Kapcsolódó cikkek
- Tablet boom-mal és magyar kiállítókkal rajtol január 8-án a 2013-as CES 2013. január 3.
- ASUS VivoTab Smart Tablet: komromisszummentes Windows 8 élmény kedvező áron 2013. január 3.
- iRiver – első lépés a táblagéppiacon 2013. február 19.
- Kétmagos táblagépekkel újít a WayteQ 2013. február 19.
- Archos: 3 új négymagos táblagép 2013. február 15.
- Ingyenes tartalomszolgáltatás a Sony Xperia Tableteken 2013. február 15.
- Táblagéppé alakítható ATIV Smart PC és két elérhető árú multimédiás notebook a Samsungtól 2013. február 14.
- Lebukott a Nokia hétcolos táblagépe? 2013. február 13.
- Három változatban jön Európába a Galaxy Note 8.0 2013. február 11.
- Bemutatkozott a 10,1 hüvelykes ASUS MeMO Pad Smart tablet 2013. február 11.
Legfrissebb híreink
- Nagy felbontás, gyors sebesség és MI-alapú képfelismerés
- A Sony bejelenti az első G Master F2-es rekesznyílású standard zoomobjektívet
- T-esport Bajnokság: Európa legjobbjai mérkőztek meg a hétvégi budapesti döntőn
- Idén az üvegfalak áttöréséről szól a telekom ünnepi kampánya
- A Samsung különleges megoldásait díjazták
Mit tud az Ubuntu táblagépes verziója? [Videó]
A Canonical kedden leplezte le az Ubuntu táblagépekre szánt verzióját, mely funkcionalitását tekintve sokban hasonlít a rendszer PC-s változatához, ugyanakkor rendkívül könnyű, részben gesztusokkal is megvalósítható vezérléssel bír.
A Canonical nem is olyan rég jelentette be, hogy az okostelefonok vizére szeretne evezni, s máris arról számolhatunk be, hogy lesznek Ubuntu rendszerű táblagépek is. Ez persze egyáltalán nem baj, sőt örömteli hír, hiszen egy új platform mindenképp üdvözölendő a mobil- és tabletpiacon, arról nem is beszélve, hogy milyen újdonságokat rejt magában a mobil eszközök felé tartó natív Lunux rendszer.
A cég kiadott egy videót (alant megtekinthető), melyben részletesen bemutatja a táblagépes Ubuntu funkcióit, kezelőfelületét és hardverigényét is.
A platform megalkotásakor a könnyű használatot tartotta szem előtt a vállalat, ennek eredménye, hogy a legtöbb funkció néhány gesztussal, azaz ujjhúzással elérhető benne. Például jobbról induló húzással előjön egy multitasking képernyő a fő és a háttérben futó programokkal, felülről lefelé végzett mozdulattal az értesítéseket és a rendszerbeállításokat hívhatjuk elő, alulról felfelé történő húzással az egyes alkalmazások almenüit teszi elénk a rendszer, ha pedig az ujjunkat a képernyő bal szélétől elhúzzuk a jobb széléig, akkor minden alkalmazás elénk tárul, ám ha megállunk félúton, akkor csak a kedvenceink jelennek meg. A rendszer többek között támogatja a több felhasználói fiókot (a jelszó nélkül használható vendég módot is), a hangalapú keresést és az alkalmazások közötti adatszinkronizálást is.
Az Ubuntu táblagépes verziójához két különböző hardverkövetelményt adott meg a Canonical. A megfelelő perifériák csatlakoztatása után akár teljes értékű számítógépként használható 10-12 hüvelykes tabletek esetében legalább 4-10 pontos multitouch kijelző, Intel x86 vagy négymagos Cortex-A15 processzor, 4GB RAM és 8GB belső tárhely az elvárás. A 7-10 hüvelykes eszközöknél már egy leheletnyivel alacsonyabb a mérce, a cég szerint megteszi egy kétmagos Cortex-A15 processzor is legalább 2GB RAM-mal, 8GB belső tárhellyel és 4 pontos multitouch kijelzővel kiegészülve.
A tabletekre szánt Ubuntu fejlesztői kiadása a mobilos verzóhoz hasonlóan tegnap vált elérhetővé a cég weboldalán. A kisebb táblagépekre szánt Ubuntu Touch a Nexus 7 fedélzetén ismerkedhetnek meg a fejlesztők, a 10-12 colos masinákra tervezett kiadást pedig a Nexus 10-re telepíthetik fel.
[Forrás: Unwired View]