Kapcsolódó cikkek
- Elérhetők a G DATA vírusirtó szoftvereinek új verziói 2018. szeptember 24.
- Fertőzött androidos Fortnite terjed 2018. július 3.
- Így terjed az első androidos féreg 2018. június 26.
- Hárommillió androidos kártevő 2017-ben 2018. február 25.
- Egy új trójai szedi mobiltelefonos áldozatait 2017. december 19.
- Szaporodnak az androidos kártevők 2017. november 21.
- Az Android az új Windows 2017. április 13.
Legfrissebb híreink
- Nagy felbontás, gyors sebesség és MI-alapú képfelismerés
- A Sony bejelenti az első G Master F2-es rekesznyílású standard zoomobjektívet
- T-esport Bajnokság: Európa legjobbjai mérkőztek meg a hétvégi budapesti döntőn
- Idén az üvegfalak áttöréséről szól a telekom ünnepi kampánya
- A Samsung különleges megoldásait díjazták
Összetett kártevők jönnek Androidra
Jelentősen fejlődött a világ legnépszerűbb mobil operációs rendszerének biztonsága. A G DATA szerint ezért ebben az évben összetett, jobban álcázott androidos kártevők megjelenése várható.
A felhasználók digitális élete mára az asztali gépekről jórészt áthelyeződött a mobileszközökre, ezt a trendet pedig a kiberbűnözők is követik. Jelenleg minden 7. másodpercben megszületik egy új mobilos kártevő.
Noha általánosságban a Google operációs rendszerét kevésbé tartják biztonságosnak, mint az Apple platformját, az utóbbi időben az Android biztonsága is jelentősen nőtt. Bezárultak a Play Áruház kiskapui, a Project Treble fejlesztésnek köszönhetően pedig egyszerűbbé vált a rendszer frissítése. A biztonságot növelő lépések közé tartozott az is, hogy Google lehetővé tette az alkalmazásokon belülről elindítható frissítéseket, így a kritikus hibajavítások hamarabb eljuthatnak a felhasználókhoz.
Mindez azt is jelenti, hogy az egyszerű androidos kártevők ideje letelt – vonja le a következtetést Alexander Burris, a G DATA vezető kutatója. A mobilos kártevők területén hamarosan szakértő hackerek veszik át az irányítást, akik a kifejlesztett támadó eszközöket bérbe adják a bűnözők szélesebb körének.
Mindeközben az 5G technológia is közelít, de ez biztonsági szempontból idén még nem hoz jelentős változást a felhasználóknak. Fontosabbá válik viszont a mobilkészülékek tartalmának titkosítása, illetve az adattörlés a leselejtezett készülékekről. Vállalatok és szolgáltatók esetében ráadásul az adatok törlését jegyzőkönyvvel kell igazolni. Mivel ez az év jelenti a tavaly májusban életbe lépett új adatvédelmi rendelet (EU GDPR) tűzpróbáját, várható, hogy 2019-ben adatszivárgási botrányoktól lesz hangos a sajtó.
Bankolás, kriptovaluták és választások
A pénzügyi szektor szereplőire jelent veszélyt, hogy a bűnözők a SIM kártyákat továbbra is képesek lemásolni, vagy MultiSIM kártyákat rendelni a saját címükre a felhasználók tudta nélkül. Ezután a kompromittált hozzáférési pont segítségével látszólag törvényes, de hamis átutalásokat indíthatnak. Mivel a különböző pénzintézetek az elmúlt években kiemelt figyelmet szenteltek az online banki szolgáltatásaik megerősítésére, a G DATA szakértői szerint 2019-ben kevesebb incidensre számíthatunk, de a sikeres támadások a korábbiaknál nagyobb károkat is okozhatnak.
Szaporodhatnak a kriptovaluta-pénztárcák elleni támadások is, mind a mobilplatformokon, mind az asztali operációs rendszereken. Az előző év egyik trendje volt az olyan rejtett alkalmazások megjelenése, amelyek a felhasználók tudta nélkül használták ki a különböző eszközök számítási kapacitását arra, hogy készítőik számára kriptovalutákat bányásszanak. A Bitcoin árfolyamának csökkenésével ezek a támadások kisebb hasznot hoznak a bűnözőknek, de a már kifejlesztett kártevőket továbbra is használni fogják.
Végül az idén esedékes európai parlamenti választások miatt a G DATA szerint megnő a választók befolyásolását célzó támadások száma is. A hamis hírek terjesztése mellett ellentmondásos befolyásolási módszereknek lehetünk majd a tanúi, és miután a Cambridge Analytica körüli Facebook-botránynak eddig komolyabb hatása nem volt, a közösségi oldalak még nem vezettek be érdemi változtatásokat.