Kapcsolódó cikkek
- Új androidos strapatelefon az EVOLVEO-tól: Strongphone Q6 LTE 2016. január 4.
- Jövőre debütálhat a BlackBerry soron következő androidos mobilja 2015. december 29.
- iOS és Android platformon is landolt a Cortana 2015. december 10.
- Tovább nőtt a Lollipop elterjedtsége 2015. december 9.
- Egy startup bőrébe bújhatunk a Tap Company mobilos játékkal 2015. december 7.
- Jövőre érkezhet a Microsoft Surface mobilja 2015. december 4.
- A mobilok és tévék kelendőek voltak a Fekete Pénteken 2015. december 1.
- Samsung chippel ellátott BlackBerry modell érkezhet 2015. november 24.
- Hazánkba érkezett a KidFit, gyermekeknek szánt okosóra 2015. november 23.
- Hazugságvizsgáló telefonos alkalmazást fejlesztettek 2015. november 13.
Legfrissebb híreink
- Hisense a CES-en: Újradefiniált házimozi-élmény, innováció a LED technológiában, Pantone-együttműködés
- A Knox Suite immár skálázható csomagokban elérhető
- Legendás ökölvívó mutatta be az új HONOR okostelefont
- A TCL több díjat is elnyert kijelző-innovációiért és intelligens otthoni megoldásaiért a CES-en
- Itt az új Sandberg USB-C dokkoló és arcfelismerő webkamera
Nehéz év vár az Androidra
Elavult verziók, biztonsági rések, az interneten terjedő és előre telepített kártevők – a G Data előrejelzése szerint ezek várnak az androidos telefonokra ebben az évben.
A biztonsági cég szerint jelenleg az egyik legnagyobb problémát az jelenti, hogy az Android esetében nem a Google, hanem a telefongyártók azok, akiknek ki kell adniuk a frissítést egy-egy adott telefontípushoz. Ez pedig egyrészt lassan megy nekik, másrészt az új frissítések sokszor nem elérhetőek a régebbi készülékekhez. A G Data adatai szerint ezért az androidos telefonok és tabletek 80 százalékán biztonsági réseket tartalmazó, elavult operációs rendszer található.
A Google androidos fejlesztőközpontjának adatai alátámasztják ezt a statisztikát. A legfrissebb, 6.0-s (Marshmallow) rendszer mindössze a készülékek 1 százalékán fut – felfelé kerekítve az adatokat. A verziók folyamatos, gyorsabb frissítésére pedig szükség lenne: a G Data az előző évben 50 százalékkal több androidos kártevőt regisztrált, mint 2014-ben, és jelenleg egy év alatt több mint kétmillió új kártékony kódot analizál a víruslaboratórium.
A német vírusvédelmi cég emellett három másik veszélyre is figyelmeztet. Az első, hogy a nem megbízható forrásból vásárolt készülékeken már előre telepített kártevő bújhat meg. Az elmúlt évben a Lenovo, a Xiaomi és a Huawei nem márkakereskedésből, hanem ismeretlen disztribútoroktól vásárolt készülékein is azonosítottak ilyen kémprogramokat.
A második veszély a dolgok internetéhez kapcsolódik. Azzal párhuzamosan, ahogyan egyre több eszköz épül a Google operációs rendszerére, növekednek az egyes biztonsági résekhez kapcsolódó kockázatok is. Az okosóráktól az okostévékig sok minden lett „androidos”, és a különböző berendezéseken tömegesen gyűlnek a bűnözők számára értékes felhasználói adatok.
Végül a G Data szerint a harmadik fenyegetést a komplex banki trójaiak jelentik. A cég szakértői arra figyelmeztetnek, hogy ebben az évben várhatóan növekedni fog azon kártevők száma, melyek az azonos felhasználóhoz tartozó windowsos gépet és androidos telefont egyszerre fertőzik meg, és így megszerzik a banktól SMS üzenetben érkező aláíró jelszavakat is.
A vírusirtó cég a veszélyek kapcsán felhívja a figyelmet arra is, hogy fontos, hogy az androidos telefonokat vírusirtó szoftverrel védjük. Más gyártók mellett a G Data is ingyenesen biztosítja ilyen megoldásának alapverzióját.