Kapcsolódó cikkek
- Új optikai adatátviteli rekordot értek el brit kutatók 2016. február 12.
- A Cisco Visual Networking Index előrejelzése szerint 2020-ra az internetes adatforgalom megháromszorozódik 2016. június 9.
- Tippelős alkalmazással dobna nagyot az EB-n egy magyar startup 2016. június 9.
- Négy sorsfordító applikáció, amelytől a világ egészségesebb lehet 2016. június 10.
- Eljött a telekomosok nyara 2016. június 6.
- A Telekom új Travel&Surf roaming csomagokat kínál az utazóknak 2016. június 1.
- WiFi-rakéta okosotthonokba 2016. május 30.
- A Huawei P9-es fotók eladásával akár a készüléke árát is megkereshetjük 2016. május 26.
- Mennyit tudsz a mobiltelefonod képernyőjének színhőmérsékletéről? 2016. május 24.
- Huawei: négy év alatt közel félmilliárd euró 5G fejlesztésre 2014. szeptember 2.
Legfrissebb híreink
- Nagy felbontás, gyors sebesség és MI-alapú képfelismerés
- A Sony bejelenti az első G Master F2-es rekesznyílású standard zoomobjektívet
- T-esport Bajnokság: Európa legjobbjai mérkőztek meg a hétvégi budapesti döntőn
- Idén az üvegfalak áttöréséről szól a telekom ünnepi kampánya
- A Samsung különleges megoldásait díjazták
5Groningen: 5G teszthálózat Hollandiában Huawei közreműködéssel
Uniós szinten egyedi kezdeményezés indult 10 szervezet, többek között a Huawei Technologies részvételével a hollandiai Észak-Groningen vidékén létrehozott kísérleti környezetben: elkezdődött egy 5G hálózat vidéki környezetben való tesztelése.
Groningen az egyetlen olyan falusi övezet Európában, ahol tesztelik a következő generációs hálózatot. A regionális fejlődést elősegítő, nagy sebességű internetkapcsolat kiépítése javítja az ott lakók életminőségét, továbbá az üzleti élet számára is számos előnnyel bír, valamint olyan területeken is lehetővé teszi a fontos innovációk létrejöttét, mint az egészségügy, vagy a mezőgazdaság.
A projektet kezdeményező tíz szervezet, a groningeni Gazdasági Tanács, a KPN holland telekommunikációs vállalat, a holland állami telekommunikációs ügynökség (Agentschap Telecom), a Vodafone, az Ericsson, a TNO kutatóintézet, a Huawei, a Groningeni Egyetem, a SURF, valamint az alkalmazott tudományokat oktató Hanze Egyetem nemzetközi megállapodást írt alá egy, az 5G gyakorlati alkalmazásait vizsgáló közös kutatásról.
Az innovációs kutatás olyan szektorokra összpontosít majd, mint a logisztika, az egészségügy, a környezetvédelem, az energia és a mezőgazdaság. Az önvezető autók és a növénybetegségek monitoringja két fontosabb példa arra, hogy ezeken a területeken hogyan hasznosítható az 5G.
Az első tesztsorozatot még az év vége előtt elindítják Groningen hatalmas kutatóintézetében, a Zernike Campus-on.
„Hollandia igen gyors mobil kapcsolódási lehetőségekkel rendelkezik. Biztosítanunk kell az egész ország számára, hogy továbbra is élvezhesse az olyan, legújabb technológiai fejlesztések által kínált előnyöket, mint az 5G hálózat” – mondta el Henk Kamp, a holland gazdasági miniszter.
Vezető 5G innováció
Az új, egyedi tesztkörnyezet egy mérföldkő a 2020-ra tervezett, holland kereskedelmi 5G kiépítésében. Ennek köszönhetően hamarosan nem csak Észak-Groningen lakosai, de világszerte emberek tömegei élvezhetik majd az új technológia előnyeit, még akkor is, ha nem fejlett infrastruktúrájú városi környezetben, hanem elszórtan, vidéken élnek, és az agráriumban dolgoznak.
Az 5G iránt érdeklődők, arra stratégiai eszközként figyelők között találjuk a holland mezőgazdasági szektort. „A földművelők állnak a technológiai innováció élvonalában, nem csupán azért, hogy üzleti hatékonyságukat fejleszthessék, de az is fontos céljuk, hogy biztosítsák a fenntarthatóságot és a környezet védelmét.” – mondta el Peter Rake, a groningeni Gazdasági Tanács 5G programmenedzsere. „Ezt a mezőgazdasági fejlődést más ágazatok is szoros figyelemmel kísérik Hollandiában és Európa többi részén is, hiszen olyan területeket érint, mint a szenzorok, drónok, és egyéb, az 5G fejlesztések által előbbre mutató technológiák.”
Hollandiában az egészségügy is egy olyan szektor, amelyre az 5G jelentős hatással lesz. Erre csupán egy példa az, hogy az 5G hálózat segítségével olyan megfigyelő rendszerek fejleszthetőek ki, amelyek az idősek számára is lehetővé teszik, hogy a saját otthonukban, önállóan élhessenek.
Tudásközpont
Annak, hogy a tesztkörnyezet helyszíne épp Észak Groningen lett, több oka is van: egyrészt hatalmas terekkel rendelkezik, másrészt pedig ez remek lehetőség arra, hogy a földrengések által gyakran sújtott terület gazdasága egy löketet kapjon. Emellett pedig számos jelentős tudományos intézet található itt, köztük a Groningeni Egyetem, az alkalmazott tudományokat oktató Hanze Egyetem, valamint olyan, a fenntartható energia területén dolgozó szervezetek központjai, mint a TNO kutatóintézet, az EnTranCe nevű alkalmazott tudomány hotspot, valamint az Energy Academy Europe (Európai Energia Akadémia).