Kapcsolódó cikkek
- A Black Friday után itt a Free Shipping Day Magyarországon 2014. december 10.
- Előrendelhető az Instagram logó ihlette Polaroid Socialmatic kamera 2014. december 4.
- Nagy teljesítményű PowerEdge szerver a Delltől – C4130 2014. december 2.
- Karbonn Sparkle V: Európa első Android One mobilja 2014. november 27.
- Az Amazon is Android Wearben utazik 2014. november 20.
- PC-piaci újdonságok a Delltől 2014. november 10.
- A fogadtatás ellenére az Amazon továbbfejleszti a Fire Phone-t 2014. november 4.
- Saját mobilfizetés szolgáltatáson dolgozik az Acer 2014. október 20.
- Előrendelhető a Nexus 9 a brit Amazonnál 2014. október 18.
- Retina szkenneres drónokat vetnek be Dubaiban 2014. február 12.
Drónokkal szállítana az Amazon
A napokban vetődött fel az ötlet, miszerint az Amazon drónokkal szállítaná csomagjai egy részét, melynek köszönhetően sokkal hamarabb célba érhetnek a küldemények. Ez elsőre szokatlannak és kevésbé biztonságos megoldásnak tűnik, ám jobban beleásva magunkat, nem is hangzik olyan agyament koncepciónak.
Az Amazon Prime Airnek nevezte el azokat a drónokat, melyekkel csomagokat szállítana, s ezzel jelentősen lerövidítené a szállítási időt. A drón egy pilóta nélküli robotrepülőgép, amely ijesztő lehet a felhasználóknak, hiszen, ha nincs vezető, ki irányítja a masinát?
Igazából egy robotról van szó, amely önálló működésre képes, emberi beavatkozás nélkül. Mellette szól, hogy a szállítási idő jelentősen lerövidül, nagyjából fél órára.
Maga a koncepció egyelőre tesztfázisban jár, valószínűleg évekig nem találkozunk még ezzel a megoldással élesben, hiszen bevetéséhez számos hivatalos teendő is szükségeltetik. Többek között szükséges a FAA (Federal Aviation Administration), vagyis a légügyi hivatal jóváhagyása is, akik szabályokat írnának elő a drónok működésével kapcsolatban.
Egy amerikai tévéműsorban, a 60 Minutesban jelentette be vasárnap az ötletet az Amazon feje, Jeff Bezos, aki akkor úgy nyilatkozott, hogy nagyjából négy-öt év múlva valósulhat meg ez az elképzelés. A FAA a drónokat legkorábban 2015. szeptember 30-ára integrálhatja a légtérbe, hiszen számos kérdés vár még megválaszolásra a pilóta nélküli szerkezet kapcsán, amely önállóan repül – emberi beavatkozás nélkül – a légtérben.
Bezos még nem tudja biztosan, mi szükséges ahhoz, hogy a technológiát biztonságosan telepítsék, hiszen nagy hangsúlyt kell fektetniük a navigációra és biztosítani kell többek között a megfelelő landolást is számukra, hogy például ne az emberek fejére szálljanak le. Továbbá koncepciót is ki kell dolgozniuk arra vonatkozóan, hogy pontosan milyen jellegű csomagokat szállítanak majd, hiszen a drónok teherbírása nem túl nagy (maximum 5 font, vagyis 2,27 kg). Ám szerencsére az Amazon jelenlegi árukészletének 86%-a ebbe kategóriába esik.
Az Amazon oktokoptereket, vagyis nyolc rotorral rendelkező modelleket alkalmazna. Bár a nyolc rotor jelentősen megnöveli a gép súlyát (nem is beszélve a szükséges akkumulátor teljesítményről), biztonságosabb, hiszen ha egy vagy két rotor leáll, a készülék valószínűleg továbbra is működőképes marad.
Természetesen kockázatok még így is adódnak, például a véletlen ütközések, a váratlan leállás (és ezzel együtt a zuhanás). Erre egy olyan megoldást kell kidolgozni, ami lehetővé teszi, hogy a drónok időben érzékeljék a veszélyt, és GPS segítségével találjanak egy biztonságos leszállóhelyet a közelben.
Emellett pedig az is fontos, hogy ezeket a masinákat összehangolják a légi járművek közlekedésével. Úgy vélik, az emberi élet sokkal fontosabb, mint az, hogy valakinek elveszik a csomagja, vagy éppen rossz helyre szállítják. Ha mindezeket sikerül kidolgozni, akkor néhány éven belül a drónok is bekapcsolódhatnak a légi közlekedésbe.
Forrás: Mashable.com