Kapcsolódó cikkek
- Összetett kártevők jönnek Androidra 2019. január 14.
- Fertőzött androidos Fortnite terjed 2018. július 3.
- Így terjed az első androidos féreg 2018. június 26.
- Hárommillió androidos kártevő 2017-ben 2018. február 25.
- Egy új trójai szedi mobiltelefonos áldozatait 2017. december 19.
- Szaporodnak az androidos kártevők 2017. november 21.
- Az Android az új Windows 2017. április 13.
- Biztonságos a telefonunk? 2017. március 9.
- 1 milliónál is több Google-fiók biztonságát veszélyezteti a Gooligan, az új, Android készülékeket támadó rosszindulatú program 2016. december 9.
Legfrissebb híreink
- Hisense a CES-en: Újradefiniált házimozi-élmény, innováció a LED technológiában, Pantone-együttműködés
- A Knox Suite immár skálázható csomagokban elérhető
- Legendás ökölvívó mutatta be az új HONOR okostelefont
- A TCL több díjat is elnyert kijelző-innovációiért és intelligens otthoni megoldásaiért a CES-en
- Itt az új Sandberg USB-C dokkoló és arcfelismerő webkamera
Rekordszámú androidos kártevő
A G DATA szakértői több mint 4,18 millió új kártékony kódot regisztráltak tavaly a Google operációs rendszerén, vagyis naponta 11 500 új androidos kártevő jelent meg. Legtöbb közöttük adware, mely a hirdetések megjelenítése mellett személyes adatokat lop el, de egyre gyakoribb a kémkedő stalkerware is.
Noha a mobileszközök gyártói egyre komolyabban veszik a biztonság kérdését, a kártevő alkalmazások száma egyre növekszik. A G Data Cyberdefense szakértői több mint 4,18 millió kártékony appot számoltak meg tavaly. Ez naponta 11 500 új kártevőt jelent, vagyis mire idáig eljutott a cikk olvasásával, már egy újabb példány látott napvilágot – 7,5 másodpercenként egy.
Adware – a kéretlen reklámok szórója
A szakértők szerint az adware igazi reneszánszát éli, és már leginkább mobileszközökön gyakori. Első pillantásra kisebb kárt okoz, mint egy zsarolóvírus, de nem szabad alábecsülni. Ezek a kártevő appok összegyűjthetik a felhasználók tartózkodási helyét és böngészési előzményeit, majd ezeket az adatokat tovább értékesíthetik.
Az adware alkalmazások azért is terjedhetnek, mert fejlesztőik megkerülik az antivírusprogramokat vagy az operációs rendszer korlátozásait. A zsarolóvírustól vagy más kártevőtől eltérően relatíve egyszerűn kifejleszthetők, vagyis minimális erőfeszítéssel viszonylag nagy sikert érhetnek el a bűnözők.
A kéretlen reklámokat megjelenítő kódok általában ingyenesen letölthető alkalmazásokkal kerülnek az eszközökre. Alexander Burris, a G DATA szakértője szerint főleg a nem hivatalos források veszélyesek, ezért is fontos az új alkalmazásokat a Google Play áruházból letölteni és telepíteni.
Stalkerware – a telefonon megbúvó ellenség
A G DATA 2019 ősze óta a Coalition Against Stalkerware szervezet tagja. A koalíciót azzal a céllal hozták létre, hogy egy helyre csatornázzák a jelenséggel foglalkozó biztonsági cégeket, rendfenntartó erőket, bűnüldöző szervezeteket.
Ezek a zaklató alkalmazások olyan kémprogramok, amelyeket kémkedésre és egy adott személy tartózkodási helyének folyamatos követésére használnak.
A stalkerware hozzáfér a megfigyelt áldozat fotóihoz, közösségimédia-profiljához, geolokációs adataihoz, a videó- és hangfelvételekhez. Az alkalmazás a háttérben rejtőzködve, az áldozat tudomása nélkül fut.
A stalkerware telepítése az áldozat személyiségi jogainak megsértését jelenti, főként a nőket érinti.