Kapcsolódó cikkek
- Bemutatta a világ első 5G-chipkészletét a Huawei 2018. február 26.
- Az Ericsson és a Magyar Telekom bemutatta az első 5G kapcsolatot Magyarországon 2017. október 19.
- Európa első 5G-s antennái már működnek Berlinben 2017. október 12.
- A Deutsche Telekom és a Huawei működésbe helyezte Európa első 5G kapcsolatát 2017. szeptember 4.
- Magyarország 4G mobilhálózata a világ egyik legjobb mobilhálózata 2017. június 9.
- 5G teszthálózat kiépítését kezdi meg a Magyar Telekom Zalaegerszegen 2017. június 1.
- A Telekom 4G hálózata adat mellett már a hangunkat is viszi 2017. április 27.
- Az egységes európai 5G szolgáltatások piacán dolgozik az Ericsson 2015. október 27.
Legfrissebb híreink
Magyarországon először mutatott be valós körülmények között 5G kapcsolatot a Telekom
A tavaly, laboratóriumi körülmények között előállított, 22 Gbps sebességet elérő 5G kapcsolat után ezúttal valós körülmények között mutatta be a Magyar Telekom budapesti székházában, hogy mire lesz képes a jövőben az 5G hálózat. A 3.7 GHz-es spektrumban működő teszthálózat szabványosítás előtti 5G rendszerrel valósult meg, és a Huawei Technologies kereskedelmi bevezetésre kész 5G hálózati eszközeit használta.
„Bár a digitalizáció már most is fantasztikus lehetőségeket biztosít, az 5G ezeket új szintre emeli, és még több lehetőséget, még jobb életminőséget biztosít mindannyiunknak. Az 5G valódi ugrás, iparágakat átívelő forradalom, mely átalakítja gyártóipart, az egészségügyet, a közlekedést, az oktatást és az élet szinte minden területét. A Magyar Telekom folyamatosan keresi, hogy milyen hálózattal és szolgáltatásokkal készüljön az új korszakra, és kísérletezik partnereivel ügyfelei és a társadalom egésze javára” – mondta a bemutatón Rékasi Tibor, a Magyar Telekom új vezérigazgatója.
A merőben új hálózati koncepciót jelentő 5G a vezetékes és a mobil kommunikáció előnyeit egyesíti. Késleltetés nélküli, villámgyors és folyamatosan rendelkezésre álló kapcsolatról van szó, amely robotokat és gyártósorokat tud kiszolgálni, képes biztonságosan információval ellátni a földön, vízen és levegőben közlekedő járműveket, prediktíven felkészíteni magát egy-egy nagyobb terhelésre, vagy autonóm módon kijavítani a saját hibáit. Bár a jelenlegi hálózatoknál lényegesen gyorsabb is lesz majd, az 5G lehetőségei nem csak a sebességben rejlenek, hanem a beépített hálózati intelligenciában és a más technológiákkal történő együttműködésre való képességben is.
A mostani bemutatóval a vezető magyar távközlési vállalat anyacége, a Deutsche Telekom nyomdokaiba lépett: utóbbi Európában elsőként hozott létre valós 5G-s kapcsolatot Berlinben 2017 októberében, amely a 3.7 GHz-es spektrumban akár 2 Gbps sebességgel és mindössze 3 ms késleltetéssel működött. Idén májusban pedig Európában az első 5G NR NSA szabványnak megfelelő hálózati tesztet mutatta be a Deutsche Telekom kereskedelmi hálózaton.
A bemutatott esettanulmányok:
Valós idejű távdiagnózis 5G hálózaton keresztül
- A traumás sérülések ellátásában kulcsszerepe van a korai állapotfelmérésnek. A bemutatott esettanulmányban a kórházi kezelőorvos már valós időben információkat kaphat a beteg sérüléseiről a mentőorvos közreműködésével, még azelőtt, hogy a sérült a baleset helyszínéről a kórházba érkezne. Az elképzelés szerint a jövőben egy speciális orvosi szonda 5G hálózaton keresztül valós időben továbbítja a felvételeket a távoli 3D-holografikus képalkotáshoz, ami aztán közvetlenül az orvos, illetve mentős betegellátó látóterébe érkezik. Az orvos és a mentős így közösen egyből látják a páciens állapotát, aminek köszönhetően könnyebben és gyorsabban fel tudják állítani a diagnózist, és megtervezhetik a szükséges ellátást (pl. műtéti beavatkozást).
- A szondából kinyert adatmennyiség a felhőbe érkezik, ahol különböző alkalmazás-specifikus kiértékelés és képfeldolgozás révén a CT-nél vagy MRI-nél is részletesebb 3D-s holografikus kép készül belőle, amely aztán valós időben megérkezik a fogadó orvos tabletjére vagy speciális AR szemüvegére. Az 5G nyújtotta nagy átviteli sebességnek, valamint a megbízható, alacsony késleltetésű kommunikációnak köszönhetően a mentőorvos és a kezelőorvos ugyanazt a szinkronizált képet látja egyidőben.
Gaming a kiterjesztett valóságban
- A bemutatott esettanulmányban a játékosok AR szemüvegen keresztül követhetik a versenyautókat a játékpályán, ahol a pályát már plusz környezetfüggő információkkal, statisztikákkal együtt láthatják.
- A versenypályáról 5G-n keresztül érkezik a felhőbe a videóközvetítés, ahol a valós idejű tárgyfelismerés révén meghatározásra kerül a versenyautók pozíciója, majd a kiterjesztett valósággal bővített tartalom megjelenik a kivetítőn vagy speciális AR szemüvegen. Nagy átviteli sebesség és gyors válaszidő szükséges a felhőbe való feltöltéshez, hatékony képalkotáshoz és az AR eszközre való továbbításhoz valós időben.
Mentés drónnal – 5G segítségével
- Manapság a drónok akár egy előre rögzített repülési útvonalon is képesek önállóan repülni, viszont a mobilhálózaton keresztül történő irányítás, illetve felvétel-továbbítás a hagyományos mobilhálózati technológiák segítségével mindmáig nem megoldott hatékony módon. Azon esetekben amikor a drón távirányítása szükséges, javarészt a WiFi jel valósítja meg a pilóta és az eszköz közti kapcsolatot, ami viszont hatósugár-korlátozást eredményez. Az 5G technológia új dimenziót nyit a drónok innovatív felhasználására, többek közt lehetővé téve életmentési célú alkalmazásukat a közeljövőben.
- Felderítési, kutatási feladatokban segíthet az a drón, amely a rászerelt hőkamera segítségével tudja a terepet átvizsgálni eltűntek, sebesültek vagy áldozatok után kutatva. Előnyt jelent a gyors bevethetősége: nehezen megközelíthető helyszín esetén jóval a fizikai mentőcsapatok megérkezése előtt elkezdhető a kutatás. A távolról irányítható drón nagy területet tud átkutatni, a kamerájából 5G hálózaton keresztül jut a kép a távoli felhasználóhoz.
- A hatékony működéshez elengedhetetlen a megbízható átviteli kapcsolat, az alacsony késleltetés, valamint nem utolsó sorban a függőleges nyalábformálás, valamint nyalábirányítás technológiája (Vertical beam forming and steering), amelyek az 5G mobiltechnológia részei. Az 5G sebessége lehetővé teszi, hogy a drónt azon keresztül irányítsák, és emellett képeket, vagy akár 360 fokos videókat is valós időben továbbítsanak a hálózaton. A képek pontos földrajzi helyzetmegjelöléssel érkeznek, így a mentőcsapat már a konkrét ponthoz tud sietni, ami gyorsítja a mentést.