemes itt megemlíteni Mariey Haynes tanácsát: „Ha érintett voltál egy korábbi alapfrissítés által (pl. augusztus, március, november, október), akkor gyakran egy újabb alapfrissítés, vagy néha akár több is szükséges, mire a webhely helyreállást tapasztal.”

A Google azt is mondta korábban, hogy kisebb helyreállításokat lehet látni az alapfrissítések között, de a legnagyobb változás egy újabb alapfrissítés után lesz.

Korábbi alap-algoritmus frissítések

A 2024 első alapfrissítése – a 2024 márciusi alapfrissítés – volt a valaha volt legnagyobb alapfrissítés a Google szerint. Március 5-én kezdődött, és 45 nappal később, április 19-én fejeződött be.

A korábbi frissítések és időpontjai

• A 2024 augusztusi alapfrissítés augusztus 15-én volt és szeptember 3-án fejeződött be.

• A 2024 márciusi alapfrissítés március 5-én volt és április 19-én fejeződött be.

• A 2023 novemberi alapfrissítés november 2-án volt és november 28-án fejeződött be.

• A 2023 októberi alapfrissítés október 5-én volt és október 19-én fejeződött be.

• A 2023 augusztusi alapfrissítés augusztus 22-én volt és szeptember 7-én fejeződött be.

• A 2023 márciusi alapfrissítés március 15-én volt és március 28-án fejeződött be.

Mire számíthatsz?

A tapasztalatom az, hogy a Core frissítések legnagyobb mozgásai az első 48 órában történnek meg, illletve még a zárás előtt szoktak jelentős mozgások lenni. Az elemzéshez éppen ezért érdemes megvárni az algoritmus lefutásának végét.

Amikor elemzed, ne felejtsd el, hogy közeleg a karácsonyi szezon, tehát a forgalmad elemzésénél ne csak a megelőző időszakot vedd, figyelmbe, hanem lehetőség szerint az előző év azonos időszakát is.

Ebben segítséget jelenthet a Search Console Összehasonlítás funkciója.

 

 

És ne feledd, vannak esetek, amikor valóban nem a tartalmaiddal van a probléma. Tipikus jelenség az intent shift, amikor a Google úgy tapasztalja a felhasználói adatok alapján, hogy a felhasználók adott kifejezésre más típusú tartalmat favorizálnak. Tegyük fel eddig TOP1 pozícióban voltál egy kifejezésre egy blogposzttal, de most hátraesel a 7. helyre. Ez nem azért van feltétlenül, mert a Google rossznak minősítette a tartalmadat, hanem lehet, hogy webáruházakat sorol előre, mert úgy látja a felhasználói adatok alapján, hogy a felhasználói szándék elmozdult a vásárlás irányába, az információszerzéstől. Erről részletesebben olvashatsz a tananyagomban.

A másik dolog, amire szeretném felhívni a figyelmedet, hogy véleményem szerint a Core frissítés során a weboldalara vonatkozó felhasználói adatok is frissülnek. Azt tudjuk a Google leakből, hogy a Google egy-egy weboldalra vonatkozóan 13 hónapnyi felhasználói adatot tárol. A Core-frissítés során a felhasználói adataid is frissülhetnek, amik befolyásolják a rangsorolásodat. Ha sok régi, elavult tartalmad van, folymatosan romolhatnak a felhasználói adataid, ami egy ilyen Core frissítés alkalmából egyszerre jelenhet meg a rangsorolásodban, ilyen szemmel is érdemes értékelned a Core-frissítések hatását.

És végül ne feledd, a Google algoritmusai nem tökéletesek. Alig néhány hete volt egy találkozó a HCU-algoritmus által negatívan érintett weboldalak tulajdonosai és a Google mérnökei között: „A résztvevők leírásából kiderül hogy a Google vagy nem tudja, vagy nem akarja módosítani az algoritmust, mindezt úgy hogy elismerte, hogy valóban nem a tartalomkészítők tartalmával, vagy annak minőségével van a probléma.”

Szóval a probléma nem mindig nálad van. De ez a pálya itt kell nyerni, akkor is ha nem csak rajtad múlik.

 

Szerző: Szuhi Attila

Forrás: ite.hu/elindult-a-google-2024-novemberi-core-alap-algoritmus-frissitese/

 

Kulcsszavak: frissítés, Google, ite.hu
Vissza